Odhad věku dítěte podle zubů

Ostatní témata odborného charakteru, která se nehodí do jiného subfóra - pediatrie, gynekologie, sexuologie, psychiatrie, právní otázky, problematika kolem dětské pornografie,...
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 390
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1251 x
Oceněn: 1215 x

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 28.2.2017 20:07:13

Vývoj zubů uvnitř dásní a jejich postupné prořezávání u dětí dosti těsně souvisí s věkem a lze je tedy použít pro odhad věku dítěte. Magdaléna Černá z Karlovy univerzity na téma Odhad věku na základě lidské dentice vypracovala bakalářskou práci (KE STAŽENÍ ZDE). Postupně se seznámíme s některými metodami a konkrétními poznatky.

Necháme stranou odhad věku miminek mladších 1 roku a dospívajících starších 15 let. Méně přesné odhady lze činit na základě přítomnosti již prořezaných zubů, ať mléčného či trvalého chrupu. Přesnější provádějí odborníci na základě postupné tvorby a růstu ještě neprořezaných zubů, jak je to na nich vidět na rentgenovém snímku. K čemu je dobrý odhad věku, když o dítěti víme, kolik mu je?
1. Třeba u uprchlíků bez dokladů to nevíme.
2. U obětí násilného trestného činu nebo nehody to někdy nevíme.
3. Můžeme srovnat kalendářní a dentální (zubní) věk a stanovit tak, není-li dítě ve vývoji příliš opožděné anebo předčasně vyspělé.

Kalendářní věk se může u jednotlivců odchylovat od biologického věku, u patnáctiletých až o dva roky, aniž by to bylo považováno za nežádoucí odchylku, vyžadující pozornost lékaře. Biologický věk lze měřit jako věk dentální (zubní), kostní (zejména stav růstových chrupavek na dlouhých kostech končetin a švů lebečních kostí) a pohlavní (hladina hormonů v krvi, vývoj primárních i sekundárních pohlavních znaků). Vztah mezi těmito třemi veličinami je dost těsný. To znamená, že pokud je dítě trochu opožděné ve vývoji oproti kalendářnímu věku, je opožděné v růstu kostí, zubů i pohlavním dospívání. Pokud by se tři odhady biologického věku lišily od kalendářního na různé strany, je to důvod k vyšetření.

Obrázek
A teď už přehled věku prořezávání (odborně se říká erupce) mléčných a trvalých zubů:

Mléčný chrup: i1=první řezák, jedničky, i2=druhý řezák, dvojky, c=špičák, trojky, m1=první stolička, čtyřky, m2=druhá stolička, pětky:
i1: 6.-8. měsíc; i2: 7-12. měsíc; c: 15.-20. měsíc; m1: 12.-16. měsíc; m2: 20.-30. měsíc.

Trvalý chrup: I1=první řezák, jedničky, I2=druhý řezák, dvojky, C=špičák, trojky, P1: první třenák, čtyřky, P2=druhý třenák, pětky, M1=první stolička, šestky, M2=druhá stolička, sedmičky, M3=třetí stolička, osmičky, zuby moudrosti:
I1: 6.-8. rok; I2: 6.-7. rok; C: 7.-9. rok; P1: 9.-11. rok; P2: 9.-14. rok; M1: 1.-14.rok; M2: 10.-15. rok; M3: 17.-30. rok.
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 390
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1251 x
Oceněn: 1215 x

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 7.3.2017 18:00:11

I když rozpětí věku erupce jednotlivých zubů u jednotlivých dětí může být značné, pořadí prořezávání bývá zachováno. Je-li třeba zpožděna erupce špičáku až do 9. roku věku, nebudou se oba třenáky prořezávat současně s ním, ale spíše první v jedenáctém a druhý ve třináctém roku. Ohromné rozpětí má věk erupce první trvalé stoličky - může to být první trvalý zub, rostoucí v době, kdy se ty mléčné ještě ani nekývají. Vyrůstá totiž až za mléčnými stoličkami. Věk erupce odpovídajících zubů v horní a dolní čelisti je dost podobný. Jen úplně první zoubky jsou převážně spodní řezáky.

Úplný mléčný chrup šestiletého dítěte krátce před začátkem vypadávání:


Zdroj: soukromý archív


Kromě individuálních rozdílů jsou rozdíly mezi pohlavími a mezi etniky. U děvčat je dentice časnější, u mléčného špičáku i o rok. U Afroameričanů je dentice časnější než u bílých Američanů. Malým Arabům a Nepálcům začínají první zoubky růst později než jiným národům, ale první stolička už je s ostatními srovnaná, naopak se u ní zpožďují Američané.

Graf ukazuje individuální rozdíly v korelaci mezi skutečným kalendářním a dentálním věkem. (Jurca a kol., 2014, European Scientific Journal 10: 51-60). Body hodně vzdálené od čáry jsou již patologičtí jedinci. Čtrnáctiletá osoba s desetiletým chrupem (uprostřed nahoře) nejspíše bude na samém začátku pohlavního dospívání, zatímco devítileté dítě s třináctiletým chrupem (vpravo šikmo dole) bude i dost pohlavně vyspělé.


Zdroj: Eur. Sci. J. 10: 51-60 (2014)


Průměrný vzhled chrupu dětí různého věku u nás je asi takovýto:
1 rok: i1, i2
2 roky: i1, i2, c, m1, (m2)
3 roky: i1, i2, c, m1, m2
4 roky: i1, i2, c, m1, m2
5 let: i1, i2, c, m1, m2
6 let: i1/I1, i2, c, m1, m2
7 let: I1, I2, c, m1, m2
8 let: I1, I2, C, m1, m2, M1
9 let: I1, I2, C, m1, m2, M1
10 let: I1, I2, C, P1, m2, M1
11 let: I1, I2, C, P1, P2, M1
12 let: I1, I2, C, P1, P2, M1
13 let: I1, I2, C, P1, P2, M1, M2 (vhodný čas na rovnátka)
14 let: I1, I2, C, P1, P2, M1, M2
15 let: I1, I2, C, P1, P2, M1, M2

Vidíme, že se toho v některých obdobích moc neděje. Proto je k přesnějšímu odhadu věku potřeba rentgenového snímku, který ukáže pokrok v mineralizaci zubů dosud ukrytých v čelisti:


Odkaz; Zdroj: draxelrad


Čelist dítěte raného školního věku je proděravělá připravujícími se zuby a nejspíše tedy dost křehká. Takové děti bychom neměli moc silně fackovat.
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 390
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1251 x
Oceněn: 1215 x

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 17.3.2017 13:38:49

Dentisté nabízejí pomoc se sporem kolem věku gymnastek

Než se pustíme do odborného výkladu několika metod stanovení věku podle vývoje zubů, podívejme se, k čemu je taková znalost také dobrá.

Opatření olympijského gymnastického výboru jsou bezzubá. Doslova. Tvrdí to alespoň někteří američtí dentisté. Podle nich by panoramatický rentgenový snímek ukázal, jestli čínské gymnastky byly dostatečně staré, aby se mohly účasnit závodů (Olympiády v Pekingu 2008).

Spor odstartovali někteří pozorovatelé, kteří zpochybnili, zda jsou čínské gymnastky závodící na Olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu alespoň 16 let staré, což je podmínkou účasti. Zpravodajské agentury se odvolávaly na dokumenty čínské vlády, které hovořily o reprezentantkách i pouhých 13 let starých.

Americkým dentistům, co se na olympijské hry koukali a zaznamenali tuto novinovou zprávu, hned přišly na mysl metody pro odhad věku podle vývoje dentice. "Říkal jsem si páni, vždyť my bysme jim uměli říct, jak jsou starý, kdyby nás nechali. To by byl gól." prohlásil prezident Amerického výboru pro kriminalistickou odontologii, Dr. Peter Hampl, D.D.S.


Obrázek Obrázek

Výše: panoramatický rentgenový snímek devítileté ukazuje smíšenou dentici typickou pro tento věk. (mléčné zuby růžově, prořezané trvalé modře (1, 2, 6), v čelisti zatím skryté trvalé zeleně (3, 4, 5, 7))
Níže: panoramatický rentgenový snímek šestnáctileté ukazuje formování třetích stoliček (=osmiček, zubů moudrosti, žlutě). Snímky: Sandra Swing, D.D.S; digitálně koloroval Neptun.

Obrázek Obrázek

Čínský tým vyhrál na pegingských hrách většinu zlatých medailí v ženské sportovní gymnastice. Nízká hmotnost a pružnost mladých sportovkyň je obecně považována za výhodu. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) neodpověděl na výzvu dentistické organizace DrBicuspid.com. Ale Mezinárodní gymnastická federace (francouzsky FIG) vydala prohlášení o věku dívek: FIG získal potvrzení od MOV, že všechny cestovní pasy všech gymnastek na pegingských hrách jsou platné. Přísná regulační opatření jsou přijímána pro nominaci sportovců na všech oficiálních soutěžích FIG. Navíc, věk sportovkyň na pekingských hrách se shoduje se záznamy FIG na všech předchozích jimi pořádaných soutěžích.

Toto prohlášení ale každého nepřesvědčilo. Oficiální webová stránka pekingských her obsahuje datum narození čínské gymnastky Deng Linlin, a to 21.dubna 1992 (tj. 16 let v době olympiády). Ale poté, co tato gymnastka vyhrála zlatou medaili v soutěži družstev, vedoucí amerického družstva Márta Károlyi prohlásila, že Deng chybí zub nebo dva. Dentisté si také těch mezer všimli.

"Myslím, že bychom jí ani nemuseli dělat panoramatický rentgen, protože jí chybí přímo postranní řezáky." řekla Sandra Swing, D.D.S., hlavní dentistka v Colorado Springs, která viděla Deng v televizi. "Myslím, že téhle mladé je asi devět."

Je-li Deng tak mladá, odborníci by uměli určit její věk velmi přesně. David Senn, D.D.S., profesor kriminální odontologie na University of Texas, San Antonio, často určuje věk mladých pro Americký imigrační úřad. Úřad využívá jeho služeb, protože pravidla zakazují deportovat z USA mladistvé, kteří ve vlastní zemi nemají opatrovníka, který by se o ně postaral.


Podle článku Lairda Harrisona z 19. srpna 2008 na DrBicuspid.com
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 390
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1251 x
Oceněn: 1215 x

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 10.11.2017 13:38:19

Růst prvních a druhých trvalých stoliček u současných dětí

Jak je uvedeno v druhém příspěvku, ohromné rozpětí má věk erupce první trvalé stoličky (M1) - může to být první trvalý zub, rostoucí v době, kdy se ty mléčné ještě ani nekývají. Kromě toho má doba prořezání první a druhé trvalé stoličky (M1, M2) vliv na kazivost zubů. Načasování růstu stoliček se liší mezi pohlavími a národnostmi a poslední výzkum též hovoří o časnějším růstu u obézních dětí. Proto se skupina výzkumníků podívala na souvislost mezi hmotnostním indexem (body mass index = BMI) a prořezáváním M1 a M2 u amerických dětí a mládeže v letech 2009-2014.


Odkaz; Zdroj: braintreedental

Analýza růstu M1 zahrnovala děti od 4 do 8 let (prohlédnuto 3 102 dětí z asi 20 milionů v tomto věku v USA). Analýza růstu M2 zahrnovala děti od 9 do 13 let (2 774 dětí a dospívajících z asi 19 millionů). Věkově a pohlavně specifické hodnoty BMI pro rozhodnutí, zda má to které dítě nadváhu či trpí obezitou, byly převzaty z údajů Centers for Disease Control and Prevention.

Čtyřicet osm procent šestiletých a 98% osmiletých dětí mělo všechny čtyři stoličky M1 prořezané. Růst M2 vykazoval překvapivě větší variabilitu. Holčičkám rostly zuby o něco dříve než chlapcům a černouškům dříve než bělouškům. Nadváha či obezita byla spojena s dřívějším růstem M1, zejména u černošek. Obezita, ale už ne pouhá nadváha, byla spojena s dřívějším růstem M2. Celkově znamenala nadváha či obezita urychlení růstu zubů o 6 až 12 měsíců oproti situaci u štíhlých dětí. Pohlaví, rasa a tloušťka se musejí vzít v potaz při určování věku dětí podle zubů.

Zpět na “OSTATNÍ”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti