Aplikace sledující děti

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Plyšáček
Administrátor
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1759 x
Oceněn: 6110 x

Aplikace sledující děti

Příspěvekod Plyšáček » 19.8.2016 10:22:12

„Opustil zónu domov.“ Operátoři lákají rodiče na aplikace sledující děti (idnes.cz)

Operátoři masivně nasazují aplikace na sledování dětí rodiči. Na „bezpečnost školáků“ chce po T-Mobilu začít dbát i O2. Rodič sleduje polohu dítěte, dostává notifikace, když potomek dorazí domů, hlídá jeho mobilní platby i to, k čemu používá telefon. Novince, před kterou mnozí psychologové varují...

Služba Školák, kterou od pondělí nabízí svým zákazníkům T-Mobile, dá rodičům detailní přehled o pohybu až tří dětí. Pomocí GPS se dá například nastavit, že když dítě přijde domů nebo do školy, dorazí rodiči SMS. Rodič tak má stálý přehled. Sleduje i veškerou aktivitu potomkova mobilu.
Přidávají se i další operátoři, aplikace tohoto typu se tak zřejmě velmi rychle rozšíří do českých domácností. Dětští psychologové však před nadšením varují: dítě může nabýt falešného pocitu, že se o sebe nemusí bát. A jasně pocítí, pokud mu sledováním rodiče vyjadřují nedůvěru.
„Problém s důvěrou se vyhrocuje kolem puberty, ale i menší dítě občas potřebuje být samostatné. Pocit bezpečí mu spíš než sledovací aplikace dá mobilní telefon, který umožní zavolat rodičům, pokud by se ztratilo,“ říká psycholog Jan Kulhánek.

Zásah do soukromí
Dvanáctiletou Lucii z Prahy rodiče pomocí sledovací aplikace „vyhmátli“, že vynechává kurzy francouzštiny. I když Lucie patří do generace sociálních sítí, která se svou polohou ráda pochlubí světu, v tomto případě to brala jako neoprávněný zásah do soukromí. V rodině to vyvolalo velké napětí, které přetrvává i dva roky po „elektronickém zásahu“. „Kdykoliv se v rodině objeví konflikt, dcera to téma na nás vytahuje,“ říká její otec Petr.
Operátoři svou nabídku hájí. „Chceme rodičům ulehčit práci a zvýšit bezpečnost dětí,“ říká Petra Běláková z T-Mobile.
I kritici se shodnou na tom, že aplikace je užitečná při kontrole toho, na jaké webové stránky dítě přes mobil chodí. Rodič je může i na dálku zablokovat. Se sledováním polohy dítěte přes GPS je to však složitější - samo o sobě nezabrání tomu, aby se dítěti cestou ze školy něco stalo. „Většinou se setkávám s tím, že tyto aplikace používají úzkostlivější rodiče. Mají pocit, že když ho vidí na obrazovce, bude ve větším bezpečí,“ říká psycholog Jan Kulhánek v rozhovoru pro páteční MF DNES.
Plyšáček
Administrátor
Povolání: pedagog
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1759 x
Oceněn: 6110 x

Re: Aplikace sledující děti

Příspěvekod Plyšáček » 19.8.2016 10:30:39

Lidé to se strachem o své potomky někdy přehánějí. Stačí mu vysvětlit, že se nemá seznamovat sám s cizími lidmi nebo někam s ním chodit bez vědomí rodiče. Lidé jsou vyděšeni několika případy násilí na dětech, které se dostaly do médií. Navíc někdy byla fakta pokroucena, mnohdy nešlo o únos - danou osobu dítě dobře znalo.

Tyto aplikace mi přijdou velice praktické. Vzpomínám si, jak jsem byl při sledování akčního filmu fascinován hodinkami prezidenta, které napomohly ochrance najít únosce. A sledování potomka, zda nechodí za školu nebo zda nepoužívá mobil k natáčení (dosti častému, co si budeme namlouvat) osobního dépéčka (tedy nevím, zda toto již aplikace umí, ale bylo by dobré sledovat, co kam dítě vysílá či nahrává...)

idnes píše:„Kdykoliv se v rodině objeví konflikt, dcera to téma na nás vytahuje,“ říká její otec Petr.

Jo tak dceruška vytahuje... Já bych na ni asi vytáhl... pásek. Chodí za školu a ještě má problém, panenka?!
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2370 x
Oceněn: 2202 x

Re: Aplikace sledující děti

Příspěvekod Asce » 19.8.2016 10:53:50

Vzhledem k tomu, že na „dvanáctiletou Lucii z Prahy", která je citována přímo v hlavní stati, zčásti reaguje Jana Němečková v diskuzi, přidal bych ještě i její příspěvek:

Jana Němečková píše:Já si nebudu brát servítky - rodiče, co toto používají, bych nakopala do zadku. To FAKT chcete svým dětem dát pocit, že jsou den za dnem, hodinu za hodinou neustále sledované a špehované??? Notabene třeba v pubertě, první vztahy, první lásky...? To fakt děcka chtějí, aby matka věděla o každém kroku, ježíši... Já bych tohle svým rodičům prostě neodpustila. Mimochodem, já drsné sledování podobného typu, tenkrát přes internet, zažila až dlouho po dvacítce. A můžu říct jediné - bohužel ani to, že to děti přestanou vytahovat v hádkách, neznamená, že zapomněly. O tom, jak strašně blbě se pak hledá vůbec nějaký pocit bezpečí (pozn. Asce: zřejmě myšleno jako pocit důvěry v rodině), ani nemluvím. Takže všem chudákům, co halasně volají, že to dělají pro děti, a přitom to dělají výhradně pro sebe, vzkazuju jediné: sklidíte, co jste zaseli.

Škoda, že příspěvek nelze připodepsat - přibyl by pak i můj podpis. Možná, že již někomu budu připadat jako gramofon, ale znovu musím zopakovat známé, přesto neustále ignorované úsloví: "Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly!"

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”