Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Polopravda o údajnom znížení veku súhlasu v Turecku

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Uživatelský avatar
Dejan
VIP člen
Příspěvky: 92
Registrován: 23.8.2016 23:48:59
Pohlaví: muž
Povolání: školstvo
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 336 x
Oceněn: 234 x
Kontaktovat uživatele:

Polopravda o údajnom znížení veku súhlasu v Turecku

Příspěvekod Dejan » 1.9.2016 17:13:24

Turecko si pre titulok o sexe s deťmi predvolalo rakúskeho diplomata (svet.sme.sk)Viacerými médiami v Európe sa pred niekoľkými týždňami prehnala informácia, že Turecko povolilo sex s deťmi pod 15 rokov. Okrem iného sa objavila na informačnej tabuli na viedenskom letisku Schwechat, na čo ihneď zareagovalo turecké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré si predvolalo rakúskeho veľvyslanca. Aj švédska ministerka zahraničných vecí na svojom Twitteri kritizovala turecký rozsudok, na čo jej odpovedal turecký vicepremiér Mehmet Şimşek: „Ste celkom určite nesprávne informovaná. Takáto hlúposť sa Turecka netýka.“ Pobúrená reakcia európskych médií a politikov však má istú oporu v rozsudku tureckého ústavného súdu z 13. júla 2016. Rozsudok ostal spočiatku nepovšimnutý kvôli rozruchu okolo pokusu o vojenský prevrat, neskôr ho však vytiahol rakúsky bulvárny denník KronenZeitung. O čo však ide?

Správa o dianí v Turecku mala v mnohých médiách (z ktorých ju prevzal aj slovenský konšpiračný plátok Zem a vek) približne takúto podobu (preberám ju z nemeckých novín Der Tagesspiegel):

Podľa tureckých ústavných sudcov definícia sexuálneho zneužitia dieťaťa, ktorú obsahoval doterajší paragraf 103 trestného zákona, príliš tesná a nezohľadňuje spoločenskú prax. Na základe rozsudku, ktorý by sa mal stať právoplatným v januári 2017, by tak nemal byť ľubovoľný sexuálny styk s dieťaťom pod 15 rokov trestným činom. Predovšetkým z konzervatívnych regiónov v Turecku (ako je napríklad oblasť Bafry pri Čiernom mori), sa ozývali výhrady voči dovtedajšej dikcii paragrafu 103, na základe ktorého sa sexuálne aktivity s maloletými trestali 8 až 15-ročným väzením. Regionálny súd namietal, že nemožno klásť na rovnakú úroveň štvor- a 14-ročného.
Zákon nepripúšťal takéto rozdiely, ba ani možnosť, že by maloletí súhlasili so sexuálnym stykom. Podľa regionálneho súdu už 12- až 15-roční rozumejú sexuálnemu konaniu. K tomuto záveru sa priklonila aj tesná väčšina ústavných sudcov (7 proti šiestim).

Občianske iniciatívy ostro kritizovali toto rozhodnutie. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu sa vyjadril, že turecká vláda je rozhodnutá bojovať proti sexuálnemu zneužívaniu detí a zdôraznil, že ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti pracuje na novom zákone.

Pozadím právneho sporu sú detské sobáše v Turecku. Tie sú síce zakázané, ale občiansky zákonník pripúšťa isté výnimky: Paragraf 124 pripúšťa, že vo „výnimočných prípadoch“ môže súd rozhodnúť o povolení k sobášu aj mladistvých pod 16 rokov. V praxi to však najmä vo vidieckych obciach uskutočňuje miestny imám bez toho, aby sa obracal na súd.

Odhady hovoria, že každé štvrté manželstvo v Turecku bolo uzavreté detským sobášom. Ak by sa zrušil paragraf o zneužívaní detí, nemusel by sa manžel obávať trestného stíhania (minimálne kvôli zneužívaniu). Zdá sa, že dlhodobá vláda konzervatívno-islamistickej strany AKP posilnila túto mentalitu podporujúcu detské sobáše. Aj stranícky kolega prezidenta Erdoğana a predchodca v úrade, Abdullah Gül, sa zosobášil so svojou manželkou Hayrünnisou, keď mala 15 rokov.

...lenže to nie je (celkom) tak:


Nastáva tu však zopár problémov, na ktoré upozornil turecký novinár Enver Sedat Çakır, ktorý prevádzkuje blog Pressespiegel Türkei:

  • Nejde o zavedenie zníženie vekovej hranice na 12 rokov prostredníctvom nového zákona. Ústavný súd neprijíma nové zákony, ale zrušil doteraz platný § 103.
  • Rozsudok ústavného súdu sa zakladal na tom, že § 103 nerozlišuje žiadne vekové hranice od 0 do 15 rokov. Nezavádza novú hranicu.
  • Rozsudok sa stane právoplatným 13. januára 2017. To znamená, že dovtedy musí parlament prijať nové znenie § 103. Ak ho dovtedy neprijme, bude naďalej platiť v pôvodnom znení.
  • Námietka regionálneho súdu z Bafry neznamená, že v rozmedzí 12 až 15 rokov veku sa paušálne deťom pripisuje dostatočná duševná zrelosť k sexuálnym kontaktom. Ide o to, že jednotlivé prípady má posúdiť znalec, pričom súhlas dieťaťa v tomto veku sa má brať ako poľahčujúca okolnosť.
  • Ako bude vyzerať nové znenie § 103, ešte vôbec nie je jasné.

Ako upozorňuje Çakır, v Turecku stále platí veková hranica pre sexuálny styk až 18 (teda ani nie 15!) rokov. Sexuálny styk s mladistvými (15 až 18 rokov) je podľa § 104 trestného zákona zneužitím, pokiaľ ho poškodený/á ohlási (podmienkou je teda jeho/jej podnet). Ak však ide o vekový rozdiel najmenej 5 rokov, potom začína vyšetrovanie ex offo štátne zastupiteľstvo a trest je dvojnásobný oproti bežnej sadzbe. Zrušený § 103 sa týkal veku pod 15 rokov, ktorý hovorí o treste 8 až 15 rokov bez ohľadu na vek páchateľa aj obete.
Uživatelský avatar
Miminko
Uživatel
Příspěvky: 67
Registrován: 16.2.2016 19:36:12
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 0
... až do věku: 11
Děkoval: 124 x
Oceněn: 82 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Polopravda o údajnom znížení veku súhlasu v Turecku

Příspěvekod Miminko » 1.9.2016 17:32:05

Můj názor je takový, že je to pravda. A teď můžeme čekat titulek Velký nárůst žadatelů o turecké občanství. Spousta pedofilů tam bude chtít bydlet. A i já bych tam bydlel. Umět anglicky a turecky, tak si zažádám o občanství.
Uživatelský avatar
Dejan
VIP člen
Příspěvky: 92
Registrován: 23.8.2016 23:48:59
Pohlaví: muž
Povolání: školstvo
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 336 x
Oceněn: 234 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Polopravda o údajnom znížení veku súhlasu v Turecku

Příspěvekod Dejan » 1.9.2016 17:46:35

Haha, no aj keby si turecky vedel, chcem ťa vidieť, ako si dohaduješ sobáš s nejakou Ayşe. Teda presnejšie, ako si to dohaduje tvoja rodina s jej rodinou. Daj vedieť, keď to budeš riešiť, pôjdem ti za svedka a odborného poradcu v oblasti islamského rodinného práva. O:)

Ťavy (velbloudy) kupovať nemusíš, skôr si ulož u notára pomerne solídny majetok ako zábezpeku pre prípad rozvodu.
Uživatelský avatar
Dejan
VIP člen
Příspěvky: 92
Registrován: 23.8.2016 23:48:59
Pohlaví: muž
Povolání: školstvo
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 336 x
Oceněn: 234 x
Kontaktovat uživatele:

Polopravda o údajnom znížení veku súhlasu v Turecku

Příspěvekod Dejan » 1.9.2016 22:08:13

S "informáciou" o tejto kauze prišiel aj slovenský konšpiračný časopis Zem a vek. Keďže ich článok je hysterický, zavádzajúci a občas úplne lživý, dal som si tú robotu a šiel tvrdenie po tvrdení. Nech sa páči:

"Debunking Zjem aj Vlek"


Turecko povolilo sex s maloletými (zemavek.sk)

Komentár Dejan (ďalej len Komentár): Zavádzajúci názov, nič nepovolilo.

Kým Európska únia aktuálne žije burkinami a ľudskými právami (smiešny pseudoproblém), a tým čiastočne odvádza pozornosť od kľúčových problémov EÚ vo vzťahu k svojmu vnútru a zahraničiu a od spôsobu ďalšej existencie, Ústavný súd suverénneho Turecka pracuje…


Komentár: Rétorika v štýle „EÚ rieši hlúposti, ale pozor, tam v Turecku sa dejú závažné veci!“ Naháňanie strachu maľovaním čerta na stenu. Plus povinná euroskeptická jazda.

Nálezy a rozhodnutia Ústavného súdu Turecka
V júli 2016 turecký ústavný súd rozhodol o zrušení klauzuly trestnosti pre sexuálny styk s deťmi mladšími ako 15-ročnými, a to v prípadoch dobrovoľného súhlasu detí starších ako 12 rokov, a taký sex už nebude klasifikovaný ako znásilnenie, ani ako sexuálne zneužívanie maloletých (pedofília). Rozhodnutie nadobudne účinnosť 13. januára 2017.

Komentár: Zavádzanie, viď zhrnutie (debunk) v mojom príspevku na začiatku tohto vlákna. Odhliadnuc od podsúvania, že SZ maloletých je pedofília, ale to tu teraz neriešim.

Tomuto rozhodnutiu predchádzalo aj zrušenie spodnej hranice trestnej sadzby najmenej 16 rokov v prípadoch sexuálneho násilia voči maloletým deťom. Rozhodnutie nadobudne účinnosť 23. decembra 2016. Informácia nie je hoax, ani protiturecká propaganda, pretože s faktickou zhodou ju prezentovali zahraničné médiá.

Komentár: Nie je to úplne hoax, len polopravda.

Povinnosťou tureckého zákonodarného zboru je úprava príslušnej legislatívy a právneho poriadku Turecka v súlade s rozhodnutiami jeho ústavného súdu a uvádzanie zákonov do života a praxe.

Komentár: Toto náhodou trafili. To je totiž náplň práce akéhokoľvek zákonodarného zboru, k nemu sa však nepočíta ústavný súd.

Turecko šikanuje a popiera fakty
Krajine polmesiaca s hviezdou sa kritika jej ústavného súdu nepáči.

Komentár: Bodaj by sa páčila, keď bola založená na skreslených informáciách.

Ankara „hostila“ na svojom koberci veľvyslancov Švédska a Rakúska. Na rakúskom letisku sa totiž objavil titulok, že Turecko umožňuje sex s deťmi mladšími ako pätnásť rokov. Po intervencii tureckej ambasády ho stiahli. Švédska ministerka zahraničia Margot Wallströmová zasa na Twitteri napísala, že deti potrebujú skôr viac ochrany pred násilím, aj sexuálnym, a nie menej ochrany. Verdikt ústavného súdu by teda mali zrušiť. Ani to sa Ankare nepáčilo.
Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavuşoglu uisťuje svet, že Turecko dodržuje svoje medzinárodné záväzky o ochrane detí a chystá legislatívnu úpravu, ktorá nenechá nikoho na pochybách, že v Turecku je zneužívanie detí trestné.


Komentár: Áno, toto je pravda. Turecko sa naozaj ohradilo voči dezinformáciám. Ja by som sa tiež.

Slovenské médiá a tretí sektor mlčia
Žiadne, ani platené slovenské médiá (verejnoprávna RTVS), predplácané (Denník N), priplácané (Piano/SME) spravodajskú informáciu nevydali. Tlačovú správu nevydala ani SITA, urobila tak ČTK. Informovali len „alternatívne, konšpiračné a propagandistické“ elektronické médiá.

Komentár: Klamstvo. Po pol minúte googlovania máme hneď dva texty.
Turecko si pre titulok o sexe s deťmi predvolalo rakúskeho diplomata (denník SME, správa prebratá z TASR)
Turecko si predvolalo rakúskeho diplomata pre titulok o sexe s deťmi (online verzia týždenníka Trend).
Oba články sú z 15. augusta 2016.

Ľudsko-právne mimovládky so svojou agendou práv LGBTIQ (…) sa urobili „mŕtvymi chrobákmi“. Z osobitných dôvodov majú strach z islamu, ale to im nebráni v tichej podpore práv maloletých na ich slobodný pohlavný život. Islamu sa boja, kresťanov nenávidia.

Komentár: Podstatné snáď je, že turecké mimovládky sa samozrejme ozvali. Iracionálny strach z islamu šíria práve skôr „informačné“ zdroje odlišné od liberálnych MVO.

Smerovanie Turecka
Vieme, že post-ataturkovské, zatiaľ formálne ešte stále „sekulárne“ erdoganovské Turecko speje cez prezidentský systém postupnými krokmi (likvidácia opozície) k totalitnej vláde jedného muža a islamskej teokracii. Denník N ju „kvalifikovane politologicky zadefinoval“ ako „demokratický islamizmus“.

Komentár: Ajhľa, keď to konšpirátorom vyhovuje, tak im je aj Denník N dobrý!

Vieme ale i to, že v roku 2009 Turecko podpísalo asociačnú dohodu s EÚ. Uchádzalo sa o riadne členstvo, a pred ním o bezvízový vstup do schengenského priestoru. Klan Erdoganovcov patrí k priaznivcom sunnitskej vetvy islamu. Turecko čaká islamizácia sunnitským islamom.

Komentár: Keďže ide o dominantný smer v islame (asi ako katolicizmus v kresťanstve), ktorý má v Turecku tradíciu niekoľko storočí, niet sa čo čudovať. Skôr by bolo zvláštne, keby sa Turci hromadne obrátili na šiitizmus alebo niektorú okrajovú sektu.
Odsek však spája dve navzájom nesúvisiace veci. Snaží sa totiž vzbudiť strach: „Pozor, títo zlí moslimovia sa tlačia do EÚ!“

Islam a islamské právo
Medinský, mohamedánsky islam (sunnitská vetva a jej fundamentálne odnože vahhábizmu a salafíje) sa v otázke manželstiev a sexu s deťmi opierajú o druhé manželstvo Mohameda po úmrtí jeho prvej manželky Chadídže, s mladučkou, údajne 6-ročnou Aišou (pravdivosť jej veku, veku uzavretia manželstva a veku prvého sexu s Mohamedom nie sú úplne overené).

Komentár: wahhábizmus a salafíja skutočne majú základy v sunnitskom islame. Asi tak isto, ako puritanizmus (radikálna verzia kalvinizmu) má svoje korene v rímskom katolicizme. Obe (navzájom veľmi príbuzné) reformné hnutia sa spájajú s hanbalovskou právnou školou, ktorá je rozšírená v krajinách Zálivu. Nie s hanafíjou zastúpenou v Turecku. To neznamená, že v Turecku nie sú salafisti. Sú, akurát tam predstavujú to, čo aj inde: okrajovú extrémne konzervatívnu sektu. To je podobné, ako pokus prirovnávať Putinovo bratríčkovanie s ruskou pravoslávnou cirkvou (a snahu zaviesť niečo ako režim „z milosti Božej cára“) k nejakej radikálne protestantskej teokracii, napr. ku Kalvínovej Ženeve.

Podstatou tureckých ústavných nálezov je legalizácia manželstiev a sexuálneho styku s maloletými dievčatami, ako súčasť islamského učenia a islamského práva šaría.

Komentár: Šarí’a definuje minimálny teoretický vhodný vek ženy na sobáš na základe rituálnej dospelosti, ktorá sa zakladá (zhruba povedané) prvou menštruáciou. Prakticky sa však sobáše riešia na základe spoločenských pomerov, ktoré sú odlišné na vidieku a v mestách. V roľníckych vidieckych oblastiach je samozrejme tlak na to, aby dcéru (hladný krk) čo najskôr vydali (a tak fakticky „vydali“ von z domu). Je to úplne rovnaký zvyk ako vo všetkých iných patriarchálnych kultúrach. Donedávna (cca do 1960-tych rokov) bol rozšírený aj na katolíckom severnom Slovensku.
Druhá strana mince je, že študenti islamských náuk si síce turbujú hlavy riešením sporov v islamskom práve, ale prakticky je všade na svete, aj v dominantne islamských krajinách, šarí’a vytlačená z reálnych občiansko-právnych vzťahov.

Poznámka k psychológii zdravých maloletých dievčatiek: Od útleho detstva snívajú, že raz aj ony budú nevestami svojho nádherného princa. Túžia po veľkolepej svadbe, množstve družičiek, úžasných svadobných šatách so závojom a krásnou kyticou a tlačia kočíky s bábikami…

Komentár: Iste, ale ako argument je to ukážkový údený sleď (red herring), odvedenie pozornosti od veci.

Manželstvá s maloletými, pod vekovou hranicou 18 rokov, významne pribúdajú aj západnej v Európe, najmä v sociálnom prostredí prisťahovalcov.

Komentár: Na dáta o „významnom náraste“ samozrejme ZaV neodkazuje. Mal by s nimi problém.

Európska komisia nekoná.

Komentár: Prečo by aj mala? Konajú jednotlivé krajiny.

Naopak, zaoberá sa rodovou ideológiou, a právami LGBTIQ (…) osôb, a postupne prijíma správy typu Lunacek, Estrela, Tarabella, Ferrara, ktoré sa pozvoľna pretavujú do európskej ľudsko-právnej legislatívy.

Komentár: Miešanie hrušiek s jablkami. Priam až ďalší red herring.

Turecké úrady zmenu spodnej hranice veku pre právne akceptovateľný sexuálny styk obhajovali tým, že je rozdiel medzi stykom so 14-ročnou a so 4-ročnou, staršie znenie zákona to však nereflektovalo. Nuž, turecký ústavný súd zrejme vie, ako sa veci majú.

Komentár: Nejde o zmenu spodnej hranice, ale o požiadavku o diferencovanejší prístup.

Postoj Európy
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu je oprávnený konať vo veciach porušení Európskeho dohovoru o ľudských právach. O prípadnom možnom a pravdepodobnom podaní sťažnosti, rozhodne sudca spravodajca. Zároveň boli významne dotknuté práva detí a Dohovor o právach dieťaťa.

Komentár: Nie som síce právnik, ale ako sociológ sa laicky domnievam, že práva nikoho nemali byť čím dotknuté, keďže nový zákon ešte neexistuje a tak platí status quo.

Proti rozhodnutiam tureckého ústavného súdu sa postavila celá, inak liberálna a pokroková, Európa. Turecko si postupne povoláva na pohovor veľvyslancov jednotlivých štátov EÚ. Je to však suverénny štát, ktorého ústava a zákony sú nadradené európskym zákonom a európskemu právu (Charta práv EÚ). Svojou zemepisnou polohou je krajina jednou nohou v Ázii, druhou v Európe. Jej záujem o členstvo v EÚ je významne poznačený vnútornou schizmou. Turecko postupne kráča v ústrety Alahovi a Mohamedovi. Má už asi 3 a pol milióna manželstiev s maloletými. A legalizuje pedofíliu.
Ako a eko ďalej, Európska únia?

Komentár: Hysterický záver.
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7569 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Polopravda o údajnom znížení veku súhlasu v Turecku

Příspěvekod Plyšáček » 1.9.2016 22:35:26

Dejane, opravdu brilantně zpracováno a okomentováno. Naprosto souhlasím s tvými názory. I se mi velice líbí, jak sleduješ záměry pisatele a jeho snahu o manipulování čtenáře lacinými, ale rafinovanými psychologickými triky. K tvému textu jsem přidal ikonu Akademik. Zaslouží si ji!

Také jsem chtěl napsat, že nějak nechápu tu vložku o psychológii zdravých maloletých dievčatiek. :D

Velice oceňuji, že mezi nás zavítal takový vzdělaný a aktivní člen. Skoro mi až přijde líto, že se "vydáváš" v drobnějších tématech, jako je např. toto, a nevěnuješ se cíleněji Odborné sekci, například otázkám, které studuješ i v anglicky psané literatuře. Věřím, že brzy pevně zakotvíš v Odborné sekci, případně její sestře Scholarly Section. Přeji Ti stále tolik elánu a nadšení pro naši tvorbu.

Plyšáček
Uživatelský avatar
Dejan
VIP člen
Příspěvky: 92
Registrován: 23.8.2016 23:48:59
Pohlaví: muž
Povolání: školstvo
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 336 x
Oceněn: 234 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Polopravda o údajnom znížení veku súhlasu v Turecku

Příspěvekod Dejan » 1.9.2016 23:22:39

Nuž ale témy, ku ktorým som sa vyjadroval, majú pre mňa osobne pomerne veľký význam. To platí aj o tomto prípade: k Turecku a jeho kultúre mám špecifický vzťah, vôbec sa mi nepáči, čo vyvádza garnitúra vreckového sultána Recepa, ale zas som alergický na jasnú demagógiu... Tiež si uvedomujem, že ako priaznivec Gülena by som v Turecku asi mal momentálne pravdepodobne prinajmenšom poťahovačky s tureckými úradmi, 'ale "sultán v prášku" nie je Turecko. Aj keď sa tak snaží tváriť.

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti