Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Pětiletá dívka dostala pokutu za prodej limonády

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Uživatelský avatar
Asce
Administrátor
Příspěvky: 842
Registrován: 16.12.2015 18:13:48
Pohlaví: muž
Povolání: IT služby
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2894 x
Oceněn: 2955 x
Kontaktovat uživatele:

Pětiletá dívka dostala pokutu za prodej limonády

Příspěvekod Asce » 23.7.2017 13:30:19

Úředníci nepoužili selský rozum, čímž dohnali pětiletou holčičku k slzám

Novinky.cz: Úředníci nepoužili selský rozum, čímž dohnali pětiletou holčičku k slzám

Pětiletá dívka dostala pokutu za to, že prodávala na festivalu svou domácí limonádu


Mezinárodní pozornost přilákal případ pětileté holčičky z Londýna. Ta prodávala minulý víkend návštěvníkům festivalu Lovebox u svého improvizovaného stánku doma vyrobenou limonádu. K tomu však neměla povolení, tak jí za to místní úředníci udělili pokutu 150 liber (zhruba 4350 Kč).

„Šli jsme do obchodu, koupili pár citrónů, našel jsem recept na internetu a vyrobili jsme limonádu. Pak jsme vyrazili na konec naší ulice, kde se konal hudební festival a procházelo tudy mnoho návštěvníků. Usadili jsme se tam a na tvářích lidí se okamžitě objevily úsměvy,“ popisuje dívčin otec Andre Spicer. Jeho dcera přitom nabízela kelímek pití za 50 pencí (zhruba 15 Kč).

Po chvíli k nim přistoupili čtyři úředníci a velmi oficiálně jim začali odříkávat text o porušování místních obchodních norem, až jim nakonec udělili pokutu. „V půlce toho se moje dcera rozplakala a začala říkat, že udělala zlou věc, že udělala něco špatně. Tak jsem jí držel, zatímco vzlykala. Bylo to opravdu srdcervoucí,“ dodal Spicer.

Úřad se omluvil

Poté, co se o svou neblahou zkušenost podělil s médii, v pátek odpovědný úřad pokutu okamžitě zrušil. „Je nám moc líto, co se stalo. Očekáváme od našich úředníků, že budou používat selský rozum a své pravomoci budou využívat rozumně, což se jasně nestalo,“ stojí v oficiálním prohlášení.


Asceho poznámky

Pohled 1:

Z hlediska místních předpisů byl jistě postup úředníků správný. Pan Spicer se chtěl přiživit na pořádané akci, a to aniž měl potřebná povolení. Tím nekale konkuroval oficiálním provozovnám občerstvení - ty jistě musely zaplatit nemalé poplatky, daně, náklady na hygienická opatření, mzdy, odvody, dodržování všemožných předpisů. Ještě ke všemu nastrčil do prodeje malé dítě, čímž zneužil toho, že od něj budou lidé ze soucitu, z dojetí a podobných ušlechtilých motivů nakupovat více. Přivřít nad tím oči by znamenalo rezignovat na pravidla - což by ponenáhlu v poskytování občerstvovacích služeb mohlo vést až k anarchii, kdy by provozovatelé porušovali vše, co by se jim zrovna nehodilo dodržovat.

Pohled 2:

Z hlediska objemu prodeje šlo jistě o marginální záležitost. I když předpisy by se měly dodržovat, zde převáží to, že děvčátko bylo zapojeno do prospěšné aktivity, místo aby třeba hrálo elektronické hry či vysedávalo u televize. Dívenka se zábavnou a nenásilnou formou učila tomu, že prostředky k živobytí se vydělávají poctivou prací. V takovém případě - nutno ovšem znovu zdůraznit, že objemově zanedbatelném, lze jistě nad předpisy přivřít oči.

Jaký je váš názor? Překvapilo vás to, že úřad od pokuty nakonec odstoupil a ještě se omluvil? Co myslíte, jak by to dopadlo u nás?
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
VIP člen
Příspěvky: 133
Registrován: 2.1.2016 18:41:28
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 4
... až do věku: 12
Děkoval: 500 x
Oceněn: 338 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětiletá dívka dostala pokutu za prodej limonády

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 23.7.2017 16:56:20

Úřad určitě měl pokutu uložit a rozhodně ji neměl rušit. Pravidla platí pro všechny, i pro pětileté holčičky a pro jejich rodiče, kteří by skrze děti chtěli úřady vydírat a dosahovat skrze ně výjimky z pravidel pro sebe. (Jak to dělávali imigranti, kteří chytili dítě - často úplně cizí - a vydali se s ním přes překážky za svým cílem a tvářili se, že kdokoli se pokusí je zastavit, je nepřítel dětí.)

Úřad mohl postupovat o trochu lépe jen v tom, jak pokutu dítěti prezentoval. Měl ji prezentovat adekvátně věku dítěte, tedy s úsměvem a laskavostí říct "tady prodávat nemůžeš, sbal si to a běž domů". O pokutě se neměl vůbec zmiňovat a až později měl poslat složenku rodičům.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 309
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2571 x
Oceněn: 629 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětiletá dívka dostala pokutu za prodej limonády

Příspěvekod Snilko » 23.7.2017 22:36:18

No... tak ja si myslím, že pokutu mali dať jej otcovi - je za ňu zodpovedný a ten nápad jej musel schváliť a pomáhať jej pri tom. Malé dieťa nemôže poznať všetky zákony, na to má svojho zákonného zástupcu - rodiča.

Keď už chceli niečo riešiť s holčičkou, mali jej len dohovoriť. Neviem, ako to funguje v Británii, ale u nás dieťa nie je trestne zodpovedné.

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti