Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Historické názory na sexualitu

Ostatní témata odborného charakteru, která se nehodí do jiného subfóra - pediatrie, gynekologie, sexuologie, psychiatrie, právní otázky, problematika kolem dětské pornografie,...
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3595
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1964 x
Oceněn: 7569 x
Kontaktovat uživatele:

Historické názory na sexualitu

Příspěvekod Plyšáček » 28.12.2016 17:54:40

ODBORNÉ TÉMATICKÉ VLÁKNO SHRNUJÍCÍ NEJRŮZNĚJŠÍ HISTORICKÉ MATERIÁLY ZABÝVAJÍCÍ SE OTÁZKAMI LIDSKÉ SEXUALITY

Uvádějme prosím pokud možno co nejúplnější informace o zdroji. Citovaný text pišme kurzívou. Reagujme přímo do tohoto vlákna.


odkaz a zdroj: vibratory.net
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Masturbace v 19. století

Příspěvekod Neptun » 28.12.2016 20:08:50

Masturbace v 19. století


Přeskočím hned do devatenáctého století, jež bylo v Evropě mimo jiné velmi nepřátelské onanii. Lidové noviny k tomuto tématu přinesly drobná pojednání. Zde je první:

Svět brouků je lepší než daremnosti onanie
Proti masturbaci jako hříchu se již od středověku ozývala církev a její klasický recept, jak proti ní bojovat, spočíval v rozjímání, modlitbě či časté zpovědi. V 18. století se jí začala zabývat i medicína, která ji považovala za praktiku s negativními zdravotními dopady, jako je zastavení růstu a celková slabost, v konečných důsledcích dokonce i tuberkulóza, vodnatelnost mozku či epilepsie! Byly doporučovány různé metody prevence: dieta, koupele a cvičení či izolace mladých "provinilců" od vrstevníků.
Od poloviny 19. století se tématu věnovala i česká populárně naučná lékařská literatura. Zdravověda F.S.Kodyma z roku 1853 doporučuje odstranit dráždivé vlivy jako přehnanou konzumaci masa, kořeněných jídel, piva a kávy, která je škodlivá především večer. Rodiče mají dbát, aby mladíci spali s rukama na přikrývce a ráno se v posteli příliš dlouho neváleli. Kodym se zároveň přimlouvá za to, aby byli chlapci podporováni v "přírodopisných libůstkách", jako jsou brouci, motýli, či sběr kamenů: "Nepřijde tak snadno na bezcestí a daremnosti, jako jinak přichází při pouhé latině, řečtině neb jiných takových málo vábných předmětech."
I z českých zemí jsou ovšem doloženy případy mladých lidí, kterým byla masturbace fyzicky znemožněna. K tomu mohla sloužit speciální uzamykatelná zařízení, která se připevňovala kolem pánve, anebo rukavice na spaní z tuhé kůže bez samostatného prostoru pro jednotlivé prsty. Otázkou zůstává, zda se i u nás v praxi uplatnil patrně nejdrastičtější způsob prevence pocházející z Anglie, který byl v roce 1863 kladně přijat v Časopise lékařů českých, a sice mužská i ženská obřízka.
LN 17.XII.2016, str. 36Zařízení proti masturbaci nabízená ještě v roce 1912


Zaprvé by mne zajímala argumentace jak svaté církve, tak lékařů dřívějších století, proč že měla být onanie vůbec škodlivá. Nu dobrá, církev nemusí podávat argumenty - její vymyšlená dogmata jsou pravdivá a basta! Ale lékaři přece museli umět svá tvrzení nějak podpořit. Domnívám se, že šlo o skutečnou pozorovanou korelaci jevů, ale spíše s opačnou polaritou příčiny a následku. Kreténi, co nevyrostli z důvodu hormonální poruchy, jednak neměli jinou lepší náplň života, jednak dost inteligence, aby se se svou aktivitou skrývali. Tuberáci těžko přišli k partnerce a ve vážném stádiu ležíce v posteli - co tak jiného dělati, že?
Zadruhé vidím, že jídelníček (a nápoje) označený jako rizikový pro masturbování, je dnes daleko rozšířenější než před 150 lety. Masa máme spoustu, koření asi taky, piva a kávy celé řeky... To by bylo, abychom neonanovali více než předkové!
Zatřetí: přírodopisné libůstky od onanie nepomohou. Brouky sbírám od sedmi let, onanuji... no prostě to nepomohlo.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 647 x
Kontaktovat uživatele:

Manželstvo inak, ako ho poznáme

Příspěvekod Snilko » 25.1.2018 10:49:54

Časopis Pravdivá história Číslo 02/2017 Dec 2017-Jan 2018

Manželstvo inak, ako ho poznáme


ZÁPADNÁ EURÓPA

Mnohé z toho, čo si myslíte o manželstvách vyššej strednej triedy v stredoveku, je pravda. Ľudia sa len zriedka brali z lásky, išlo skôr o zväzky z rozumu, a ženy, tak ako vo väčšine aspektov stredovekého života, nemali v manželstve žiadne slovo. Na manželstvo bol pár pripravený príchodom puberty, teda v dvanástich rokoch u dievčat a v štrnástich rokoch u chlapcov.

Sobáš ako taký bol veľmi odlišný od slávnosti, akú poznáme dnes. Na začiatku sa zaobišiel bez akýchkoľvek formalít a páry naň nepotrebovali žiadne povolenie. Mohli sa vziať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, stačilo vysloviť vzájomný súhlas. Atak sa ľudia brali na uliciach, v krčmách či v posteli. Takéto móresy však viedli k tomu, že bolo takmer nemožné dokázať, že je ten-ktorý pár naozaj zosobášený. Z manželstva sa teda v 12. storočí stala sviatosť, ktorú bolo možné uzavrieť len pred Božou tvárou.


Obrázek

Nedohliadalo sa však len na samotný sobášny akt. Naplnenie, či ako sa v tých časoch vravelo, konzumácia manželstva, a to najmä v prípade novomanželov z vyššej spoločenskej triedy, bolo na míle vzdialené od súkromného aktu. Nebolo nič nezvyčajné, že nevestu do postele doniesli členovia jej rodiny a to, čo sa dialo potom, sa nepovažovalo za žiadnu intímnosť. Na svadobnú noc bežne dozerali svedkovia, išlo predsa o investíciu, ktorej neúspech by mohol vyjsť rodiny draho. Niektoré páry mali toľko šťastia, že ich od svedkov delili závesy, mnohé sa však jednoducho museli vyrovnať so zvedavými pohľadmi rodinných príslušníkov, ktorí netrpezlivo čakali na to, či sa novomanželom podarí akt zavŕšiť.

Zpět na “OSTATNÍ”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů