Stránka 1 z 2

Označení genitálií u dětí

Napsal: 6.1.2016 17:32:44
od Plyšáček

Označení genitálií u dětíObor Dětská sexualita uvedu odlehčeným tématem mapujícím nejrůznější označení pro dívčí a chlapecké pohlavní orgány. Začneme slovy domácími, užívanými běžně v rodinách, poté se zmíním i o odbornějších termínech.


odkaz a zdroj: ona.idnes.cz

Označení genitálií u dětí

Napsal: 6.1.2016 17:48:00
od Plyšáček
Naše téma výborně mapuje článek z ona.idnes.cz.

Fifinka, pipinka, pindík, neználek... Jak pojmenovat naše přirození?

"Odborníci sice většinou radí, abychom pohlaví nazývali pravými jmény, tedy penis a vagina, ale tyto termíny nejdou rodičům příliš z pusy. A zejména před dítětem. Podle posledního průzkumu učíme děti říkat svému přirození nejčastěji pipinka a pindík.

Odborníci tvrdí, že záleží především na rozhodnutí rodičů. Mělo by jít však o názvy, které budou specifikované, jedinečné a nezaměnitelné. Pokud například babička řekne vnučce "pojď, dáme zrní pipinkám," může být čtyřletá holčička dost zmatená, když jí maminka večer předtím zdůrazňovala, aby si nezapomněla "pipinku" umýt.
Na výraz dírenka, který používala její babička s odporem vzpomíná dnes pětatřicetiletá knihovnice Jana. "Brrr ještě teď se klepu," vytahuje své dětské minitrauma, kdy měla pocit, že má nějakou tělesnou vadu.

Zdrobněliny sluší básním, anebo intimní situaci, tvrdí psycholožka Alex Doležalová z Institutu partnerských vztahů. Ačkoliv jejich použití před dětmi není podle ní zrovna ideální, používáme je nejčastěji. A inspiraci bereme asi nejvíc u našich rodičů, případně prarodičů. Někdy přijdou děti s vlastním výrazem. "U nás si kluci vybrali sami a začali říkat svému přirození fífa," vzpomíná sedmatřicetiletý manažer Michal.

U holčiček těsně za vítěznou pipinkou následovaly v již deset let starém průzkumu serveru pro rodinu názvy kačenka, buchtička a lulinka. Mezi dalšími pojmenováními se objevila i oblíbená julinka, komůrka, čičinka, cestička, popelka, fifinka, lasturka, jeskyňka, broskvička, julča, blažena či božena, frnda, chlácholinda, micinka či štěrbinka. Změnilo se názvosloví za ta uplynulá léta?

S klidem teď používáme i prcinka, pinďulína, bambulína, u chlapců pak lulánek, bimbásek a camprlík, šulínek, šoupálek, pinďourek, bimbulín, zvoneček anebo frantík.
Takové výrazy nás nijak neděsí, i přesto, že jejich používání psycholožka zpochybňuje. V anketě se objevily desítky různých výrazů, z nichž některé jsou spíše pikantní - například myšpulín, cancourek, šmudla nebo vasil, kolíček, cvoček, cafourek, šulan a neználek.

"Na dceru jsem mluvila od kojeneckého věku, takže výraz zná prostě od mala, už když jsem při mytí komentovala ´teď umyjeme pipinku´," vzpomíná na útlý věk své dcery osmačtyřicetiletá zdravotní sestra Dana. Stejné to bylo s pindíkem jejího staršího syna. Devětatřicetiletá Jana zase vzpomíná, jak si její syn pindíka přejmenoval na pindáka. "Asi mu to slovo znělo přece jen chlapáčtěji," směje se sympatická daňová poradkyně.

"Šišlání na děti je problematické nejen v sexuální oblasti. Právě proto, že jsou pohlavní orgány zatížené celou řadou emocí, je mnohem lepší učit dítě od samého počátku chladné, věcné a neemotivní termíny," doporučuje Alex Doležalová.
"Zdrobnělinami rodič dítě spíše degraduje, než aby mu pomáhal ve zdravém vývoji, ačkoliv jejich užívání do budoucna škodlivé nijak nebude. Pokud holčička či chlapeček budou předem vědět, že se mluví o vagíně, potažmo penisu," dodává ale jedním dechem."

Označení genitálií u dětí

Napsal: 6.1.2016 17:59:52
od Plyšáček
Rovněž Žena.cz se k tomu vyjadřuje.

Pipinka a pindík: Jak nazývat sexuální části těla?

"Sexuální experimenty provádějí už roční děti: prohlížejí si své pohlavní orgány a dotýkají se jich - nejprve nahodile, později cíleně tak, aby jim to bylo příjemné. Ve dvou letech se učí "TO" nazývat.

A mezi třetím a pátým rokem se začnou dožadovat souvislostí: "Proč jsou kluci jiní než holky? Jak čůrají ti i ony? Jak se miminko dostane mámě do břicha?" Když vás zvědavý potomek začne trápit s podobnými dotazy, budete si muset vyřešit velký rodičovský problém: používat při vysvětlování odborné názvosloví, nebo se uchýlit k osvědčeným pindíkům a pipinkám?

Sexuolog Ondřej Trojan radí: "Pokud rodiče užívají nepřesné názvy sexuálních částí těla, vysílají signál, že jsou tyto partie nějak divné nebo že je s nimi něco v nepořádku, popřípadě že by se o nich nemělo mluvit. Děti jsou pak často v rozpacích a za své genitálie se stydí. Ucho je prostě ucho, penis je penis nebo pohlavní úd, nikoliv lulánek."

U dívek je to ovšem trochu složitější. "Správný český název pro dívčí vnější pohlavní orgán je vulva. Není to nijak hezké slovo, náš jazyk je ve spisovné terminologii chudý a rozhodně ne zvukomalebný," připouští MUDr. Trojan ve své knize O čápech, vránách a dětech.

Možná proto rodiče často nedbají doporučení odborníků a místo spisovné terminologie používají malebná synonyma: u chlapečků je to nejčastěji pindík, pinďourek nebo pinďa ( 40 % rodičů), u holčiček pipinka (15 % dotázaných), případně kačenka, buchtička či lulinka. "Staršímu dítěti byste ovšem časem měli názvy korigovat," uzavírá Ondřej Trojan."

Označení genitálií u dětí

Napsal: 6.1.2016 18:24:54
od Plyšáček
Podle mého názoru je nevhodnější před dětmi užívat nejběžnější zdrobněliny, tedy PIPINKA a PINDÍK, případně ještě buchtička a pinďourek. Některá označení jsou vskutku úsměvná a poněkud urážející buď děti, nebo objekty, jejichž označení si vypůjčili. Doporučení odborníků užívat termíny vagina a penis považuji za poněkud mimo realitu a vagina dokonce za termín chybně použitý - viz. následující příspěvek.

Za velice nevhodné považuji označení prcina nebo prcinka. Zpracoval jsem k tomu poněkud delší studii.
Pro dívčí genitál (takto se o píše ve vědeckých publikacích) se užívají nejrozmanitější slova: "pipka, pipča, buchtička,..." ale některé holčičky - tedy jejich rodiče - matky, užívají "prcina". Matky možná mají "prcinu", ale mluvit takto o pipince holčičky - panny, je krajně nevhodné a každý, zvláště však "profesionál" GL by se toho měl vyvarovat.
Označení "prcina" jednoznačně vychází ze slova "prcat", tedy vulgárního označení pro soulož. A uznejte, že dívčí genitál není pro žádné podobné aktivity určen. V dospělosti vypadá poněkud jinak a může být označována ledajak, ale alespoň my šiřme příkladná slova. Říkejte si jí, jak chcete, ale prosím zkuste používat slušnější verze a klidně i napomínejte nevhodné matky, když je někde uslyšíte, jak volají (na malou holčičku, ne na kolegyni): "Utři si prcinu."

Odborná terminologie - dívčí vulva a vagina

Napsal: 6.1.2016 18:30:29
od Plyšáček
Pro dívčí/ženský genitál se často užívají nepřesná označení, zejména se mnohdy vůbec nerozlišuje mezi vnější částí pohlavního orgánu a částí vnitřní.

VULVA je název pro VNĚJŠÍ ženské pohlavní orgány.
Často se pro vulvu používá pojem vagina, ale tento název je nepřesný, protože VAGINA ve vulvě pouze ústí. Je to podobný vztah, jako kdyby se ústa nazývala hrdlem.

VAGINA neboli pochva je elastická trubice ze svalů, vedoucí od vulvy až k děložnímu hrdlu uvnitř.

Z tohoto krátkého popisu je tedy patrné, že rodiče, kteří dodržují pokyny "odborníků", aby používali oficiální názvy, a mluví se svými dcerami o vagině, například při hygieně, jsou poněkud mimo. Rovněž nedelikventní nesadističtí GL se u holčiček zajímají spíše o vulvu, nežli o vaginu. V běžné řeči je však málo výrazů tak vhodných jako pipča nebo buchtička.

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 6.1.2016 18:39:52
od Plyšáček
Za mne osobně:
Když jsem byl chlapec, mluvilo se u nás doma o pinďourovi. Toto slovo jsem nesnášel. O pipince se vůbec nemluvilo. Jako by nebyly.
Když byly naše děti malé, říkali jsme nejčastěji pipka a pindík. Nelíbilo se mi označení od tchýně pípa.
Jako učitel, když už musím, mluvím o pindíkovi a pipince, pokud hned holčička nerozumí, řeknu buchtička.
Před rodiči žáků nebo kolegyněmi bych volil pojmy pindík a pipča, před zdravotnicí a sexuology asi genitál.
Nejvíce se mi líbí označení buchtička a pipča, pindík a pinďa.
Osobně jsem vymyslel geniální označení předeček. Jelikož máme zadeček, musíme mít i předeček. U děvčátek se však toto slovo příliš nehodí, jelikož penis by měl být vždy ON a vulva vždy ONA. A přednička už není to pravé.
Slyšel jsem i hezké slovo pulinka nebo čárka a šílené slovo, naštěstí z úst žačky, buchtice.

Jak to máte vy?
Co se užívalo u vás doma, případně co užíváte před svými dětmi?
Jaká označení považujete za nejvhodnější a jaká za nejkrásnější?
Jaká další slova jste slyšeli ve spojení s pohlavními orgány u dětí?

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 6.1.2016 20:02:49
od Neptun
Už si toho z raného dětství moc nepamatuji, ale tuším, že alespoň v některých případech se pro mého pinďoura (tak mu říkám dnes) používalo slovo čůráček. No nic moc, ale tenkrát mi to nevadilo. Jak se domácky říkalo přirození mé starší sestry vůbec netuším. Později se pro obě pohlaví používalo neutrální slovo přirození a to bych v mnoha situacích doporučil. Odborné názvy nejen divně zní, ale také označují jen určitou část těla - jak Plyšáček správně vysvětlil na vagíně a vulvě. U chlapeckého přirození přece chceme označit nejen penis, ale zároveň i šourek s varlaty. Pro to jiný odborný výraz než genitál asi není.
Vlastně si přesně neuvědomuji, jak jsem mluvil o přirození svých dcer, když byly malé. Výrazy pipinka, buchtička či kačenka se mi sice celkem líbí, ale nejsou mi blízké. Když to občas musím říci, používám výraz kundička. V nezdrobnělé formě je to ošklivé slovo, ale zdrobnělina se mi líbí. A podle nějakých novinových článků je populární i u dospívající mládeže.
Pro pánské přirození také existuje starší český výraz moudí. Můj počítač ho nezná, červeně mi jej podtrhává. Že jej také neznáte? Ale ano. Přinejmenším znáte drobného ptáčka (= také výraz pro přirození) moudivláčka. Divné jméno, že? Co má společného s vlakem? Nic. Jde o váček od moudí, tedy o šourek. Moudivláček si staví hnízdo pletené ze stébel trav, srsti, peří a podobně. Hnízdo má velikost a podobu býčího šourku. Někdy v polovině dvacátého století bylo třeba pro dětské knihy nazvat dotyčného ptáka "slušně". A šlo to snadno. Ze stejné doby pochází přejmenování lišejníku hovnatky (výstižné vzhledem k jejímu vzhledu) na nicneříkající, ale slušnou hávnatku.

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 6.1.2016 20:28:15
od Plyšáček
Neptune, ty jsi tak vzdělaný. Děkuji za velice zajímavou studii o ptáčkovi.

Zaujalo mě tvé označení kundička.

Neptun píše:Když to občas musím říci, používám výraz kundička. V nezdrobnělé formě je to ošklivé slovo, ale zdrobnělina se mi líbí.


Nejprve tě chci nenápadně (abych tě nevyděsil) upozornit na to, že na druhém fóru ti toto slovíčko vyhvězdičkovali. :( U nás je dovolené. Nebudeme si tady vytvářet další tabu.
Naopak bych se chtěl zmínit o kundě, tedy přesněji o označení kunda. V józe totiž znamená přesně vymezenou oblast těla, s jejímiž energiemi se vědomě pracuje v tantře. Máme i celý obor kundalini jóga. I osvícenými mistry jógy není označení kunda (pocházející ze sanskrtu) považováno za sprosté slovo, nýbrž za odborný a "svatý" pojem.
Aneb: "Svatému je vše svaté."

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 11.1.2016 21:38:27
od Leonid
Doufám, že nebude vadit, pokud toto téma pojmu šířeji.

Pokud se podíváme na tato slova z pohledu etymologického:
Kun da - Někdy vykládáno ze staročeského kuna, což znamenalo i fena, samice obecně. Druhá možnost je, že pochází z německého argotu kunt (ženské přirození) což zase pochází z latinského cunnus, tedy lůno.

Píča - Pochází z francouzského petit chat, čili kočička. Slovo pipinka je údajně zdrobnělinou píči. Též odkazuje na slepici (přeneseně pták ženského pohlaví).

Čurák, Čuráček - Čurat znamenalo původně prostě téci.

Pimpásek, Bimbásek, Bembeřice - Pochází z německého nářečního bimbern, pimpern - souložit

Šulín - Pochází z některého moravského nářečí

Zdroj:
Slovník nespisovné češtiny, kolektiv autorů, Maxdorf 2006


Taky bych zde chtěl zmínit krásné indické výrazy Jóni (ženské přirození, magické sídlo rozkoše) a Vajra či Lingam (mužské přirození, první význam je žezlo, hromoklín, druhý pak přímo penis, a jedná se o nejmocnější a nejstarší symbol tantry a prastarý pravzor sexuální síly.) Takže Indové nepoužívají pro označení genitálií výrazy vulgární, medicínské či dětinské, ale zkrátka spisovné, až vznešené.

Zdroj:
http://gejsa.cz/masaze-a-meditace/tantricke-masaze-jihomoravsky-kraj/6
http://www.tantra.cz/techniky/organyr.html


Když se vrátím k tématu - u nás doma se říkalo pimpásek, u známých pak čudlík. Znám i výraz pišulín.

Během své praxe jsem nasbíral tyto výrazy pro holčičí přirození:
kačenka, švestička, broskvička, přední prdelka, prdelka (v této rodině se rozlišoval zadeček a prdelka), pinďule, čárka, dírka.

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 11.1.2016 22:20:08
od Max
U nás sa hojne používa slovo na označenie "cikulka" alebo ešte "mušlička".

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 12.1.2016 20:42:07
od Asce
Tak já jsem v mladším věku s dívkami ze Střípků pro označení onoho místa, které mi nezřídka darovalo zbožňovanou vůni, používal slovo pulina. Toto slovo správně označuje druh pečiva, které je určeno k rozlomení na poloviny, k čemuž je ve svém středu obdařeno hlubokou a rozestupující se rýhou. Tvar zmiňovaného pečiva je vzhledem k používanému přirovnání prostě dokonalý...

Dále jsme používali slovo jazýček, a sice k označení poštěváčku.

Pamatuji se, že když jsem byl malý a hrával si s Alenkou nebo prázdninovou sestřenkou "na doktory", tak výše zmíněná označení genitálií platila pouze pro ně, případně pro náhodné stejně staré kamarádky. V tomto věku, pokud jsem měl potřebu vyjádřit se ke starším holkám, tak ty měly píču. To pro mne tenkrát byl docela ošklivý orgán - na rozdíl od puliny...

Marně jsem na netu pátral po příslušném pečivu, které si z dětských let pamatuji. Nejvíce se mu vzhledově blíží tento dalamánek:
Obrázek
odkaz a zdroj

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 13.1.2016 10:54:02
od Leonid
Ještě jsem si vzpomněl na krásné kultivované české slovo plodník, které je známo z výroku J. A. Komenského: "Raději plodníkem svým dvakrát denně zatřepati, než s ženou povětrnou spáti." Tento výrok je autentický, jak mám potvrzeno od jedné doktorky teologie, specialistky na Jednotu Bratrskou. Mimochodem tato moudrá žena se v následném hovoru zmínila, že si to dělá od čtyř let... ;)

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 14.1.2016 23:24:54
od Andy Olsen
Plyšáček píše:Za velice nevhodné považuji označení prcina nebo prcinka.

Tak s tím rozhodně souhlasím. Nedávno jsem v obchodním centru zaslechl rozhovor dvou matek, z nichž jedna vyprávěla, jak její malá měla 'vyrážku kolem prciny'...přijde mi to nevhodné označení i v nepřítomnosti dítěte. Holčička zkrátka nemá žádnou prcinu a nevím, co rodiče k takovému označení vede. Já nedám dopustit na pipinku

Jinak u nás doma jsem já měl pindíka a holčičky jsme v rodině žádné neměli, čili neexistovalo žádné označení dívčího genitálu. Dokonce mi v raném dětství byla exitence pipinek zapřena. Když mi byly cca 3-4 roky, chodíval jsem si hrát k sousedce na zahradu. Když potřebovala čurat, zalezla za keřík, sedla na bobek a já v té době přišel s myšlenkou, že holčičky čurají zadečkem. Rodiče mě při této teorii nechali. Když mi bylo cca 5-6 a už jsem věděl, jak to s tím holčičím čuráním je, chodíval jsem si hrát k jiné kamarádce, která ráda často připomínala, že ona má pipinu a já šulína - tento výraz jsem přinesl domů a byl mi zakázán. Dlouho jsem ho měl podvědomě zapsaný, jako sprostý a dodnes si nejsem zcela jistý, jestli to je vulgární výraz nebo ne. S touto kamarádkou jsem i poprvé zažil vzájemné hanbaté předvádění. Zatímco já jsem myslel jen na to, že se o tom rodiče určitě nesmí dozvědět, ona s tím krátce poté běžela za svou mamkou a nadšeně jí vyprávěla, co jsme dělali

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 2.2.2016 20:39:31
od Neptun

Jak jí/mu říkáte?


Lidovky zveřejnily krátké video z kampaně společnosti Walmark, kde se dospělí mají vyjádřit, jak tomu u sebe říkají. Výsledek? Muži se nestydí, ženy se červenají.

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 15.2.2016 17:56:31
od Fíres
Tak u nás se používalo slovo šulínek a myslím, že jsem znal i pindík, ale hlavně se používal šulínek. Holky měly vždycky pipinky. O nich jsem moc nevěděl, jenom že tam nemají šulínky. Tyto názvy asi budu používat při kontaktu s dětmi i nadále. Jsem na ně už tak nějak zvyklý od mala a přijdou mi takové . . . přirozené, na rozdíl od jiných a některých i hezčích názvů v tomto vláknu, které mi ovšem nepřijdou tak přirozené.

Externí dotazník: Domácí názvy pro vaginu

Napsal: 1.3.2016 17:05:43
od Neptun
Nepříliš povedený krátký dotazník pro veřejnost:

https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/nazvy-pro-vaginu-tabuizace-a/

Časem dostanu zprávu o jeho vyhodnocení.

Re: Označení genitálií u dětí

Napsal: 9.3.2016 20:47:09
od Tori
U nás se vždy říkalo šulínek, šulda, pindík, pipka, pipinka, pipina. A tak to používám i dnes, když je řeč o dětech. Příjdou mi jako nejvhodnější. Prcina je opravdu strašné slovo. Ostatní jako pulina, mušlička, kundička mi nevadí, ale já osobně bych je asi nikdy nepoužil.

Externí dotazník: Domácí názvy pro vaginu - výsledky

Napsal: 15.3.2016 9:34:42
od Neptun
K dispozici je vyhodnocení dotazníku Názvy pro vagínu, tabuizace a vulgarismy nejen v rodině, viz můj příspěvek.
2,5 % respondentů (3/4 jsou ženy, většinou 20-30 let) považuje slovo vagína za vulgární, 2 % neví.
Z názvů pro dívčí přirození používaných rodiči v dětství respondenta byly nejčastější:
pipinka 14 %, pipina 7 %, kačenka 3 %, prcka 2,6 %, prcinka 2,5 %, pipka 2,4 %, buchtička 2 %, buchta 1,7 %.
Názvy nyní používané respondenty jsou nejčastější:
pipinka 19 %, pipina 7 %, vagína 4 %, pipka 3,6 %, prcka 2,0 %, kačenka 1,9 %, julča 1,1 %, frnda 0,9 %, buchtička 0,9 %.

Návrh nové terminologie vhodné pro děti

Napsal: 5.11.2016 14:59:27
od Plyšáček
Po mnoha zábavných a úsměvných článcích rádoby odborníků, jejichž doporučení se nějak do praxe nedostávají, přicházím za sebe s návrhem nové terminologie pro jednotlivé části genitálií u dětí, která je pro malé děti vhodnější než oficiální nehezky znějící názvy. I dospělí si mohou některé oblíbit pro sebe.

Není nezbytné seznamovat děti za každou cenu s detaily intimní anatomie. Ale pokud je potřeba tyto části těla nějak pojmenovat nebo pokud se dítě samo zeptá, je dobré mít připraven hezky znějící název. Pokud jej nebude celé mládí znát, nic se neděje. V pubertě se dozví nehezká slova pro dospělé. Tyto termíny jsem sestavil po konzultaci s jednou blízkou ženou. Přeji si, aby se časem dostaly mezi širokou veřejnost. Mnohé samozřejmě již dávno existují.

PENIS - PINDÍK
ŽALUD - ŽALOUDEK
PŘEDKOŽKA - KŮŽIČKA
ŠOUREK - PYTLÍK
VARLATA - KULKY

VULVA - PIPINKA
VELKÉ STYDKÉ PYSKY - POLŠTÁŘKY
MALÉ STYDKÉ PYSKY - LÍSTEČKY
KLITORIS - KLINKA

PANENSKÁ BLÁNA - BLANKA
VAGINA - VAGÍNEČKA

Můžeme použít ve větách takto:
Ke klučičímu pindíkovi je zezadu přirostlý pytlík, ve kterém jsou ukryty dvě kulky. Pokud přetahuje kůžičku po pindíkovi, vykoukne žaloudek.
Pipinka holčiček je tvořena dvěma polštářky, pod a mezi kterými se ukrývají dva citlivé lístečky a klinka. Za dírkou čůrací začíná pod blankou vagínečka, která vede dovnitř do těla.

Obzvláště na termín KLINKA jsem pyšný. Vychází z latinského klitoris, je neuvěřitelně zvukomalebný (rozhodně více než poštěváček), jazykově je ženského rodu. Krásně se rýmuje pipinka a její klinka. Věřím, že i mnohé dospělé ženy uvítají toto označení.
Dlouhou dobu jsem hledal název pro velké stydké pysky. Nevycházel jsem prioritně z toho, jak vypadají, ale spíše z toho, jak je mohou malé holčičky vnímat. Ačkoliv jsou POLŠTÁŘKY, stejně jako LÍSTEČKY, jazykově mužského rodu, tvoří jistý kompaktní celek a toto označení se mi zdá ideální.

Máte-li jakékoliv vlastní návrhy, sem s nimi.

Re: Návrh nové terminologie vhodné pro děti

Napsal: 5.11.2016 16:52:43
od Leonid
Pěkné termíny. Napadlo mě, že pyskům by se dalo říkat závojíčky.