Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Kauza v resocializačnom centre Čistý deň

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Uživatelský avatar
Dejan
VIP člen
Příspěvky: 89
Registrován: 23.8.2016 23:48:59
Pohlaví: muž
Povolání: školstvo
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 318 x
Oceněn: 218 x
Kontaktovat uživatele:

Kauza v resocializačnom centre Čistý deň

Příspěvekod Dejan » 10.9.2016 16:21:26

Maloleté dievča údajne zneužívali v resocializačnom zariadení, polícia to šla preveriť na miesto (dennikn.sk)


Opozičná poslankyňa Natália Blahová opísala v blogu, ako v resocializačnom zariadení údajne zneužívali mladú 14-ročnú Natáliu. O prípad sa zaujíma aj prezident Andrej Kiska. Ústredie práce ho spochybňuje.


Natália Blahová na svojom blogu opísala, ako sa k maloletej Natálii údajne správali v resocializačnom zariadení v Galante. Natália mala podľa blogu problémy s marihuanou, a tak jej matka po odporúčaní úradu práce požiadala súd o to, aby ju umiestnili do centra, kde jej pomôžu si od drogy odvykať.

V centre ju však podľa tvrdenia jej matky jeden z terapeutov znásilnil. Aj napriek tomu sa do zariadenia v Galante vrátila. Keď matke zariadenie zamietlo návštevu jej dcéry, išla tam bez povolenia. „Natália ležala polonahá na zemi uprostred izby. V horúčke celá horela. Bola dezorientovaná, spotená, blúznila. (Matka) Drahomíra okamžite zbadala, že v rozkroku, na vnútornej strane stehien až po kolená má hnisavé mokvavé pľuzgiere,“ napísala Blahová na blogu (mená zúčastnených osôb autorka blogu pozmenila).

Dcéru odviezla do nemocnice, kde jej zistili pohlavné ochorenia. Aj keď sa podľa rozhodnutia súdu mala vrátiť do zariadenia, matka si ju vzala domov. Po nezhode však dcéra ušla a našla ju polícia, ktorá zavolala úrad práce; jeho pracovníčka ju údajne odviedla späť do centra. Odvtedy matka dcéru nevidela – poslankyňa píše, že ju k dcére nechcú pustiť.

Priamo do zariadenia išiel po zverejnení prípadu aj vyšetrovateľ, potvrdil Denníku N hovorca ministerstva vnútra. Či dievča zo zariadenia odvedú, neupresnil. „Je predčasné povedať, či toto dievča v zariadení ostane alebo nie,“ povedala hovorkyňa trnavskej polície Mária Linkešová. Polícia je práve na mieste a preveruje situáciu. O tom, čo zistila, bude informovať neskôr. Teraz bližšie informácie poskytnúť nemôže, tvrdí hovorkyňa.

Už v minulosti polícia dostala dve trestné oznámenia – jedno sa týkalo zneužitia Natálie. „To sme zastavili, bol na to zákonný dôvod s tým, že prokurátor postup polície schválil a nenamietal proti nemu,“ povedala Linkešová.

A ako je možné, že ho zastavili, keď dievča malo 14 rokov a sexuálny styk s maloletou je protizákonný? „Nebudem poskytovať ďalšie informácie k tomuto prípadu. Polícia postupovala zákonným postupom,“ povedala hovorkyňa.

Zneužívali vraj viacerých

Natália podľa blogu nie je jediná, ktorú v centre zneužívajú. „Drahomíra tam stretla aj jednu z dievčin, ktorá práve odchádzala. Po spoločnom rozhovore jej napísala takéto vyhlásenie, pre prípad, že by sa konečne niekto zobudil a počúval ich: ‚Potvrdzujem, že som sa zúčastnila terénnej terapie na chate, kde zástupca riaditeľa podával alkohol v kombinácii s tramalovými kvapkami ním vybraným klientkám a následne ich brutálne znásilnil,‘“ píše poslankyňa na svojom blogu.

Aj v tomto prípade polícia dostala trestné oznámenie, ale keďže ku skutku došlo mimo zariadenia, postúpili ho inému okresnému riaditeľstvu – ktorému, polícia neprezradila. Či sa tento prípad ešte prešetruje, nevedela hovorkyňa trnavskej polície povedať.

Natáliina matka sa obrátila na viaceré úrady, ktoré prosila o pomoc. „Podala trestné oznámenie na konkrétnu osobu – terapeuta, ktorý dievča zneužil. Trestné stíhanie bolo zastavené. Z odôvodnenia o zastavení trestného stíhania je však zrejmé, že spáchanie skutku bolo potvrdené, len nebola preukázaná subjektívna stránka konania páchateľa.

To znamená, že zamestnancovi tohto zariadenia stačilo, aby sa vyhovoril, že nevedel, že dieťa nemá ešte 15 rokov. Pričom vstupná nástenka oboznamovala všetkých prichádzajúcich o menách a dátumoch narodenia detí. Že by o tom nevedel práve zamestnanec, ktorý ich mal na starosti, o tom je dôvodná pochybnosť. Dieťaťa sa zas nikto na nič nepýtal,“ napísala Blahová.

Ústredie práce: Je to zavádzanie

Trestné oznámenie dala Natáliina matka aj na pracovníčku úradu práce. „Keďže pracovníčka UPSVaR sa jej zatajovala, podala trestné oznámenie aj na ňu za zneužitie právomoci verejného činiteľa,“ napísala Blahová.

Ústredie práce takéto informácie popiera. „Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny prípad, o ktorom pani poslankyňa Blahová pútavo a zároveň zavádzajúco píše, pozná, a preto sa dôrazne ohradzuje voči nepravdám a účelovo dezinterpretovaným faktom, ktoré vo svojom texte uvádza,“ napísalo v krátkom stanovisku ústredie.

Dlhšiu reakciu poskytne v pondelok; tvrdí, že v ňom vyvráti aj tvrdenia poslankyne. „Nazvime to výhoda prvej rany – je šikovnosťou politika využiť situáciu a napísať takéto závažné obvinenia vo chvíli (v piatok večer), keď je úplne jasné, že druhá strana počas víkendu nedokáže zareagovať výpočtom dátumovo, časovo a obsahovo zoradených faktov, zistení a aktivít. Na to jednoducho potrebujeme aspoň minimálny čas,“ dodáva ústredie.

Natáliina matka trvá na všetkých vyjadreniach, ktoré Blahová popísala v blogu.

V Natáliinej veci koná aj detská ombudsmanka Viera Tomanová. Rovnako ako ústredie sa k nej vyjadrí úplne až v pondelok. Zatiaľ povedala, že sa prípadu venovala a obrátila sa na policajné prezídium aj iné orgány, ktoré v tom majú konať. Konkrétnosti povedať dnes nechcela, zverejní ich v pondelok.

Zariadenie môže zrušiť ministerstvo práce, ktoré udeľuje akreditácie. Samotné zariadenie je nezisková organizácia. Ministerstvo sa zatiaľ k prípadu nevyjadrilo.

Pýta sa aj prezident

O prípad sa zaujíma aj prezident Andrej Kiska, ktorý sa spojil s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a požiadal ho, aby polícia v čo najkratšom čase prípad preverila, a ak sa podozrenia potvrdia, aby zabezpečila ochranu maloletej.

„Prezident požiada kompetentných ministrov a inštitúcie, ktoré sú do prípadu zainteresované, aby dôsledne prešetrili situáciu v resocializačnom zariadení,“ dodal jeho hovorca Roman Krpelan.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 305
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2542 x
Oceněn: 625 x
Kontaktovat uživatele:

Kauza v resocializačnom centre Čistý deň

Příspěvekod Snilko » 11.3.2017 2:23:41

Kollár priznal kontakt s maloletou chovankyňou Čistého dňa (webnoviny.sk)Predseda strany Sme rodina Boris Kollár v stredu priznal, že on je tým nemenovaným politikom, ktorého zakladateľka resocializačného centra Čistý deň Zuzana Tománková obvinila z nevhodnej facebookovej komunikácie s ich maloletou chovankyňou, ako aj zo zatajenia informácií o nej polícii, keď bola nezvestná.

Kollár podľa vlastných slov s dievčinou od mája 2014 sporadicky komunikoval, no Tománková klamala vo viacerých bodoch, vrátane obsahu tejto komunikácie. Zdôraznil, že nevedel, že je dievča maloleté, pričom jeho vek sa dozvedel až v októbri minulého roku. Dievčina podľa neho vždy kontaktovala jeho, a nie naopak, pričom zdôraznil, že sa s ňou nikdy nestretol.

Čo sa týka obvinenia, že políciu neinformoval v čase jej úteku z resocializačného zariadenia, Kollár povedal, že o policajnom pátraní nevedel a spojil sa s ňou, len aby sa uistil, že je v poriadku. Na jeseň 2016 po vypuknutí kauzy Čistý deň sa ho dievča dokonca snažilo vydierať a žiadalo, aby vystúpil v prospech tohto zariadenia, čo však Kollár odmietol. „Pani Tománková vypustila bublinu. Sú to všetko lži,“ vyhlásil.

Kollár je presvedčený, že za snahou o diskreditáciu jeho osoby je strana Smer-SD, ktorá sa snaží o zakrytie vlastných káuz. „Je to dymová clona, ktorá nesie rukopis Smeru a Erika Tomáša,“ povedal.

Úrad vlády SR na Kollárove tvrdenia reagoval s tým, že sa ostro ohradzuje voči vťahovaniu predsedu vlády Roberta Fica a jeho poradcu Erika Tomáša do kauzy.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová, celú vec vnímajú ako zúfalú snahu o odpútanie pozornosti od podstaty problému, ktorou je podozrenie z nemorálneho konania voči mladistvej. “Boris Kollár by sa mal viac sústrediť na vysvetlenie nevhodnej komunikácie s dievčaťom, ktoré sa liečilo z drogovej závislosti,” uvádza sa v stanovisku.

Tománková v stredu pred novinármi obvinila nemenovaného opozičného politika, že nenahlásil polícii informácie o nezvestnom, vtedy 15ročnom drogovo závislom dievčati.

Dievča, s ktorým bol predtým tento poslanec v kontakte na Facebooku, kde zverejnilo erotické fotografie, utieklo z Čistého dňa a polícia po ňom pátrala viac ako dva mesiace.

Poslanec sa s ňou podľa Tománkovej skontaktoval na sociálnej sieti, no polícii to neoznámil. Pred štyrmi mesiacmi začala polícia trestné konanie, Tománková však nechcela špecifikovať, kto podal oznámenie ani kto je obvineným, aby nemarila vyšetrovanie.

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host