Čí a čí a čičičí, to jsou oči kočičí
Porovnejme oči krásných kočiček dvounohých a čtyřnohých. Lidské oči jsou v souladu s celkovou velikostí těla větší než oči kočky domácí. Jenže u nás velkou plochu zaujímá bělima (bělmo = sclera). Plocha s duhovkou je u obou druhů savců podobná.
Odkaz; Zdroj:
luchik_svetaA zornice může být u kočky rozevřena více než u člověka. To je jeden z mechanismů, díky kterým kočka vidí dobře za šera. Druhým je odrazivá vrstva (tapetum lucidum) za sítnicí. Vrací paprsky (fotony), které se nezachytily ve světločivných buňkách při prvním průletu, takže skoro zdvojnásobují citlivost ke světlu.
Ženy a dívky jsou krásné, když mají zornici široce roztaženou. Ne nadarmo se podle toho jmenuje jedovatá rostlina rulík zlomocný - Atropa bella donna. Bella donna znamená krásná paní a atropin z rulíku tu krásu dělá tak, že roztahuje zorničku. Nebudeme své holčičky ani kočičky trávit rulíkem, že. Krásné oči s roztaženou zorničkou mají přirozeně za nižšího osvětlení. Porovnejte:
Odkaz; Zdroj:
luchik_sveta
Odkaz; Zdroj:
luchik_svetaJenže to nejde dohromady s kvalitním fotografováním. Když na holčičku v šeru blýskneme bleskem fotoaparátu, dostaneme červené oči. To jak se světlo odrazilo od prokrvené sítnice. U kočky ale dostaneme zářivý odlesk od tapeta lucida.
Odkaz; Zdroj:
luchik_svetaTakže je třeba fotografovat za šera s dlouhou dobou závěrky a doufat, že se kočičky nepohnou.
Odkaz; Zdroj:
luchik_sveta
Odkaz; Zdroj:
luchik_svetaBarva očí je jedním z důležitých znaků jednotlivých plemen a způsobuje ji především uložení pigmentu v duhovce. Pigment usazený v přední části duhovky dává dojem měděné nebo žluté barvy.
Odkaz; Zdroj:
luchik_svetaJe-li většina pigmentu uložena v zadní části duhovky, ta má zelený odstín.
Odkaz; Zdroj:
luchik_svetaPokud není barvivo v duhovce uloženo vůbec, prosvítá zadní část sliznice a odstín je modrý.
Odkaz; Zdroj:
luchik_svetaKoťata mají nejprve modré oči a pigment se jim do duhovky ukládá mezi prvním až třetím měsícem života.
Odkaz; Zdroj:
luchik_sveta