Chat pro oprávněné uživatele běží denně od 18:00 do 21:00.

Film Zlodějka knih/The Book Thief (2013)

Ostatní materiál AV charakteru, který se nehodí do jiného subfóra. Zejména KNIHY (pokud nejsou detailně zpracovány v Odborné sekci) a FILMY (bezkonkurenční kartotéku všech filmů s dětmi a pedofilní tématikou naleznete na ČEPEKu).
Fíres
VIP člen
Pohlaví: muž
Povolání: Zatím studuji
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 16
Děkoval: 1502 x
Oceněn: 299 x

Film Zlodějka knih/The Book Thief (2013)

Příspěvekod Fíres » 24.1.2016 20:09:37

Zlodějka knih

Drama / Válečný
USA / Německo, 2013, 131 min

Z tohoto filmu pochází moje avatarka, překrásná Zlodějka knih a též hlavní hrdinka tohoto filmu.

Následující odstavce líčí příběh filmu, je to tedy jeden obrovský spojler.
Popis jsem psal já a může být lehce citově zabarvený, navíc se točí převážně kolem mladé Zlodějky, pro lepší představu o filmu si doporučuji přečíst popis na ČSFD.

Je doba těsně před 2. světovou válkou. Mladá Liesel společně se svým bráškou cestují za náhradními rodiči do nacistického Německa. Její nový tatínek je poměrně milý pán, zato svoji novou maminku popisuje sama Liesel slovy: "Je jako bouřka, neustále hřmí." Sama Liesel působí, jako malá, milá rebelka, která se nebojí poměřit síly s kdejakým klukem. V celém filmu ji neuvidíte s nějakou kamarádkou. Většinu času, kdy není doma, tráví s Rudym, který se s ní kamarádí od prvního dne.
Její první dny ve škole pro ni byly dosti nepříjemné. Ostatní děti se jí smály, že neumí číst, psát a vše završovaly tím, že její máma je komunistka. Snad i tento tlak z okolí napomohl její snaze naučit se číst. Jejím učitelem byl její nový otec. První kniha, na které se učila číst, byla Příručka o pohřbívání, jež upadla hrobníkovi při pohřbívání jejího bratra. Hned po přečtení této knihy zavedl tatínek Zlodějku do sklepa, kde měl na stěně obrovský slovník, který sám tvořil, a teď dal Liesel možnost v něm pokračovat.
Druhá kniha, kterou Zlodějka přečte, je knížka, kterou ukradne při pálení knih. Při této krádeži si jí zpoza okýnka auta všimne nějaká bohatší paní. Později, když nese Zlodějka čisté prádlo pro Starostu, zjistí, že ona paní je starostova žena. Ta nechává Zlodějku číst knihy ve své knihovně.
Mezitím se ale ke Zlodějce přistěhuje Max, se kterým se brzy velmi dobře spřátelí. Max je žid, jehož otec se obětoval, aby zachránil Zlodějčina tatínka. Ten slíbil jeho rodině, že pokud budou potřebovat, tak jim pomůže. Max žije ve sklepě, tam s ním tráví Liesel téměř veškerý čas, kdy je doma. Vypráví mu, jaké je venku počasí a zpříjemňuje mu chvíle naprostého odříznutí od okolního světa. Na vánoce dá Max Zlodějce Hitlerův Mein Kampf, ve kterém přebarvil všechny stránky na bílo, aby jej mohla použít jako deník.
Když starosta zjistí, že si k nim chodí Zlodějka číst knihy, ukončí tyto její návštěvy a rozhodne, že si bude nechávat prát prádlo jinde. Po té, co Max vážně onemocní, se Zlodějka rozhodne tajně vkrást ke starostovi a pár knížek si vypůjčit. Ty potom Maxovi předčítá.
Válka pokračuje a stav v Německu se horší. Pro zajištění bezpečí Zlodějky a její rodiny se Max rozhodne odejít. Zlodějce se po Maxovi stýská, ale to není konec jejího utrpení. Brzy se dozví, že byl Rudy vybrán a bude muset také odejít pryč. Též její otec musí odejít do války. Liesel i její matka se trápí. Přišly o všechny kolem sebe.
Její otec je "naštěstí" raněn a vrátí se domů. Ale tato šťastná událost má být velice rychle vystřídána něčím horším. Na jejich ulici proběhne letecký nálet. Zlodějčiny rodiče, Rudy a spousta dalších lidí při tom zahyne. Zlodějce se podařilo přežít jen díky tomu, že usnula ve sklepě při psaní svého deníku.
Na tomto dosti tragickém konci se přece jen objeví jeden šťastný střípek, když se po skončení války Max vrátí k Liesel. Závěr si přebírá smrt svým vyprávěním. Které skončí u smrti i překrásné Zlodějky knih, kterou si musí každý, po zhlédnutí filmu, jednoduše zamilovat.

Trailer

phpBB [video]

Samotná Zlodějka knih

Obrázek
odkaz a zdroj: thebookthief.wikia.com
Susinka
Uživatel
Povolání: vše kolem elektriky
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 5
... až do věku: 40
Děkoval: 505 x
Oceněn: 237 x

Re: Film Zlodějka knih/The Book Thief (2013)

Příspěvekod Susinka » 2.3.2016 7:48:30

Fíresi, moc ti děkuji za skvělý tip. Zlodějku knih jsme včera zkoukli se ženou a pro mě to byl krásný zážitek. Sophie Nélisse naprosto úžasná a nádherná, i když se mi zdálo, že ji dabuje o dost mladší dívenka. Žena sice reagovala slovem "divný", asi si uvědomila, proč jsem ten film chtěl vidět, ale nic nenaznačovala. Určitě přelousknu i knížku. Je docela paradoxní, že mám na nočním stolku rozečtenou knihu Vládcové nebes, která pojednává o letcích, kteří právě za 2. světové války bombardovali Německo - hlavní hrdinové filmu jsou vlastně jejich oběťmi.

Film i knihu vřele doporučuji, je to prostě srdcovka :) .
Susinka
Uživatel
Povolání: vše kolem elektriky
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 5
... až do věku: 40
Děkoval: 505 x
Oceněn: 237 x

Zlodějka knih - recenze knihy

Příspěvekod Susinka » 8.3.2016 11:33:08

Zlodějka knih - recenze knihy

Asi budu chvilku srovnávat film s knihou, film jsem viděl jako první. Příběh mě zaujal natolik, že jsem přečetl i knihu (její PDF verzi), ale knihu jako takovou si koupím a přečtu nejméně ještě jednou. Začal jsem hltat první slova textu s nadšením a očekáváním, ale to, co jsem se za ty čtyři dny (středa, čtvrtek, pondělí a úterý cca 22 pracovních hodin) dočetl, mě doslova "blaženě" překvapilo.

Hlavní rozdíl mezi filmem a knihou je ten, že v knize jako vypravěčka celého příběhu vystupuje od začátku do konce smrt - smrtka oslovující se v ženském rodě, kdežto ve filmu vystupuje pod mužským hlasem a vstupuje do děje jen velmi málo. Jde o příběh vyprávěný smrtkou, která si po věky věků a celém světě odnáší duše právě zemřelých. I toho mrazivého lednového dne roku 1939 si přišla pro jednu duši, pro duši malého chlapce, který právě umřel ve vlaku v objetí své matky. Byl to bratr tehdy devítileté Liesel, která ještě ten den ukradne svoji knihu, aniž by uměla číst nebo psát. Toto konání malé zlodějky pracovitou vypravěčku zaujalo natolik, že na ni nepřestala myslet, a začala s ní sdílet její další život, myšlení a činy.

Další odlišností filmu od knihy je věk hlavní hrdinky knihy a Sophie Nélisse, filmové zlodějky. Příběh Liesel Memingerové je soustředěn do období druhé světové války, roky 1939 - 1945, tedy rozmezí šesti let. I když jsem měl při čtení této knihy a následném přemýšlení o ní obličej mladé krásné herečky stále před očima, snažil jsem si představit vzhled malé, devítileté Liesel a její postupné dospívání v krásnou mladou dívku. Bylo to pro mě zajímavé zpestření celého čtení. Zajímavé je také to, že Lieselin kamarád Rudy je v knize popisován jako hoch o půl roku starší než Malá zlodějka, ale ve filmu ho hraje evidentně mladší chlapec.

Dobře vím, že natočit film podle knihy je vždy problém a čtenáři knih si pak stěžují, že film stojí za starou bačkoru, protože ... I u zlodějky knih se dá říct, že některé menší, ale i důležitější, scény knihy jsou ve filmu buď určitým způsobem předělány, nebo úplně vynechány. Osudy Maxe (žida, kterého pěstouni Liesel ukrývali ve svém domě za druhé světové války) před příchodem na Himmelstraße, to, kde a jakým způsobem nocoval v domě číslo 33, a jeho osudy po odchodu od Hubermannových; práce Hanse a Rosy Hubermannových; vztah Liesel ke starostově ženě a její legální i nelegální návštěvy ve starostově knihovně; to, co se dělo s Rudym v jeho oddílu Hitlerjugend; Lieseliny a Rudyho zlodějské návštěvy do zahrad - to všechno ve filmu chybělo.

Když bych měl hodnotit autorův pohled na samotnou zlodějku knih, ve filmu, ale hlavně v knize, se snažil vstoupit do její mysli a přiblížit život těžce zkoušené dívenky ve velmi těžkém období. Tato dívka je velmi silná, ale přitom zranitelná. Její pocity se čtenářovi otvírají a zase zavírají a myslím, že způsob zpracování knihy předčil moje představy. Ten polibek, jenž chtěl Rudy na malé zlodějce knih vyhrát v běhu v předních kapitolách, se nese celou knihou, končí tak smutně a nutí k zamyšlení.

Já osobně období druhé světové války sleduji v knihách, v dokumentech i filmech, ale příběh o Liesel Memingerové byl první knihou, ve které jsem se dozvěděl o osudech obyčejných chudých lidí a to z pohledu samotné smrti. V knize se objevuje spousta smrtčiných poznámek a vysvětlivek, které někdy až absurdně přibližují samotný děj knihy anebo historické období, do kterého je zrovna děj kapitoly zasazen.

Jak už jsem psal v minulém příspěvku, KNIHU I FILM VŘELE DOPORUČUJI.

Původní přebal knihy:
Obrázek
odkaz a zdroj: hsheisbookaholic.blogspot.cz

Liesel při krádeži v knihovně:
Obrázek
odkaz a zdroj: dokina.tiscali.cz

Liesel po bombardování Himmelstraße:
Obrázek
odkaz a zdroj: dokina.tiscali.cz

Obrázek
odkaz a zdroj: barracudamovie.sk

Zpět na “OSTATNÍ”