Učitelka sprchovala prvňáčky, ředitel ji vyhodil

Odkazy na mediální zprávy s pedofilní tématikou (s uvedením zdroje v závorce), klíčové citace, komentáře a diskuse na dané téma, otevřené dopisy redaktorům, komunikace s širokou veřejností.
Plyšáček
Administrátor
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1799 x
Oceněn: 6363 x

Učitelka sprchovala prvňáčky, ředitel ji vyhodil

Příspěvekod Plyšáček » 9.7.2016 7:56:43

Učitelka dohlížela na prvňáčky při sprchování, ředitel ji vyhodil (idnes.cz)

Nevídanou vlnu podpory vyjadřují obyvatelé Tršic na Olomoucku učitelce tamní základní školy, která dostala výpověď kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování dětí. Lidé, včetně rodičů žáků, považují kauzu za vykonstruovanou a požadují naopak odvolání ředitele školy.

Školní rok měl letos v Tršicích trpkou tečku. Vše odstartoval návrat dětí prvního stupně a jejich učitelů ze školy v přírodě. Učitelka prvňáčků Vanda Fabianová dostala krátce po příjezdu od ředitele výpověď s odůvodněním, že během pobytu ve zkratce řečeno sexuálně obtěžovala chlapce ze své třídy, protože se s nimi opakovaně zavírala v umývárně.

Šokovaná učitelka skončila v pracovní neschopnosti. Vinu necítí. „Nikdy bych dětem neublížila, celá věc je absurdní. Neumím si vysvětlit, proč jsem musela odejít,“ hájí se žena, která v Tršicích učí už 11 let a ke svým žákům se chce vrátit. I proto se hodlá bránit.
Rodiče nedlouho nato rozjeli akce na její očištění. Včetně rodičů těch dětí, které učitelka údajně poškodila. „Tohle byla poslední kapka. Šikana učitelského sboru nabrala takových rozměrů, že už nemůžeme mlčet,“ vysvětlil Ondřej Dvořák, který je spolu s dalšími čtyřmi rodiči v petičním výboru.

Ředitel Jaromír Vachutka podal na učitelku trestní oznámení a za výpovědí kantorky ze školy si stojí. Komentovat ale nic nechce. „Jsem si jistý, že jsem udělal dobře. Vzhledem k tomu, že se případ týká nezletilých dětí, nebudu do ukončení vyšetřování poskytovat žádné informace,“ sdělil.
O nic sdílnější není ani vedení obce, pod kterou škola patří. „Jako zřizovatel se záležitostí samozřejmě zabýváme. Víc k tomu říkat nebudu,“ prohlásila starostka Leona Stejskalová.
Olomoucká policie tršický případ zatím neřeší. „K dnešnímu dni nemáme přijaté žádné trestní oznámení tohoto charakteru,“ řekla policejní mluvčí Marie Štrbáková. Zároveň vysvětlila, že pokud se ředitel obrátil na státní zastupitelství, k policistům se podnět dostane později.
Asce
Administrátor
Povolání: IT služby
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2429 x
Oceněn: 2247 x

Re: Učitelka sprchovala prvňáčky, ředitel ji vyhodil

Příspěvekod Asce » 9.7.2016 12:09:54

Tak aktuálně mne napadají tři možná vysvětlení pro chování pana ředitele - buď a) trpí nějakou závažnou duševní poruchou, anebo b) má pocit, že dotčená paní kolegyně je lepší než on a časem by jej ve funkci mohla nahradit, anebo c) společně s vedením obce nějakým způsobem machinují s prostředky určenými pro školu a mají obavu, že, na rozdíl od jiných kolegyň, by tato paní učitelka nemusela "držet ústa a krok".

Zaráží mne především fakt, že danou kauzu řeší pan ředitel, který zřejmě na oné akci školy vůbec nebyl, zatímco rodiče "postižených" dětí jsou přesně v opačné pozici. Místo obvyklého pohodlného nicnedělání, když už tedy bez hysterických výlevů o okamžité potřebě popravy paní učitelky, aktivně konají v její prospěch - opravdu málo vídané v naší zaprděné české kotlině. Také je pro mne zvláštní, jak se celou "kauzu" pan ředitel vůbec dozvěděl. Například kdybych já byl druhým pedagogickým dozorem na oné akci, vůbec by mne nezarazilo, že má kolegyně půjde osprchovat prvňáky, resp. zkontrolovat je, že v hromadné sprše nedělají místo mytí nějaké hlouposti typu "sprchová bitva", apod. Vzhledem k tomu, že je doba, jaká je, a navíc já jsem pedofil, raději bych se sám vyhnul analogickému sprchování dívek, ale jak jsem poznamenal výše, konání paní učitelky mi přijde normální. Proto, kdyby se mne po návratu pan ředitel zeptal, jaký průběh akce měla, vůbec bych o tomto nehovořil - stejně, jako bych nezdůrazňoval, že jsem musel celý den dýchat, v noci že byla tma, či dny v oné lokalitě měly po 24 hodinách, apod.

Samozřejmě bude s definitivním komentářem dobré počkat na policejní rozuzlení, ale zatím se mi to jeví jako názorná ukázka toho, jak se pokusit "využít" pedofilie a společenského klimatu díky zkresleným až zcestným představám veřejnosti o ní v něčí hmotný prospěch.
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 9.7.2016 12:51:41

Asce píše:Tak aktuálně mne napadají tři možná vysvětlení pro chování pana ředitele...

Asce, mne jich napadá mnohem více, popravdě i oprávněné důvody. Celá zpráva je ovšem sepsána velice neurčitě a mnoho se vlastně nedozvídáme. Zajímalo by mě, o čem referovala kolegyně obviněné učitelky. Z tohoto moc nevím, vlastně tato věta působí tak, že se píše o učitelce obžalované:
idnes píše:Ředitel Jaromír Vachutka podal na učitelku trestní oznámení a za výpovědí kantorky ze školy si stojí.

Ačkoliv se přikláním k verzi, že celá záležitost je uměle vykonstruována - zde by mělo dojít k nesmírně přísnému potrestání těch, co se dopustili křivého obvinění - nemůžeme vypustil možnost, že ke zneužívání chlapečků došlo. U učitelky prvňáků považuji za samozřejmost, že dozoruje při sprchování, případně i dopomůže. I když v 7 letech by měli chlapci zvládnout samotnou očistu zcela sami.
Není zcela vyloučeno, že paní učitelka důkladně kontrolovala - rukou, možná ústy, čistotu žaludů pod předkožkou, že k nim lezla nahá, důkladně mydlila zadečky a nebo masírovala kulky. Zřejmě ne, ale vyloučit to nelze. Ačkoliv to celé působí jako smyšlená kauza, okamžité sepisování petice je dost unáhlené. Pokud se však z výpovědí chlapečků prokáže, že jejich učitelka - sprchovatelka - nepochybila, nechť si jdou ředitel i druhá učitelka sednout. Ne do lavic, ale do chládku. A na hodně dlouho. Takové věci se prostě nedělají!
Gabriel Svoboda
Uživatel
... až do věku: 12
Děkoval: 425 x
Oceněn: 233 x

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 12.7.2016 22:29:30

Hromadné sprchování a cizí dozor při něm jednoznačně je zneužití, dětem to může způsobit trauma. Jiná věc je, že je toto zneužívání široce tolerováno a systémově předpokládáno natolik, že učitelka pravděpodobně neměla jinou možnost, jak hygienu dětí zajistit, protože jí to systém prostě jinak neumožnil (nedostatek pedagogů, nevhodně postavené sprchy apod.). Takže na vině možná není učitelka, nýbrž systém, ale snad právě tato kauza přispěje k tomu, že se problém konečně začne systémově řešit.
Plyšáček
Administrátor

Kolektivní sprchování versus zneužívání

Příspěvekod Plyšáček » 13.7.2016 8:20:52

Gabriel Svoboda píše:Hromadné sprchování a cizí dozor při něm jednoznačně je zneužití, dětem to může způsobit trauma.

Gabrieli, systémové sprchování dětí v kolektivních zařízeních a společné péči samo o sobě rozhodně není SZ.
Jako malý jsem podobné situace skutečně nesnášel - například společné převlékání a sprchování bez plavek - byl jsem od malička nesmírně stydlivý. Ale přes to všechno s tebou nemohu souhlasit, že děti jsou tímto způsobem sexuálně zneužívány. Ano, mají právo na větší soukromí, na citlivější a ohleduplnější přístup - v tomto by se praktiky pedagogů a jiných vychovatelů měly opravdu změnit. Ale jako členové Pedonie, kteří se zabývají otázkami kolem SZ dětí seriózně a na vědecké úrovni, nemůžeme tyto odborné pojmy používat nepřesně.

Dalo by se snad říci, že při hromadném svlékání a sprchování dětí jsou některé z nich za určitých okolností uváděny do nepříjemných, nepatřičných a choulostivých situací, při kterých se mohou cítit nepříjemně, možná dokonce nevhodně manipulovány, ale o sexuální zneužití v původním a odborném slova smyslu se nejedná. Tam by muselo docházet k záměrnému jednání ze strany dospělé osoby, která by děti osahávala, záměrně vzrušovala, vybízela k nepatřičným hrám, nahrávala či fotografovala, nebo je veřejně vystavovala či komentovala jejich intimní partie.

Náš současný systém je nedokonalý, ostatně jako vše na této zemi, stále je zapotřebí jej rozvíjet, ale zkusme na druhou stranu prozkoumat, jak se podobné situace řešily v minulosti. Myslím, že ještě drsněji. Mnoho dětí je stydlivých a společné aktivity intimnějšího rázu je mohou traumatizovat. Sám jsem jako dítě zažil nejednu takovou situaci. Ale snad i tyto vedou dané jedince k novým zážitkům, které mohou odbourat přehnaný stud, ukojit zvědavost a vytvořit přirozenější vztah k lidské nahotě - pokud v rodině panují nepřiměřeně puritánské poměry.

Více se těmto otázkám budeme věnovat v Odborné sekci, až přijde na řadu téma Tělesný stud u dětí.
Gabriel Svoboda
Uživatel

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 14.7.2016 8:24:54

OK. Šlo mi o to, abych povinné hromadné sprchování ostře odsoudil a aby bylo jasné, že to myslím vážně, nazval jsem ho sexuálním zneužíváním. Pokud se na ostrém odsouzení shodneme, shodli jsme se na podstatě věci a nemá smysl se hádat o slovní nálepce "sexuální zneužívání".

Plyšáček píše:Náš současný systém je nedokonalý, ostatně jako vše na této zemi, stále je zapotřebí jej rozvíjet, ale zkusme na druhou stranu prozkoumat, jak se podobné situace řešily v minulosti.

V minulosti se neřešila spousta věcí, např. šikana a většinou ani to sexuální zneužívání, ale od té doby jsme snad pokročili. Navíc v dostatečně vzdálené minulosti (přinejmenším ještě po určitou část 20. století, na venkově déle než ve městech) škola určitě neorganizovala povinné školy v přírodě, povinné plavání apod.; tak daleko tehdy povinná školní docházka ještě nesahala.
Leonid
VIP člen
Povolání: dělník
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 3
... až do věku: 45
Děkoval: 492 x
Oceněn: 928 x

Příspěvekod Leonid » 14.7.2016 9:09:08

Osobně si myslím, že pokud učitelka nebyla vedena vlastním vzrušením (pedofilek je obecně jako šafránu), pak není co řešit. Existují děti samostatné a méně samostatné. U dětí školou povinných není prakticky třeba do sprchy vstupovat, nicméně na táboře či škole v přírodě je nezbytné „řídit provoz“, hlavně u menších dětí. Zažil jsem tábor, kde se v den mytí (jednou týdně) sprchovalo 180 dětí v šestimístné umývárně. To už je logistický oříšek. Zde vedoucí (nutno říci zásadně stejného pohlaví jako dotyčné děti) dětem aktivně pomáhali – myli záda, utírali děti, podávali mýdlo, aby se celý proces maximálně urychlil. Ono opravdu je potřeba s dítětem dělat ledasco. Normální dospělý s tím problémy nemá, kompenzovaný pedofil také ne, a ten zbytek by se měl práci s dětmi raději vyhýbat. I já jsem v životě utřel pár pipinek a problém jsem s tím neměl.

Obecně, jediný, kdo s tím má problém, jsou hyperprotektivní rodiče a nadřízení pedagogů. Nějaká minimální a nezbytná interakce s dětmi v oblasti hygieny je normální. Když děti ve sprše dělají rámus a rachot, že by pluk ďáblů před nimi zalezl, je přítomnost pedagoga nezbytná. I pro bezpečnost dětí. Chci tím říci, že to, že když se dospělý (v autoritě vůči dítěti postavený buď biologicky nebo pedagogicky) CITLIVĚ vstupuje do intimní zóny dítěte, je to naprosto normální.

Příklad – můj dialog s pětiletou holčičkou na táboře:
Holčička: Potřebuju kakat.
Já: Tak se běž vykakat.
Holčička: Jak?
Tak jsem na ní dohlédl a ona to s pár tipy ode mě zvládla sama. Kdyby holčička naříkala „já se stydím, ať se mnou jde Bára (druhá vedoucí),“ bylo by to samozřejmě něco jiného. Existují lidi, co by z toho dokázali vykřesat trestní oznámení… Ale o nic nejde. Děti jsou děti - nesou intimní věci přirozeněji než dospělí.
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 14.7.2016 9:28:15

Leonid píše:...vedoucí (nutno říci zásadně stejného pohlaví jako dotyčné děti) dětem aktivně pomáhali – myli záda, utírali děti,...

V mém Manuálu pro pedofilní pedagogy se dočtete důvody, proč bych do sprch k dětem nahnal vždy pouze vychovatelky - ženy. U školáků by měl stačit již pouze dozor. Mytí zad považuji za nedůležitý úkon, sušení (nikoliv mytí) pipinky rovněž. I dvouletá se osuší sama - kromě vlasů. Je úplně zbytečné se jí - byť přes ručník - dotýkat v intimní oblasti.

Leonid píše:Děti jsou děti - nesou intimní věci přirozeněji než dospělí.

Někdy ano, někdy ne. Některé jsou právě stydlivější a ostýchavější než dospělí. Ti jim někdy svým bezohledným a nerespektujícím přístupem ubližují.
"Prosím tě, já už viděl nahatých holek..."
Prosím tě, co na tobě asi tak uvidím...
Leonid
VIP člen
Povolání: dělník
... ve věku od: 3
... až do věku: 45
Děkoval: 492 x
Oceněn: 928 x

Příspěvekod Leonid » 14.7.2016 18:26:08

180 dětí možná není úplně modelový případ - to byl závod s časem a taky množství teplé vody nebylo neomezené. Nicméně požadavek, aby na kluky dohlížely zásadně ženské, už mi přijde přehnaný. S tou asistencí je to hodně individuální. Musel jsem jednou pomáhat s mytím sedmiletému klukovi - a moc to nezvládal. Nebo jedna čtyřletá holčička ve školce - počůrala se, a i když by to technicky zvládla, byla tak zmatená, že jsem to všechno musel udělat sám. Takže je to individuální a podle mě přirozené, pomoci dítěti, když je třeba.

"Prosím tě, já už viděl nahatých holek..." - ano, pod tohle se podepíšu, vůči cudným dětem by si tohle nikdo neměl dovolit! Je zajímavé, že v kolektivu se často hodně cudně projevují děti vyrůstající v nudistických rodinách.

Je to jako když se bojíte pavouků, po bytě vám korzuje pořádný chlupáč a manželka se bojí ještě více. Tak se zkrátka musíme překonat, zatnout zuby a pavouka vyhodit. Jak já se bál utřít první pipinku! Ale to je, jako když byste se báli, že si zmáčíte drahé oblečení, když se vám topí dítě.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 14.7.2016 19:00:55

Tentokrát bych se se svojí názorovou troškou do mlýna přiklonil spíše k Leonidovi, zatímco příspěvky od Gabriela Svobody či Plyšáčka považuji za extrém či zbytečně vyhrocené.

Mimochodem shodou okolností se za krátký čas ve Střípcích dotknu otázky všestranné otužilosti dnešních dětí. Nyní jen tolik, že dle mého názoru je zapotřebí, aby celé dětství byly děti vhodně a pochopitelně přiměřeně vedeny k tomu, aby později bez traumat (psychika) či zbytečných nemocí (z nedostatečnosti imunitního systému), jakož i ve všech jiných myslitelných směrech, byly připraveny na svou dospělost. Prosím nechytat mne za případné nedomyšlené slovíčko, nesepisuji diplomovou práci, ale jednoduchou reakci na dané téma. Pro jistotu bych znovu zdůraznil, že vše, co zde vyřknu, je nutno chápat ve smyslu přiměřenosti a nevyhledávat extrémní meze mých výroků.

Vraťme se v myšlenkách do mládí mého dědečka, tetičky „ze Střípků“, ale i pána, o kterém budu psát zanedlouho – tedy lidí, se kterými jsem jejich dětství velmi zevrubně probíral. Šlo o venkovské děti a letopočty v rozmezí cca 1890 – 1920. Z hlediska existence biologického druhu Homo sapiens naprosto zanedbatelný časový odstup od naší doby. Malé děti tehdy chodily zcela nahaté běžně. Nikomu to nevadilo, byla to norma. Do školy se chodilo několik kilometrů pěšky, na nohou v mladším školním věku jen sandály bez ponožek – i při nižší sněhové pokrývce. Ve škole se zlobilo jako dnes, ale tělesné tresty byly normou. A dnes? Mám pocit, že dnešní děti by snad umřely, než by do té školy vůbec došly.

Co se týká společných sprch a podobných zařízení, resp. onoho pobíhání bez oblečení. Jak to, že tehdy malým dětem nějaké okukování nevadilo? Ale vadilo. Stejně jako dnes. Ale vadí to jen někomu, a sice tomu, kdo – podobně jako třeba já – pociťuje ať již opravdovou nebo smyšlenou tělesnou nedostatečnost. Děti díky tomu, že ještě postrádají rozvinuté atributy lidství, což přichází až s výchovou, umí být velmi zlé. Dokáží se posmívat prakticky za cokoliv. Šikana dříve bývala – a řešila se. Ovšem pokud vyšla najevo. Dnes je – a také se řeší. Ovšem pokud vyjde najevo. Bude vždy. A bude se řešit – ovšem pokud vyjde najevo. Je to dáno právě zmíněným principem – děti ještě nejsou hotové lidské bytosti, musí se tomu teprve naučit. Klíčovým atributem dospělosti by měla být právě lidskost. Měla by být…

Můj názor je ten, že příliš mnoho péče škodí. Příliš mnoho ohledů vůči dětem škodí. Příliš mnoho organizování a hlídání dětem škodí. Považuji za zcela chybné domácí přepečlivé dezinfikování toalety proti zlým bakteriím, každé umetení stébélka před dítětem, zahrnutí jej hromadou drahých kroužků. Dětský organismus musí být přiměřeně vystaven vnějšímu biologickému prostředí, jinak si nevybuduje dostatečnou obranyschopnost. Dětská psychika musí být vystavena příležitostnému a zvládnutelnému „stresu“. Dítě musí mít možnost trávit část svého volného času podle svého. To ovšem ani náhodou neznamená, že dítě si může dělat, co chce. Můj přístup vyžaduje od rodičů mnohem více výchovné práce, než onen zdánlivě starostlivý. Zdá se mi, že za ním totiž je chladný kalkul a ne láska k dítěti. Všechno vydezinfikuji, aby náhodou dítě nedostalo rýmičku, protože bych s ním pak musel být doma a měl bych potíže v zaměstnání. Zaplatím drahé kroužky, zahrnu jej drahou výpočetní technikou, které sám nerozumím a nevím, co s ní můj potomek dělá – ale nemusím se mu pak již věnovat osobně.

Zpět ke konkrétnímu příkladu nastíněnému sprchováním prvňáčků. I mně bylo společné sprchování, ještě k tomu s dozorem paní učitelky, nepříjemné. Měl jsem pocit, že všichni sledují mé tělesné nedostatky. I dnes mám stejný pocit, když jdu někde do bazénu. Ale díky tomu, že již v mládí jsem se naučil tento problém překonávat, hloupým spolužákům odsekávat a „odpinknout“ je, jsem nyní na tom lépe. Ano, je to stále určitý problém, ale dávno vím, že zvládnutelný. Je klidně možné, že kdyby tehdy v mládí bylo vše zařízeno tak, že do převlékárny a do sprch bychom byli pouštěni po jednom, a já tak nebyl konfrontován s onou nepříjemnou situací okolo okukování, dnes bych do veřejného bazénu vůbec nedokázal jít. A to by jistě byla škoda – již kvůli mým dětem, které společně se mnou rády tato zařízení navštěvovaly.

A jak to vypadá, když paní učitelka neokukuje? Tak k tomu mám opravdu smutný příběh. Ve druhé třídě naše škola pro děti pořádala plavecké kurzy. Budu psát o postižené dceři Niki. Samozřejmě s ní nepočítali, ostatně když ani nechodí na tělocvik, že… Jenže Niki měla v dětství takovou mocnou zbraň. Tónem, který dokáže obměkčit každého, který má aspoň malý kousek srdce, protože by mu jinak muselo žalem puknout, říká: „A já? Já bych chtěla také…“ Živě si dokážu představit paní učitelku – nechce, protože ví, že Niki pro ni bude zbytečnou přítěží, ale současně vše zařídí, protože tomu nevinnému hlásku nedokáže odolat - uvědomí si, jak by se jinak cítila špatně. V té době se už ovšem jistá, přestože ze stejné třídy, tak o dva roky starší Lucka, snaží Niki šikanovat. Škola dělá, že Niki ze schodů spadla sama. Když se jindy paní učitelka nečekaně otočí a sama vidí, jak Lucka srazila Niki na vysoký chodníkový obrubník, jen ji lehce napomene. Inu, Lucka je z komunity sociálně slabších spoluobčanů. Kdyby se něco řešilo, její tatínek by příšerně vyváděl, hnal by to zase až kam… No a už je den „D“, jsme ve společných sprchách a bez dozoru paní učitelky. Lucka srazí Niki na kachlíčkovaný schůdek tak, že dodnes má na zádech jizvičku od každého obratle. Byl to prostě brutální útok. Mnoho krve a toho dne tedy Niki do bazénu kvůli tomu nemohla… A šetření této šikany? Škola mne umluvila, abych to nechal být, že Lucka je ze sociálně slabého prostředí a pobyt v běžné škole je v podstatě její jediná životní šance, a zaručila mi, že se nic podobného nebude opakovat. Musím říci, že škola slib splnila, a tak já také. Najednou to s Luckou šlo – hádám, že konečně se jejímu tatínkovi přestalo ustupovat a dostal pověstný „nůž na krk“…

Poznámka:
Lucka je vzdálenou příbuznou mojí „celoživotní tajné přítelkyně“ Evy. Ovšem Eva je na rozdíl od oné části jejího příbuzenstva dáma na výši. Navíc je velmi zdatnou manipulátorkou. Na Lucku působila také – skoro si myslím, že toto bylo rozhodující. Tenkrát jsem Evě řekl, že vzhledem k tomu, jakou zášť za to podlé chování vůči slabšímu k Lucce chovám, bych ji chtěl zneužít, a to tak, aby poté duševně trpěla. Naštěstí mi Eva Lucku „nezprostředkovala“. Řekla mi, že Lucka by rozhodně netrpěla, ale že bych to naopak neustál já, protože Lucka by velmi rychle začala zneužívat mne, a až by ji to přestalo bavit, tak by se nastylizovala do role ublížené…

Dvě konkrétní reakce na závěr:
Plyšáček píše:Některé jsou právě stydlivější a ostýchavější než dospělí. Ti jim někdy svým bezohledným a nerespektujícím přístupem ubližují.
„Prosím tě, co na tobě asi tak uvidím…“

Považoval bych něco takového za extrém. Můj názor je ten, že ony výroky v reálu nemohou nikdy nastat. A pokud ano, tak jde o evidentní přípravu k sexuálnímu zneužívání. I za mého mládí platilo, že starší děcka vždy dozorovala osoba stejného pohlaví, jako byli svěřenci. A mladší děcka to berou jinak, ty takový ostych nemají. Nebylo to pravděpodobně nikde stanoveno předpisy, protože jde o elementární slušnost a úctu k druhému člověku. Pokud by pan učitel s uvedenými výroky na jazyku chtěl sprchovat pubošky, nejde podle mne o nějakou neuváženou organizační nedomyšlenost, ale dělá to, protože to chce dělat, chce je vidět nahé. Jde o zneužívání.

Gabriel Svoboda píše:Šlo mi o to, abych povinné hromadné sprchování ostře odsoudil.
V minulosti se neřešila spousta věcí, např. šikana a většinou ani to sexuální zneužívání, ale od té doby jsme snad pokročili. Navíc v dostatečně vzdálené minulosti (přinejmenším ještě po určitou část 20. století, na venkově déle než ve městech) škola určitě neorganizovala povinné školy v přírodě, povinné plavání apod.; tak daleko tehdy povinná školní docházka ještě nesahala.

Gabrieli, to se ti to odsuzuje hromadné sprchování, když sám nemusíš mít za hladký průběh akce, za bezpečnost i čistotu děcek žádnou zodpovědnost. Ostatně hromadné sprchování – samozřejmě nejčastěji s menším počtem osob, přesto bych ho nazval hromadným, je v každém veřejném bazénu, který aspoň já znám. Dokonce myslím, že pro některé soukmenovce je to téměř jediná šance, jak mohou legálně vidět pipinku – to když si otec s malou dcerkou jdou zaplavat sami.

Šikana se v minulosti, v které jsem sám žil, řešila stejně jako dnes. Tedy částečně. Viz můj příběh.

Hromadné akce, kde bylo třeba nějakým způsobem řešit hygienu děcek, byly i v minulosti. Například kde jsem sbalil Jíťu (na táboře) a kde ji učinil svojí ženou (ve škole v přírodě)… Dávno před tím existovaly tábory skautů, různé dětské ozdravovny, chudobince…

Píšeš: „Od té doby jsme snad pokročili…“ Ano, Gabrieli, pokročili. Ale kam?
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 15.7.2016 9:28:55

Asce píše:Jak to, že tehdy malým dětem nějaké okukování nevadilo? Ale vadilo. Stejně jako dnes. Ale vadí to jen někomu, a sice tomu, kdo – podobně jako třeba já – pociťuje ať již opravdovou nebo smyšlenou tělesnou nedostatečnost.

Okukování může vadit i dětem patřičně tělesně vyvinutým a vpravdě nádherným. Jde o míru subjektivního prožívání tělesného studu. Například mně se zcela bezdůvodně jednou ve školce posmívali, že mám malá prsa - tvrdil mi to spolužák, který měl kozy jak jeho babička. Z dnešního pohledu opravdu úsměvná epizoda.

Stydí se (v tomto to funguje podobně jako u šikany) ten, kdo to svým vnitřním stavem dovoluje. U studu rozhoduje nižší sebevědomí, osobní nejistota, zajisté i nespokojenost s vlastním vzhledem, zejména však vztah k intimitě a znalost vlastních erotogenních zón.

Asce píše:Zdá se mi, že za ním totiž je chladný kalkul a ne láska k dítěti. Všechno vydezinfikuji, aby náhodou dítě nedostalo rýmičku, protože bych s ním pak musel být doma a měl bych potíže v zaměstnání.

Není to tak jednoduché. Našli bychom i mnoho matek, které jaksi podvědomě (většinou ne snad záměrně) nechají své děti každou chvíli nastydnout, jelikož si s ním potom na nemocenské moc rády odpočinou a kouknou na nějakou tu telenovelu...

Asce píše:
Plyšáček píše:Některé jsou právě stydlivější a ostýchavější než dospělí. Ti jim někdy svým bezohledným a nerespektujícím přístupem ubližují.
„Prosím tě, co na tobě asi tak uvidím…“

Považoval bych něco takového za extrém. Můj názor je ten, že ony výroky v reálu nemohou nikdy nastat. A pokud ano, tak jde o evidentní přípravu k sexuálnímu zneužívání.

Tyto a podobné věty padají poměrně často z úst nejrůznějších dospěláků - často příbuzných. Snad ne učitelů, ještě k tomu směrem ke starším dětem. V těchto výrocích vidím velkou neúctu k dětem a jejich tělesné integritě. Jako kdyby nahé dětské tělo nemělo půvab či hodnotu. Právě naopak. Je dokonalejší než u většiny dospělých.
Neptun
Moderátor
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1240 x
Oceněn: 1194 x

Příspěvekod Neptun » 15.7.2016 15:32:43

Asi jsem se jako dítě trochu styděl být nahatý, ale ne moc. Pamatuji si, že jsme v nějaké nízké třídě (3.?) chodili na kurs plavání. Paní učitelka nám diktovala do notýsků, co máme mít s sebou. Když jmenovala mýdlo, říkala, jak se před vstupem do bazénu musíme celí osprchovat. Nějaká spolužačka se přihlásila a zeptala, zda se tam budeme sprchovat nazí kluci s holkami. Paní učitelka zrozpačitěla a řekla, že vlastně neví, ale co, "vždyť jste děti". Nakonec to snad bylo tak, že jak u kluků, tak u holek byly ve sprchách paní instruktorky plavání. Ty měly ve všem profesionální přístup. Ale sám za sebe si pamatuji, že jsem si při té otázce spolužačky říkal, no a co, proč to řeší?

S výrokem dospělých (asi hlavně tet a strýců) stran nahoty dětí typu "Však já tě nevykoukám", jsem se v dětství setkal často. Trochu to znělo jako "neměj obavu, nebudu tě soustředěně pozorovat", trochu jako neuctivé "nezajímáš mě".
Gabriel Svoboda
Uživatel

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 17.7.2016 10:22:17

Asce píše:Příliš mnoho ohledů vůči dětem škodí. Příliš mnoho organizování a hlídání dětem škodí.

Souhlasím. Ale jedna věc je, když dnes úzkostní rodiče brání dítěti dělat to, co by jinak samo rádo dělalo (být celé odpoledne venku bez rodičů, jíst ze země, lézt po stromech a kdo ví co ještě), a druhá věc je nutit dítě do toho, co by samo od sebe nikdy nedělalo. Ano, dítě je nutné občas vystavit přiměřenému a zvládnutelnému stresu, ale povinné hromadné sprchování rozhodně přiměřené a zvládnutelné není — nebo jsou mdloby a psychické zhroucení projev normálního zdravého stresu?

Asce, ty se domníváš, že kdybys povinnému hromadnému sprchování nebyl v dětství vystaven, dnes bys ho nezvládal. Já mám zkušenost opačnou — hromadnému sprchování jsem v dětství unikl jen o vlásek a při pomyšlení na něj na mě tehdy šly mdloby, ale dnes s hromadným sprchováním nemám problém. Zkrátka jsem k tomu časem došel sám, ale v dětství by to na mě bylo příliš brzy, a kdyby mě tehdy někdo lámal přes koleno, pravděpodobně bych k nahotě měl psychický blok dodnes.

A rozhodně není pravda, že kdo nesnáší povinné hromadné sprchování, nemůže jít do veřejného bazénu a je ochuzen o zážitky. Koupališť bez povinného hromadného sprchování je plno; nechápu, že žádná taková neznáš. U vás nejsou rybníky? U vás nejsou vybetonované díry v zemi naplněné vodou, kde jedinou přiléhající stavbou je stánek s občerstvením a možná přístřešek plavčíka?

Stejně tak není pravda, že Niki se to ve sprchách stalo proto, že tam nebyl dozor. Ne. Stalo se jí to, protože architekt bazénu ignoroval lidskou důstojnost a ignoroval ji i školský systém, když do takových sprch nepouštěl děti po jednom. To se přece dělávalo při někdejších návštěvách Sovětského svazu — na tamní hromadné záchody návštěvníci z našich končin také chodili po jednom, přestože architekt pravděpodobně předpokládal, že se tam bude chodit hromadně. Takže je vidět, že lidskou důstojnost zachovat lze, když se chce.

Je mnoho šancí, jak legálně vidět pipinku. Do bazénu lze jít odpoledne, kdy tam jsou lidé dobrovolně (na rozdíl od dopoledne, kdy tam jsou žáci nahnáni pomyslným bičem). Lze jít na nudistickou pláž, kde jsou lidé rovněž dobrovolně. Povinného hromadného sprchování k tomu není potřeba.

Hromadné akce, kde se řešila hygiena dětí, tu jsou velmi dlouho, ale tyto akce tradičně byly dobrovolné. Jejich začlenění do povinné školní docházky přinesla pokud vím až druhá polovina dvacátého století.
Plyšáček
Administrátor

Příspěvekod Plyšáček » 17.7.2016 11:37:51

Gabriel Svoboda píše:...povinné hromadné sprchování rozhodně přiměřené a zvládnutelné není — nebo jsou mdloby a psychické zhroucení projev normálního zdravého stresu?

Gabrieli, ty jsi měl až takovéto příznaky? Tak to je vážně síla! Mně to bylo také krajně nepříjemné, ale takto jsem se zase nehroutil. Budeš mě velice zajímat, až budu zpracovávat téma Tělesný stud u dětí.

Gabriel Svoboda píše:...a kdyby mě tehdy někdo lámal přes koleno, pravděpodobně bych k nahotě měl psychický blok dodnes.

Mám za to, že v rámci rodiny je potřeba děti již v prvních letech (po 3. roce je již pozdě) vystavovat více obecné nahotě (u všech členů rodiny), aby ji bralo jako naprosto samozřejmou a přirozenou součást života. Něco jako soukromé nudistické chvilky. Třeba v době večerního sprchování.

Gabriel Svoboda píše:Koupališť bez povinného hromadného sprchování je plno.

Tak hlavně bych neřešil vybraná zařízení. Ať jdu do jakéhokoliv aquaparku, do sprch přicházím v plavkách, letmo se osprchuji (opravdu nejsem špindíra) - stále oblečen v plavkách, a už běžím do vody... Správně by měl člověk plavky odložit, namydlit se, řádně umýt každý záhyb... Ale asi se těžko najde nějaký "extrémista", který by měl tu odvahu stavět se do role "šmíráka" a napomínat vás, že se máte svléknout.

Asce píše:Ostatně hromadné sprchování... pro některé soukmenovce je to téměř jediná šance, jak mohou legálně vidět pipinku – to když si otec s malou dcerkou jdou zaplavat sami.

Jak píše Gabriel, oněch příležitostí je více. A zrovna tato zmiňovaná situace mi přijde poněkud hrubá pro malé holčičky. Samy samotinké obklopené tolika cizími nahými muži, s více či méně vzhlednými penisy, navíc ona také nahá. Situaci může ještě zdramatizovat muž s erekcí, exhibicionista, který si bude před jejím obličejíčkem důkladně mydlit předkožku, ap. V případě, kdy žena bere synáčka do dámských sprch, to není situace totožná, ovšem i onen klučina může mít nepříjemný pocit z toho, že na jeho maličkého bimbáska hledí (nebo se domnívá, že hledí) tolik žen - že by ozvěna kastračního komplexu? Každé dítě je jiné a každé to bude prožívat subjektivně jinak. Když už, je dobré dítě na to nějak připravit - a ne jej hned vzít mezi cizí naháče. Osobně si ani nedokáži představit situaci, kdy bych se ve sprchách aquaparku nebo třeba sauně potkal nahý se svojí žákyní. Masakr.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 17.7.2016 12:06:31

Gabriel Svoboda píše:Ano, dítě je nutné občas vystavit přiměřenému a zvládnutelnému stresu, ale povinné hromadné sprchování rozhodně přiměřené a zvládnutelné není — nebo jsou mdloby a psychické zhroucení projev normálního zdravého stresu?

Gabrieli, jistě víš, co jsi sám prožíval. S tím rozhodně nehodlám polemizovat. S čím ovšem polemizovat musím, je to, že OBECNĚ je hromadné sprchování (prakticky bez ohledu na věk) nezvládnutelný stres. Pokud ty jsi se coby malý chlapec z toho hroutil, není to důkaz toho, že hromadné sprchování je něco zásadně špatného, ale jen a jen toho, že jsi trpěl vzácně vyhrocenou stydlivostí. Tedy podle mého názoru by bylo bývalo v tvém dětství správné, aby paní učitelka toto rozpoznala a pod nějakou vhodnou, dětmi proti tobě nezneužitelnou, záminkou, ti dala možnost osprchovat se samostatně. Jedinec vybočující z řady je zvládnutelný - stádo záškodníků či kobylek, synonymicky se nazývající třída utržená ze řetězu, neboť místo písemky z matematiky se jde vyřádit, již tak jednoduše zvládnutelná není. Paní učitelka například mohla říci, že ostatní se shromáždí u pana plavčíka, zatímco ty máš ještě za úkol důkladně "prohlédnout" sprchy, zda je vše v pořádku... Nebo co já vím...

Co se týká mé dcery Niki. Já to cítím poněkud obecněji. Jestliže něco chci, něco, na co nemám automatický nárok, musím se přizpůsobit tomu, co chci. Samozřejmě to neplatí ad absurdum, ale všeobecně ano. Paní učitelka mohla říci Niki, že ji v poddimenzovaném pedagogickém dozoru, který byl na akci vyčleněn, nemůže zvládnout, a tedy "sorry". Ale neudělala to. Snažila se zajistit Niki komfort, jaký jen mohla. Například třída musela na Niki věčně čekat. Niki samozřejmě už z jiných bazénů věděla, že sprchování je společné. Proto neměla žádný stres z toho, že děcka budou okukovat její četné pooperační jizvy. Protože se moc chtěla vyrovnat ostatním dětem, ignorovala i to nebezpečí v podobě Lucky. Zde vidím vinu na straně školy, potažmo paní učitelky. Oni ty předchozí incidenty znali, ale bagatelizovali je. Tedy nikoliv Niki, ale Lucku si měla paní učitelka pohlídat.

Znovu opakuji - přiměřená práce na společné domácnosti, přiměřená samostatnost, přiměřená psychická zátěž a přiměřené nevím co... je pro dítě jen a jen užitečné.

Není důležité, zda v mém okolí existují rybníky, kde se nikdo nemusí sprchovat, natož hromadně. Důležité je, že existují bazény, kde tomu tak je a kam přesto rád chodím, a že i když je to společné sprchování pro mne poněkud nepříjemné, beru to dávno již jen jako drobnou daň za ten ostatní bazénový komfort. Kdybych se neotrkal již v dětství, věřím, že by ono sprchování mohl pro mne nyní být mnohem větší problém, možná dokonce nepřekonatelný. Jestli ty to máš jinak, promiň, ale to můj problém naprosto nijak neřeší. Protože máme opačné zkušenosti, směruje mne to opět k tomu, co říkám stále. Odchylky se mají řešit samostatně. Ne, že podle odchylek se musí nastavit celá společnost - to je právě podle mne ona cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly. Opakuje se to v příspěvcích, které na Pedonii řešíme, stále dokola - pod dojmem toho, aby společnost někomu nepřeložila stéblo přes cestu, oklešťujeme občanské svobody. A je jedno, jestli probíráme jisté náboženství, fotografii holčičky "kojící" panenku, mateřský polibek, či co já vím... Protože pro někoho může být nepříjemné nejen společné sprchování, ale pak i pobyt s ostatními jen v plavkách, mělo by se koupání v takovémto minioděvu zakázat a používat jen burky? Gabrieli - tam přesně tvoje zde prezentované názory směřují...
Gabriel Svoboda
Uživatel

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 17.7.2016 16:58:42

Plyšáček píše:Mám za to, že v rámci rodiny je potřeba děti již v prvních letech (po 3. roce je již pozdě) vystavovat více obecné nahotě (u všech členů rodiny), aby ji bralo jako naprosto samozřejmou a přirozenou součást života.

To v mém případě nepomohlo; u nás rodině byla nahota naprosto normální a žádné problémy jsem s ní nikdy neměl. Jenže pro mě je rodina něco zcela jiného než ostatní lidé. Jsou to dva různé světy oddělené zřetelnou čárou a ta je obehnána zdí. (Tou velkou, co je v Číně.)

Asce píše:Tedy podle mého názoru by bylo bývalo v tvém dětství správné, aby paní učitelka toto rozpoznala a pod nějakou vhodnou, dětmi proti tobě nezneužitelnou, záminkou, ti dala možnost osprchovat se samostatně.

No jo, ale kde takové správné pedagogy najít? Jistě takoví jsou, ale ne v takové koncentraci, abych mohl rozumně očekávat, že zrovna já budu mít štěstí na to, že takový pedagog bude mít mou třídu při plavání na starosti. A vymyslet pro ostatní děti neprůstřelnou výmluvu, proč se nesprchuji s nimi, je opravdu oříšek. Podle mě tudy cesta nevede; pravidla pokud možno musejí být jasná a jednoduchá, aby je zvládla aplikovat i cvičená opice (těch je mezi pedagogy taky dost). Takovým jasným a jednoduchým pravidlem může být např. to, že se děti sprchují po jednom, nebo že se povinné plavání vůbec nekoná.

Asce píše:...pod dojmem toho, aby společnost někomu nepřeložila stéblo přes cestu, oklešťujeme občanské svobody.

Tak moment. Já ničí občanské svobody neoklešťuji, já se jen bráním před společností, která moje občanské svobody oklešťuje a nutí mě chodit do školy, chodit plavat a dokonce se svlékat před cizími lidmi. Ano, systémovým řešením by bylo prostě zrušit oklešťování občanských svobod, tedy např. zrušit povinnou školní docházku. Pak by konečně normální lidé přestali diktovat těm odchylným, jak mají žít (a eliminovaly by se i situace, kdy o odchylných nerozhodují normální, nýbrž jiní odchylní). Já nikomu nezakazuji chodit do školy, chodit plavat a svlékat se před kým chce. Jen ať on laskavě nezakazuje nic mně. Pokud se ale společnost rozhodla přikázat dětem, jak mají trávit čas, pak nese plnou zodpovědnost za všechna traumata, která z toho vzejdou. Já za to nemůžu, že se společnost rozhodla nahnat všechny děti do jedné ohrádky a chovat se ke každému dítěti, jako by bylo normální a průměrné. Pak se ale nikdo nemůže divit, že se ti odchylní zoufale brání — třeba i tak, že se snaží podle svých odchylek nastavit celou společnost. Jenže oni si nezačali, oni se jen brání. Když je společnost nechá být, nechají oni být ji.
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 17.7.2016 17:34:56

Gabriel Svoboda píše:Tak moment. Já ničí občanské svobody neoklešťuji, já se jen bráním před společností, která moje občanské svobody oklešťuje...
...Já za to nemůžu, že se společnost rozhodla nahnat všechny děti do jedné ohrádky a chovat se ke každému dítěti, jako by bylo normální a průměrné. Pak se ale nikdo nemůže divit, že se ti odchylní zoufale brání — třeba i tak, že se snaží podle svých odchylek nastavit celou společnost. Jenže oni si nezačali, oni se jen brání. Když je společnost nechá být, nechají oni být ji.

Tak oklešťuješ (byť pod pojmem "obrana") nebo neoklešťuješ? Nějak jsem se v tom ztratil...

Je třeba si uvědomit, že běžná skupina děcek byla dříve tvořena směsí všech věkových kategorií, podle toho, jak se zrovna v té které části vesnice či města vyskytla. Tato děcka se chodila v létě koupat, a to kam to jen šlo, a jelikož samozřejmě neměla plavky, koupala se nahá či ve sporém oblečení. Až povinná školní docházka, ale také ne hned, vytvořila nepřirozené dětské skupiny (zvané třída), kde jsou děcka z mnohem širšího okolí a stejně stará. Nicméně z hlediska stydlivosti mi přijde taková značně homogennější skupina pro stydlivé děcko výhodnější. Z tohoto pohledu je podle mne snaha zavést příslušné povinnosti, aby i ta děcka, která by se jinak sportovních aktivit z nejrůznějších důvodů nemohla zúčastnit, spíše pokrokem. Nikoliv trýzněním neviňátek.

Nezbývá mi, než na tvůj poněkud demagogický příspěvek reagovat zopakováním toho, že pravidla se mají určovat podle většiny. Čím je společnost na vyšší úrovni, tím lépe by měla umět zohlednit i specifické potřeby různě postižených jedinců. Ovšem, jak pravím, měla umět zohlednit specifické potřeby - nikoliv nastavit obecná pravidla podle nich. Současně jako otec postižené dívky dodávám - každý by se měl snažit vystačit si s oněmi obecnými pravidly. Teprve když to skutečně - a myslím SKUTEČNĚ, nejde, má žádat o výjimky. Protože jinak ochuzuje sám sebe. Skleníkové kytičky prostě mají problém v reálném životě obstát. A je to jejich škoda, ne škoda těch "v hlavním proudu".
Gabriel Svoboda
Uživatel

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 17.7.2016 18:32:07

Asce píše:Tak oklešťuješ (byť pod pojmem "obrana") nebo neoklešťuješ? Nějak jsem se v tom ztratil...

A ty tedy oklešťuješ (byť je to podle tebe "demagogie") nebo neoklešťuješ?

Bylo to plavání v běžné skupině děcek povinné nebo ne? Ve školní třídě povinné je.

Já o žádné sportovní aktivity nestojím a i kdybych stál, lze je dělat neorganizovaně. Na plavání není třeba luxusní bazén se sprchami. Nestojím o někoho, kdo ví lépe než já, co je pro mě dobré, a kdo mě nejdřív zotročí (abych prý nebyl ochuzen a aby pro mě nebyla něco škoda) a pak možná milostivě občas zohlední moje specifika. Když mě v hlavním proudu nepotřebujete, tak mě do něj pořád násilím netahejte.

Je zajímavé, že se podle tebe člověk má přizpůsobit obecným pravidlům, ale zároveň se ti nelíbí oklešťování svobod. A co když ta obecná pravidla vznikla oklešťováním svobod? To je pak poněkud schizofrenní situace ...
Asce
Administrátor

Příspěvekod Asce » 17.7.2016 19:11:17

Gabriel Svoboda píše:Když mě v hlavním proudu nepotřebujete, tak mě do něj pořád násilím netahejte.

Je zajímavé, že se podle tebe člověk má přizpůsobit obecným pravidlům, ale zároveň se ti nelíbí oklešťování svobod. A co když ta obecná pravidla vznikla oklešťováním svobod? To je pak poněkud schizofrenní situace ...

Ano, Gabrieli, samozřejmě, že obecná pravidla vznikla zčásti okleštěním svobod. Ovšem v moderní době z jiné části zase jejich rozšířením. Jakási skutečná svoboda totiž zřejmě neexistovala naprosto nikdy. Ba dokonce i středověký vládce nebyl zcela svobodný a musel dodržovat jistá, ať již psaná či nepsaná, očekávání.

Myslím, že jsem poslední, kdo by tě chtěl tahat do hlavního proudu. Ostatně sám v něm nejsem. Já jen říkám, že a) tvoje naprosto specifická pozice nemůže být normou, že b) pokud by se ti ji podařilo prosadit, považoval bych to za horší řešení než to, které je nyní a c) pak to, že specifika se opravdu nemají potlačovat silou, ale vhodnými výjimkami je za určitých okolností umožnit. Ovšem jako bývalý učitel bych tě do toho bazénu - s možností samostatného osprchování, hnal snad bičem. Možná to není na první pohled zřejmé, ale i svojí nečinností a odporováním alespoň toho naprostého minima státem zaručeného pohybu dětí, směřuješ tak akorát ne ke svobodě, ale k řadě nemocí - a ty už jsou placeny ze společných peněz, tedy omezuješ svojí "svobodou" i mne...

Zřejmě, vzhledem k tomu, že děcka se v potoce koupala jen tak nahatá odjakživa, jistě nikoho nenapadlo myslet na to, když tomu dal jistý řád, že Gabriel se z toho bude hroutit. Jelikož se tak přesto stalo, měla by to paní učitelka jistým způsobem zohlednit. Také já bych si přál, aby mi společnost nic nevnucovala - mohl bych život prožít se svojí Jíťou. Jenže chápu, že společnost, aby byla konzistentní, má jistá pravidla a ta si vynucuje. Já osobně brojím proti tomu, aby tato pravidla byla víc restriktivní, než je nezbytné:

• Když je do mě Jíťa blázen, neměl by to být trestný čin, ale měl bych mít možnost si ji vzít a postarat se o ni.
  • Když se Gabriel natolik stydí, že se prostě raději vzdá bazénu, než aby se převlékal společně s ostatními, mělo by mu to být umožněno.

Obecně by však v mém pojímání světa neměl být styk s osobou pod jistou věkovou hranici povolen a výuka plavání by na školách měla být povinná. To například. A pokud by to bylo obecně se školstvím, jak ty si představuješ, tak myslím, že do několika generací jsme banda nevzdělanců, obézních a nemocemi prolezlých lenochů. To, že existují jedinci, kteří by vše zvládli i bez státního dozoru, mnohdy dokonce lépe, je naprosto zřejmé. Ale jsem hluboce přesvědčen, že to neplatí pro většinu lidí.
Gabriel Svoboda
Uživatel

Příspěvekod Gabriel Svoboda » 18.7.2016 13:30:40

Asce píše:Možná to není na první pohled zřejmé, ale i svojí nečinností a odporováním alespoň toho naprostého minima státem zaručeného pohybu dětí, směřuješ tak akorát ne ke svobodě, ale k řadě nemocí - a ty už jsou placeny ze společných peněz, tedy omezuješ svojí "svobodou" i mne...

Ty si, Asce, myslíš, že tělocvik děti přivádí ke sportu? Podle mých zkušeností je od sportu odvádí a znechucuje; bez tělocviku by děti sportovaly více a byly by zdravější. Při tělocviku se totiž třída rozděluje na dvě poloviny, kdy tělocvikář a sportovně založení žáci se vzájemně utvrzují v tom, jak jsou dobří a správní. Tito sportovci pak pozdvihují obočí nad nesportovní polovinou třídy, tiše ji trpí, nic nového ji neučí a ke sportu ji nepřivádějí. (A to je ještě ten lepší scénář, to pozdvihování obočí může být i eufemismem pro něco horšího.) Tělocvikář totiž odjakživa vyrůstal ve specifickém uzavřeném prostředí mezi samými sportovci, nasál jejich specifický žargon, jejich způsob komunikace a některé "notoricky známé" informace; tudíž pak nechápe, že existuje druhá polovina dětí, která tomuto žargonu a způsobu komunikace nerozumí a ty věci, které "přece každý zná", jsou pro ně španělskou vesnicí.

V praxi to vypadá tak, že tělocvikář nějak rozestaví nářadí, zamumlá pár pokynů a pak se diví, že děti necvičí podle jeho představ. Mezi sportovci je přece všeobecně známé, jak se na daném nářadí cvičí, k čemu ty cviky slouží a co znamenají specifické sportovní termíny, tak proč se obtěžovat vysvětlit to ostatním? Tělocvik tedy neslouží k tomu, aby učitel děti něco nového naučil, ale aby děti učiteli předvedly to, co přece "každý" dělá ve volném čase a "každý" to dávno musí umět. Nikdy se mi třeba nestalo, že by učitel žákům nejprve vysvětlil základní pravidla fotbalu a teprve pak ho s nimi hrál. Někdy dokonce učitel strčil nesportovci do úst píšťalku, že prý má dělat rozhodčího, přestože ten netušil, jak má pískat a podle jakých pravidel, a sportovci mu pak nadávali, že píská špatně. Co je to např. ofsajd se nikdy nevysvětlovalo. Nicméně u fotbalu všichni věděli aspoň to, že základním cílem hry je dát gól. Pravidla ale nikdy nebyla vysvětlena ani u méně známých her, jako je volejbal či softbal, kdy někteří nesportovci neznali ani ten základní cíl hry a jen zoufale tragikomicky napodobovali sportovce. Nesportovec, který pravidla neznal, se pochopitelně neodvážil na nic zeptat, aby se nestal terčem posměchu sportovců.
(Je pravda, že to bylo v době, kdy byl internet v plenkách a nebylo možné jen tak zadat do Googlu "pravidla softbalu" a okamžitě získat desítky relevantních výsledků v češtině. Sám si pamatuji, jak jsem jako dítě takto zoufale googlil a nic jsem nenacházel. Dnes jsou tak na tom nesportovci možná o trochu lépe, ale je to jen díky technickému pokroku, o který se nezasloužili sportovci, nýbrž leckdy i nesportovní ajťáci.)

Od mojí poslední hodiny tělocviku letos uplynulo deset let. Zažil jsem během školní docházky šest tělocvikářů (suplování nepočítám) a některé jinak hodnotím celkem kladně, ale u všech vypadala hodina tělocviku více méně tak, jak jsem napsal výše. Tělocvik v současné podobě nesportovcům nijak neprospívá, nepřetahuje je na druhou stranu a nedělá z nich sportovce; tělocvik v současné podobě slouží pouze sportovcům. Pak ovšem odpadá důvod, proč podle tebe, Asce, musí povinný tělocvik existovat.

Tělocvik by měli učit ti, kterým tělocvik nikdy nešel a kteří se tak nejlépe dovedou vžít do kůže těch, kteří jsou na tom stejně a kteří tudíž tělocvik nejvíce potřebují. Totéž by se mělo týkat všech ostatních předmětů. Ale v současných školách to takto nefunguje; tělocvik učí dobří sportovci, matematiku učí ti, které odjakživa bavila matematika, apod. To je naprosto špatně.

Nemyslím si, že bychom bez povinné školní docházky byli bandou nevzdělanců. Četl jsem třeba o pokusech na nevzdělávaných dětech, které prokázaly, že většinou se děti vyrůstající v gramotném prostředí přirozeně naučí číst samy od sebe, akorát některé v pěti letech a jiné v devíti. Když povinná školní docházka nutí všechny děti naučit se číst přesně v sedmi letech, vede to jen k tomu, že s dětmi, které už číst umějí, si učitel neví rady, a děti, které by se bývaly naučily číst samy o pár let později, učitel předčasně láme přes koleno a způsobuje jim odpor ke čtení na celý život. Samozřejmě jsou děti, které se takto číst nenaučí, ale to jsou ty, se kterými většinou nic nezmůže ani náš školský systém.

Unschooling — článek na Wikipedii

Zpět na “REAKCE NA MÉDIA”