Rodí celá rodina

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Neptun
Moderátor
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1223 x
Oceněn: 1149 x

Rodí celá rodina

Příspěvekod Neptun » 23.8.2016 17:54:23

Rodí celá rodina

Sobotní Lidové noviny (20.8.2016) přinášejí úvahu o tom, zda je vhodné, aby u porodu byli přítomni i starší sourozenci.

Páté dítě britského kuchaře Jamieho Olivera se narodilo v nemocnici za přítomnosti nejen otce, ale i dvou starších dcer (14 a 12). Matka se tím následně pochlubila na instagramu a sklidila mnoho lajků, ale i kritiku. Pro některé je taková událost stvrzením, že rodina drží pohromadě, jiní se obávají, že starší dítě může prožít trauma, jež ho psychicky naruší.

V Británii se děti u porodu objevují už nějakou dobu, a to i malé. Čtyřletou Jessicu matka připravovala videozáznamy z porodů. V USA jde o narůstající posedlost, jejíž záznamy můžete najít na youtube. Češka Monika chce rodit doma a mít při tom i tříletého syna. Dvouapůlletou dceru vzala k porodu také paní A. Vlastně to byl jediný člověk kromě rodičky, kdo byl u domácího porodu přítomen. Porodní asistentka Zuzana Štromerová, autorka knihy Možnost volby, tvrdí, že normální porod pro děti šokem není a že dítě může matku rozptýlit od bolestí. Primář Erik Dosedla z košické nemocnice zažil na klinice porod, kde byly přítomny dcery 10 a 12 let staré a mluví o pěkném zážitku.

V dřívějších dobách, kdy se většina porodů odehrávala doma, což je dnes módní trend, ovšem byly rušivé elementy jako děti, psi a kočky od rodičky vyhnány (učebnice porodnictví z r. 1876). Tehdy mohly snadno nastat vážné komplikace i smrt rodičky, a spíše nebezpečí takového průběhu než bolestivost porodu samotná byla dobrým důvodem pro odehnání dětí. (Vzpomínám, že první líčení průběhu porodu jsem si přečetl v jinak spíše humoristické a přírodovědné knize Ptáci, zvířata a moji příbuzní od Geralda Durrella, asi ve třinácti. Tam je v Řecku na vsi u porodu přítomna hromada příbuzných všeho věku.) Knihy a příručky vydané v Československu kolem roku 1932 s přítomností dětí nepočítají.

Současní psychologové potvrzují rodinně stmelující funkci hladkého porodu, ale varují před možnými traumaty při výskytu komplikací. A jak bude porod probíhat, se dopředu říci nedá. Příkladem možných následků přítomnosti u porodu jsou muži, kteří po přestálém traumatu nebyli schopni mít se svou ženou nadále sex. U chlapců může zážitek vyvolat narušený vztah k sexualitě, u dívek panický strach z vlastního porodu. Starší sourozenec může i odmítat miminko, protože způsobilo matce utrpení. Děcko u porodu být nepotřebuje, spíše matka se potřebuje opřít o blízkou osobu.
Max
VIP člen
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 3
... až do věku: 12
Děkoval: 2156 x
Oceněn: 451 x

Re: Rodí celá rodina

Příspěvekod Max » 23.8.2016 18:36:25

Nie som proti, nech sa kľudne zúčastňujú pôrodu, ak sa nejedná o rizikové pôrody. Tam by som tie deti nepripustil. Tie deti treba na príchod nového člena rodiny pripravovať. Pamätám sa na holčičku, ktorá sa rada hrala na rodenie pre deti. Je to prirodzené a nie je dôvod to zakazovať.
Plyšáček
Administrátor
Povolání: pedagog
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1767 x
Oceněn: 6170 x

Příspěvekod Plyšáček » 23.8.2016 21:05:57

Ve většině kultur není muž u porodu své ženy přítomen. I u křováků odchází žena rodit zcela sama v podřepu "do křoví". Porodní asistentky jsou vymožeností vyspělejších civilizací, přítomnost muže u porodu jakási anomálie moderní doby.

Sám jsem byl u porodu svého syna, nelituji toho. Může to být obohacující zkušeností pro manželský pár. Ale rizika, která jsou vyjmenována v závěru článku, bych nepodceňoval.

Když už dítě u porodu, pak pouze:
1. se souhlasem rodičky, která se umí chovat přirozeně a nebere porod jako umučení
2. na výslovné přání dítěte, které je dobře seznámeno s teorií kolem porodu
3. pouze menstruující dívka nad 12 let

Ani nevím proč, ale takto mi to přijde přijatelné.
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2387 x
Oceněn: 2214 x

Příspěvekod Asce » 23.8.2016 23:48:43

V podstatě bych souhlasil s Plyšáčkem. Jím zvolená kriteria se mi zdají dobře zdůvodnitelná a logická:

• Rodička musí sama dobře posoudit, zda u ní převáží stud před svým pubertálním dítětem, anebo radost z bezprostředního sdílení zrodu nového života, které navíc nese i toto poselství: "Vidíš, takto bolestně a současně nesmírně radostně jsem na svět přivedla také tebe, moje dcero!"
  • Ne každé dítě je schopno tak náročnou situaci psychicky zvládnout, proto jeho výslovné přání bych považoval za samozřejmé.
  • Menstruující dívka již má zkušenosti s krvácením, i s tím, že v takových okamžicích není ženské přirození zrovna estetickou záležitostí... Proto by pro ni porod mohl být daleko menším psychickým problémem, než pro mladší dívku, či dokonce pro chlapce.
  • Během svého života jsem měl možnost poznat leccos. Jak na sobě, tak na svých kamarádech - takže mohu jednoznačně tvrdit, že pohled chlapce do rozevřeného dospělého ženského přirození je pro něj až na hranici stresu a dokonce by mohl zanechat i celoživotní trauma. Chlapci zkrátka musí s takovými "věcmi" zacházet moc opatrně či raději počkat do vyššího věku. No a teď si ještě přidejme, že by se rovnou mělo jednat o porod...
  • Samozřejmostí by podle mne mělo být to, že je očekáváno, že porod bude bez komplikací. Pokud ty by se přeci jen dostavily, pak by dítě mělo být ihned odvedeno jinam.
Ovšem vidím tu jedno velké ALE:
Již nyní to začíná vypadat tak, že muž, který nechce být u porodu svého dítka, začíná být společensky dehonestován. Takže by celá záležitost mohla také skončit tak, že budou znevažována i dítka, která se účastnit také nechtějí. Anebo to matka bude brát tak, že ji dcera asi nemá ráda, když v takové chvíli nebyla při ní.

Není zas tak těžké zbořit další z četných nepsaných konvencí - totiž, že muž je přizván až k právě narozenému prvně křičícímu potomkovi, či dokonce ještě později. A je možné v rámci naší "demokracie", tj. abychom nikoho nediskriminovali, k porodu přizvat i děti. Ovšem protože ne každý toto "ustojí", avšak bude očekáváno, že to ustojí, můžeme místo harmonie do rodiny naopak přidat další traumata...

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”