Lživé obvinění ze sexu s dětmi je trestný čin

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Neptun
Moderátor
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1223 x
Oceněn: 1148 x

Lživé obvinění ze sexu s dětmi je trestný čin

Příspěvekod Neptun » 19.2.2016 12:24:23

Lživé obvinění ze sexu s dětmi je trestný čin, rozhodl Nejvyšší soud (novinky.cz)

Lživé nařčení ze sexuálního zneužívání dětí je dehonestací slušného občana. A pokud se tím zjevně snaží někdo někoho dostat do nepříjemností, je takové jednání trestným činem. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně (NS), kterým zrušil osvobozující verdikt Krajského soudu v Plzni (KS) v případu muže z Klatovska obžalovaného z křivého obvinění sexuálního charakteru.

Tenhle to udělal ze zlé vůle, ale co ty případy, kdy někoho udá nějaká Obrázek, protože si myslí, že někomu pomůže a přitom rodinu zničí?
Dreanor
Uživatel
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 8
Děkoval: 184 x
Oceněn: 150 x

Re: Lživé obvinění ze sexu s dětmi je trestný čin

Příspěvekod Dreanor » 20.2.2016 15:05:44

To je určité dilema... Co když člověk bude mít podezření, že je dítě zneužíváno, nahlásí to a nebude to pravda... Určitě tím poškodí jak to dítě, tak osobu, jež měla být tou, která ho zneužívala... Ale co když se ta osoba nemýlila a dítě je opravdu zneužíváno a on všemu tímto obviněním zabrání.
Sám bych asi nevěděl, co bych měl dělat, kdybych tohle podezření měl, ale určitě bych jednal podle svého nejlepšího svědomí a vědomí.
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2384 x
Oceněn: 2210 x

Příspěvekod Asce » 20.2.2016 15:46:03

Dreanor píše:To je určité dilema.. Co když člověk bude mít podezření, že je dítě zneužíváno, nahlásí to a nebude to pravda... Určitě tím poškodí jak to dítě, tak osobu, jež měla být tou, která ho zneužívala. Ale co když se ta osoba nemýlila a dítě je opravdu zneužíváno a on tomu tímto obviněním všemu zabrání...

Tady předvádíš podle mne přesně to nejnebezpečnější uvažování, jaké může podle mne být. Bohužel, takové, které postupně, plíživě, rok za rokem, nahlodává a mění naší společnost tak, že každý hlídá každého, každý podezřívá každého a každý udává každého. Ze strachu se potom lidé postupně vzdávají i těch věcí, které jsou naprosto normální, neúchylné. Nazval bych to Norský princip. Jistě každý čtenář chápe, kam tím mířím.

Ty na světě nejsi od toho, abys spasil svět, a to ještě na základě nějakých domněnek. Ty jsi tady od toho, abys podával pomocnou ruku. I někteří psychologové již nesměle špitají, že lepší je DROBNÉ (!!) zneužívání, které v podstatě ani dítě nezaregistruje, než to, že mu "hodná teta vysvětluje", že je zneužíváno, než trauma z výslechů, rozbití rodiny, naprosté zhroucení archetypálních vzorů otce či matky, odcizení od lidí které dosud mělo rádo, trauma z nejistoty, ztráta citových vazeb... Když tě někdo požádá o pomocnou ruku, tak ji klidně podej. Samozřejmě pokud dítě má podlitiny, či jiné ZJEVNÉ známky nevhodného chování, bez ohledu na to jakého, tak konej také. Ale zdůrazňuji znovu - ZJEVNÉ známky.

Rozhodně za zjevnou známku nepovažuji například to, co díky svému manipulativnímu chování a opět manipulativnímu vyhodnocení obrázku předvedla jistá logopedka a na jejímž základě tato rozjela nepodložené vyšetřování, na jehož konci byla sebevražda otce dcerky, která tu logopedku navštěvovala. Z mého pohledu je tato "hodná a svědomitá" paní vražedkyní a navíc je zodpovědná za velké utrpení dalších členů dotčené rodiny. Toto chování logopedky nelze nijak ospravedlnit. Je to lidská zrůda. Připomenul bych známé rčení: "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly." Proto, prosím, nehledejme v chování kohokoliv, ať již dospělého či dítěte, nějaké indicie čehokoliv nevhodného. Nemůžeme znát souvislosti a mohli bychom se lehce dopustit omylu, který již nejde vzít zpět a sami tak ublížit dokoce více, než kdybychom byli nečinní v nějakém nezávažném případu.
Dreanor
Uživatel
... ve věku od: 2
... až do věku: 8
Děkoval: 184 x
Oceněn: 150 x

Příspěvekod Dreanor » 20.2.2016 16:07:25

Asi jsi mě špatně pochopil... Nechtěl jsem, aby to vyznělo, že člověk má nahlásit vše podezřelé. Tím by akorát ve většině případů někoho on sám poškodil. Ale že pokud jsou vážné důvody a správné indicie, které nasvědčují tomu, že je dítěti ubližováno, tak je třeba toto oznámit.
Max
VIP člen
... ve věku od: 3
... až do věku: 12
Děkoval: 2143 x
Oceněn: 451 x

Příspěvekod Max » 20.2.2016 16:10:25

Ja som to pochopil tak, že sa píše o tom ťažkom rozhodovaní a či ísť do obvinenia, alebo to nechať tak pre nejasné podozrenie.
Gabriel Svoboda
Uživatel
... ve věku od: 4
... až do věku: 12
Děkoval: 419 x
Oceněn: 210 x

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 21.2.2016 8:25:38

Někteří lidé z běžné veřejnosti jsou extrémně a škodlivě protizneužívačsky zaujatí a nejraději by hlásili úplně všechno, ale u některých pedofilů se obávám opačného extrému — nenahlásím nic, protože sekundární viktimizace a protože solidarita s kolegou. Opravdu drobné zneužívání je možná lepší nechat být, ale větší zneužívání už bych určitě nahlásil.
Neptun
Moderátor
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1223 x
Oceněn: 1148 x

Příspěvekod Neptun » 21.2.2016 8:51:24

Gabriel Svoboda píše:Opravdu drobné zneužívání je možná lepší nechat být, ale větší zneužívání už bych určitě nahlásil.
Spíš než bych ho nahlásil, bych se pokusil to s kolegou nebo s obětí nebo s rodiči probrat.

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”