Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Díky smartphonům čeští teenageři nekouří a nepijí

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7562 x
Kontaktovat uživatele:

Díky smartphonům čeští teenageři nekouří a nepijí

Příspěvekod Plyšáček » 21.9.2016 8:08:00

iPhone v kapse je asi pro mladé víc než cigarety, říká spoluautor studie (idnes.cz)Rozdíl byl obrovský, báli jsme se, že jsme někde udělali chybu, říká Ladislav Csémy o studii, která ukázala, že čeští teenageři méně pijí, kouří a užívají drogy. Raději vše s odstupem pár měsíců zopakovali na jiných školách, aby si byli jistí.

Každodenních kuřáků mezi českými adolescenty během čtyř let ubylo o polovinu, zjistila Evropská studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD), jejíž přípravu Czémy v Česku koordinuje. Podobné je to u alkoholu nebo konopí. Tak rychlou změnu od roku 1995, kdy se na zpracování této studie v Česku podílí, ještě nikdy neviděl.

Znamená to, že čeští teenageři přestali pít alkohol a kouřit cigarety?

To určitě ne. Mezi českými teenageři je neobyčejně nízký počet abstinentů, v tom jsme stále na jednom z předních míst v Evropě. Nejdůležitější je ale nadměrné pití, což je v rámci této studie definováno jako pět a více sklenic alkoholu během jedné příležitosti. A tam nás trend těší. V roce 2011 nadměrně pila pětina mládeže, nyní to kleslo na 12 procent.

U kouření je to totéž?

V kouření jsme na rozdíl od alkoholu nad evropským průměrem jen lehce. Zkušenost s ním má 16 procent mladých Čechů, evropský průměr je 14 procent, jsou tady ale značné rozdíly, v severní Evropě například kouří do 3 procent mladých lidí, nízký je i podíl mladých lidí konzumujících alkohol, s výjimkou Dánska.

S kouřením má zkušenost třetina třináctiletých Čechů. To je málo?

Je to hodně, ale je to méně než před pěti lety. My jsme před čtyřmi lety měli 8,5 procenta silných kuřáků a spadlo to na 4,5 procenta, to znamená pokles mezi šestnáctiletými kuřáky na polovinu. Podobně máme hodně třináctiletých, kteří mají zkušenost s alkoholem, ale opět je jich méně než před čtyřmi lety.

Jak velký je rozdíl mezi chlapci a dívkami?

Ten se vyrovnává. Už před několika lety jsme tento trend pozorovali u drog jako pervitin a heroin, po roce 2000 to nastalo i u kouření cigaret, nově u konopí. Ještě před čtyřmi lety konopí užívalo více chlapců než dívek, nyní je to vyrovnané.

Proč vás výsledky u alkoholu a cigaret tak překvapily? Konzumace nelegálních drog u teenagerů klesá už několik let...

Zatímco u nelegálních drog byla přijata spousta opatření, je tady celá politika zaměřená na prevenci, u alkoholu a kouření tu nic takového nebylo. Mě ale ani tak nepřekvapilo, že došlo k poklesu, to se stalo v celé Evropě, ale že je tak velký.

V čem jsme ve srovnání s Evropou stále nad průměrem?

Zůstáváme nadprůměrní, pokud jde o zkušenosti s konopnými drogami, tam jsme byli na prvním místě před 4 lety a jsme na něm stále. Jsme nadprůměrní i pokud jde o to kouření cigaret, u jiných nelegálních drog se držíme na průměru. Nadprůměrní jsme také v užívání sedativ.

Sedativa? To je něco nového?

Úplná novinka to není, ale čísla jsou vyšší, než byla v roce 2011, a jsou výrazně vyšší, než je evropský průměr. (Zkušenost se sedativy má 15,7 procent šestnáctiletých Čechů, evropský průměr je 6,3 procenta, jsme na druhém místě – pozn. red.) Typicky jde o adolescentní děvčata, která mají tendenci řešit problémy prášky na bolest.

Když se vrátím k těm celkovým výsledkům - čím si ten pokles vysvětlujete?

Víme, že k tomu došlo i jinde v Evropě. Patrně to souvisí se změnou životního stylu. Jde o to, co je pro ty mladé důležité. Možná to, že vytáhnu z kapsy iPhone, je pro ně víc, než když vytáhne z kapsy Marlbora a nabídne svým kamarádům. Je ale možné, že tu roli hraje i prevence a zkušenost. Mají zkušenost s generací, která legální i nelegální drogy užívala více. Vědí o někom, komu se to nepovedlo, nedostal se kvůli drogám na školu nebo z ní vypadl, nebo dokonce zemřel, to může být určitá obava, ale spíš půjde o přesun u hodnotových preferencí. Už jen ten čas, který tráví u nějakého přístroje, to jsou obrovské změny, 40 procent českých teenagerů na internetu surfuje denně 4 hodiny a více.

To jste také zjišťovali v rámci studie ESPAD?

Rizikové formy chování spojené s internetem byly do studie zařazeny poprvé. Sledovali jsme surfování po internetu, gaming a gambling.

Není čas strávený na internetu rizikem sám o sobě?

Je to tak nový fenomén, že zatím nevíme, jaký bude vliv internetu z dlouhodobé perspektivy. Ale nárůst on-line hraní je obrovský. (Zkušenost s on-line sázkami má 9 procent šestnáctiletých, mezi rizikové hráče patří 3 procenta – pozn. red.)

Kde vidíte největší rizika do budoucna?

Z hlediska veřejného zdraví je to pořád alkohol a tabák. To jsou rizika, která často bývala opomíjena, mluvilo se o heroinu a marihuaně, ale legální drogy odpovídají za 90 procent zdravotních a ekonomických škod, které návykové látky společnosti způsobují. A pokud se mladí lidé nacházejí v něčem jiném než v kouření a alkoholu, je to dobře.
Uživatelský avatar
Dreanor
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: 2.1.2016 22:49:43
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 8
Děkoval: 190 x
Oceněn: 158 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Díky smartphonům čeští teenageři nekouří a nepijí

Příspěvekod Dreanor » 26.9.2016 16:00:55

Myslím si, že pokles konzumace tabákových výrobků u dětí je viditelný. Jestli to přestalo být trendem, to nevím. Ale pokles od dob, co jsem já chodil na základní školu, je znatelný. Zato konzumace alkoholu je podle mého na vzestupu. Čím dál více se setkávám z mladistvými, kteří jsou značně pod vlivem alkoholu a to ať na veřejných prostranstvích, tak v různých zařízených, do kterých za účelem konzumace docházejí.
Konzumace marihuany v ČR bude asi též na vzestupu. V očích mladistvých přestává být vnímána jako droga, jako něco, co by mohlo být nebezpečné - také se jí teoreticky nedá předávkovat - tento fakt také snižuje v očích jejích konzumentů možné nebezpečí. Ale dlouhodobost je vždy problém a následky se dostavit mohou, ale samozřejmě také nemusí - tohle je dosti individuální.

Co se týče technologií, které využívají, a to ať se bavíme o smartphonech nebo o užívání internetu, to vše může mít také v budoucnu negativní následky. Technologie by měly člověku pomáhat, zlehčovat práci, ale určitě by člověka neměly zotročit, stát se pro něj nějak negativním. Ale to se přesně stává. Stačí se jen podívat kolem sebe, kolik mladistvých je na nich závislých, kolik by se bez svého chytrého telefonu neobešlo. Sociální sítě z nich dělají asociály. Vše je špatně, člověk si jen těžko představí, jaké negativní následky to v budoucnu přinese.
Uživatelský avatar
Dejan
VIP člen
Příspěvky: 92
Registrován: 23.8.2016 23:48:59
Pohlaví: muž
Povolání: školstvo
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 336 x
Oceněn: 234 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Díky smartphonům čeští teenageři nekouří a nepijí

Příspěvekod Dejan » 26.9.2016 16:58:08

Dreanore, tam máš zásadný problém toho výskumu, a to, že je to založené na tom, čo sú decká ochotné o sebe prezradiť. Vždy tam musíš brať do úvahy niečo ako "spoločenskú žiadúcosť" odpovedí. Kým v protestantskom Holandsku môže byť (trochu to preženiem) sociálne žiadúce na seba nakydať, v katolíckom Bavorsku, Rakúsku alebo na Slovensku to zrejme dopadne inak.
Čo úplne nereprezentatívne pozorujem, tak fajčenie tabaku prestáva byť medzi adolescentmi cool, 13-ky lepiace sa na "bohatých" čávov na požičanom aute tiež patria do minulosti, ale okrem tých smart-technológií by som to videl práve na trebárs ganju a niektoré syntetické drogy. Aspoň v Bratislave, neviem, aká je situácia trebárs v Kysuckom Novom Meste alebo v Stropkove.
Uživatelský avatar
Dejan
VIP člen
Příspěvky: 92
Registrován: 23.8.2016 23:48:59
Pohlaví: muž
Povolání: školstvo
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 9
... až do věku: 13
Děkoval: 336 x
Oceněn: 234 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Díky smartphonům čeští teenageři nekouří a nepijí

Příspěvekod Dejan » 26.9.2016 17:05:49

Dreanor píše:Co se týče technologií, které využívají, a to ať se bavíme o smartphonech nebo o užívání internetu, to vše může mít také v budoucnu negativní následky. Technologie by měly člověku pomáhat, zlehčovat práci, ale určitě by člověka neměly zotročit...


Odporúčam k tomuto skvelú knižku nórskeho antropológa Thomasa Hyllanda Eriksena "Tyranie okamžiku". Ja len dodám, že nelátkové závislosti sú takými istými závislosťami (aspoň na sociálnej a psychologickej úrovni) ako tie látkové.
To, že dnešní teenageri nepestujú tak často "Koma-trinken" ako ich rovesníci z 2000-ich rokov, je fajn, ale zas súčasní mladí ľudia si celkom tvorivo nájdu iný spôsob, ako sa zničiť. Niekedy mi to príde tak, že starý Freud s tými svojimi základnými pudmi (Erós a Thanatos) mal pravdu.

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti