Historické názory na sexualitu

Ostatní témata odborného charakteru, která se nehodí do jiného subfóra - pediatrie, gynekologie, sexuologie, psychiatrie, právní otázky, problematika kolem dětské pornografie,...
Uživatelský avatar
Plyšáček
Administrátor
Příspěvky: 3131
Registrován: 16.12.2015 20:40:20
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 1
... až do věku: 10
Děkoval: 1882 x
Oceněn: 6758 x

Historické názory na sexualitu

Příspěvekod Plyšáček » 28.12.2016 17:54:40

ODBORNÉ TÉMATICKÉ VLÁKNO SHRNUJÍCÍ NEJRŮZNĚJŠÍ HISTORICKÉ MATERIÁLY ZABÝVAJÍCÍ SE OTÁZKAMI LIDSKÉ SEXUALITY

Uvádějme prosím pokud možno co nejúplnější informace o zdroji. Citovaný text pišme kurzívou. Reagujme přímo do tohoto vlákna.


odkaz a zdroj: vibratory.net
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 401
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1274 x
Oceněn: 1283 x

Masturbace v 19. století

Příspěvekod Neptun » 28.12.2016 20:08:50

Masturbace v 19. století


Přeskočím hned do devatenáctého století, jež bylo v Evropě mimo jiné velmi nepřátelské onanii. Lidové noviny k tomuto tématu přinesly drobná pojednání. Zde je první:

Svět brouků je lepší než daremnosti onanie
Proti masturbaci jako hříchu se již od středověku ozývala církev a její klasický recept, jak proti ní bojovat, spočíval v rozjímání, modlitbě či časté zpovědi. V 18. století se jí začala zabývat i medicína, která ji považovala za praktiku s negativními zdravotními dopady, jako je zastavení růstu a celková slabost, v konečných důsledcích dokonce i tuberkulóza, vodnatelnost mozku či epilepsie! Byly doporučovány různé metody prevence: dieta, koupele a cvičení či izolace mladých "provinilců" od vrstevníků.
Od poloviny 19. století se tématu věnovala i česká populárně naučná lékařská literatura. Zdravověda F.S.Kodyma z roku 1853 doporučuje odstranit dráždivé vlivy jako přehnanou konzumaci masa, kořeněných jídel, piva a kávy, která je škodlivá především večer. Rodiče mají dbát, aby mladíci spali s rukama na přikrývce a ráno se v posteli příliš dlouho neváleli. Kodym se zároveň přimlouvá za to, aby byli chlapci podporováni v "přírodopisných libůstkách", jako jsou brouci, motýli, či sběr kamenů: "Nepřijde tak snadno na bezcestí a daremnosti, jako jinak přichází při pouhé latině, řečtině neb jiných takových málo vábných předmětech."
I z českých zemí jsou ovšem doloženy případy mladých lidí, kterým byla masturbace fyzicky znemožněna. K tomu mohla sloužit speciální uzamykatelná zařízení, která se připevňovala kolem pánve, anebo rukavice na spaní z tuhé kůže bez samostatného prostoru pro jednotlivé prsty. Otázkou zůstává, zda se i u nás v praxi uplatnil patrně nejdrastičtější způsob prevence pocházející z Anglie, který byl v roce 1863 kladně přijat v Časopise lékařů českých, a sice mužská i ženská obřízka.
LN 17.XII.2016, str. 36Zařízení proti masturbaci nabízená ještě v roce 1912


Zaprvé by mne zajímala argumentace jak svaté církve, tak lékařů dřívějších století, proč že měla být onanie vůbec škodlivá. Nu dobrá, církev nemusí podávat argumenty - její vymyšlená dogmata jsou pravdivá a basta! Ale lékaři přece museli umět svá tvrzení nějak podpořit. Domnívám se, že šlo o skutečnou pozorovanou korelaci jevů, ale spíše s opačnou polaritou příčiny a následku. Kreténi, co nevyrostli z důvodu hormonální poruchy, jednak neměli jinou lepší náplň života, jednak dost inteligence, aby se se svou aktivitou skrývali. Tuberáci těžko přišli k partnerce a ve vážném stádiu ležíce v posteli - co tak jiného dělati, že?
Zadruhé vidím, že jídelníček (a nápoje) označený jako rizikový pro masturbování, je dnes daleko rozšířenější než před 150 lety. Masa máme spoustu, koření asi taky, piva a kávy celé řeky... To by bylo, abychom neonanovali více než předkové!
Zatřetí: přírodopisné libůstky od onanie nepomohou. Brouky sbírám od sedmi let, onanuji... no prostě to nepomohlo.

Zpět na “OSTATNÍ”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 0 hostů