Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Sňatky s dětmi

Témata nejrůznějšího zaměření věnující se dětem - DÍVKÁM I CHLAPCŮM - jejich zájmům, koníčkům, výchově a vzdělávání.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 24.1.2017 14:21:24

POPULÁRNĚ-NAUČNÉ TÉMATICKÉ VLÁKNO ZAMĚŘENÉ NA PROBLEMATIKU SŇATKŮ S DĚTMI

História, tradície, následky...
Bežné sú takéto sobáše napríklad v Afrike alebo Indii.

Obrázek
odkaz zdroj
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 24.1.2017 14:31:07

Svatby v dětském věku (UNICEF)


Přes 700 milionů současných žen bylo provdáno v dětském věku. Každé třetí z nich přitom nebylo ani 15 let. Svatby dětí se v posledních letech objevují v mnohem více zemích, což pro dívky znamená přímé ohrožení jejich práv, svobody a zdraví.

Obrázek
Třináctiletá Sonamoni krmí svou téměř roční dceru terapeutickou stravou pro kojence
odkaz zdroj


Může se stát, že se dva teenageři zamilují a chtějí se vzít, i když ještě nedosáhli věkové hranice vhodné pro sňatek. Toto však nebyl případ třináctileté Sonamoni z bangladéšského Ashkarpuru, která byla v osmi letech a šesti měsících provdána za 24letého muže. Nyní se stará o svou 11měsíční holčičku Aniku. Její dětství skončilo před jejími devátými narozeninami.

Na celém světě žije přes 250 000 žen, které se staly manželkami před dosažením 15 let. Často kvůli tomu přestanou chodit do školy a nedostane se jim potřebné vzdělání, častěji čelí domácímu násilí, mohou porodit předčasně a jejich dětem hrozí větší riziko, že zemřou v prvních měsících života.

"Svatby v dětském věku dívky poškozují, ubírají na jejich právech a neumožňují, aby se plně rozvinul jejich talent a sny. Je to ztráta pro samotné dívky, ale také pro jejich rodiny a celou komunitu," říká výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake: "Dívky nejsou ničí majetek, mají právo řídit svůj vlastní osud."


Nejčastěji se dívky vdávají předčasně v jižní Asii, kde bydlí skoro polovina žen s tímto osudem. Jen v Indii uzavře manželství každá třetí nezletilá manželka z celosvětové populace. Ohroženi jsou i chlapci, ale v mnohem menší míře než ženy.

Osvětová kampaň a práce s jednotlivými rodinami však není dostatečně rychlá, aby dokázala držet tempo s populačním boomem v celé oblasti. Pokud se nic nezmění, vzroste počet dětských nevěst do roku 2050 na 320 milionů.

Co funguje pro zastavení dětských svateb:

vzdělání: Dívky, které chodí do školy, jsou déle vnímané jako děti. Díky vzdělání jsou schopny vést debatu týkající se jejich budoucnosti. Navíc vzdělání je v mnoha zemích považováno za vhodnou alternativu k manželství.

síť pomoci: Učitelé a pedagogové dokáží v dívkách probudit pocit sebevědomí a asertivitu. Dívky musí mít místo, kde se mohou scházet, kde si mohou promluvit o svých problémech, kde se vzájemně podpořit.

debata s rodiči a komunitou: Zejména na rodině závisí, zda se dívka bude moci rozhodnout, kdy se vdá. Kampaně poskytující informace a diskuzní fóra by měly pomoci rodinám uvážit všechny aspekty brzké svatby.

nabídka ekonomické pomoci: Mnoho rodin provdává své dcery s vidinou zlepšení ekonomického postavení rodiny. Některé programy proto dotují dívkám vzdělání, mohou přispívat na chod domácnosti nebo potřeby dívek, aby rodina neměla potřebu dívku vdávat.

zákony: Legislativa jednotlivých zemí by měla upravovat uzavírání manželství, měla by být stanovena minimální hranice pro uzavření manželského slibu. Každý by měl být stíhán za nucení nezletilých k uzavírání manželství.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 24.1.2017 14:35:47

Dětské manželky


Letos v dubnu byl svět šokován zprávou o smrti dvanáctileté Elham z Jemenu, která zemřela na následky vnitřního krvácení způsobeného sexuálním stykem, pouhé tři dny poté, co byla provdána za mnohem staršího muže.

Podobným rizikům však po celém světě čelí každý rok nejméně 60 milionů holčiček a dívek, které jsou provdány ještě před dosažením dospělosti.

Nevěstou ve třinácti
Gopal žije v malé vesnici Dehra v indickém státě Rádžasthán. Když jí bylo třináct, komunita se rozhodla, že je čas ji provdat. "Nechtěla jsem se vdávat," říká. "Měla jsem pocit, že se můj život hroutí." Její otec Buma Ram vysvětluje, že tlak místních starších byl příliš silný na to, aby se odvážil jejich rozhodnutí neuposlechnout. Měl přitom také na paměti příběh jiné dívky z vesnice, která sňatku vzdorovala a jejíž rodina byla přinucena zaplatit 300 tisíc rupií (přibližně 140 tisíc Kč) jako pokutu. To je částka, na kterou by musel pracovat po celý zbytek života!

I když jsou dětské sňatky v Indii nezákonné, do nejchudších oblastí na severu a západě země ruka zákona dosáhne jen stěží. Více než polovina dívek je provdána před tím, než oslaví osmnácté narozeniny.

"Po svatbě jsem přestala chodit do školy," říká Gopal. "Manžel si mě moc nevšímal, ale vyjít s jeho rodinou nebylo jednoduché. I když jsem se snažila, vstávala brzy ráno, abych stihla nanosit vodu, uvařit, uklidit a splnit vše, co si přáli, bití jsem se většinou nevyhnula." Po necelých dvou letech manželství, ve věku pouhých patnáct let, Gopal ovdověla. A deset dnů po této tragické události se jí narodil syn.

Dnes žije Gopal v malém domku za vesnicí spolu s jinou ženou, Bablu Devi, kterou potkal podobný osud – jen s tím rozdílem, že musí sama uživit dětí sedm. Není to jednoduché, obě ženy se nechávají najímat jako námezdní síla na pole a pracují celé dny až do soumraku. Gopal vysvětluje: "Chci, aby můj syn chodil do školy a jednou se něčím stal. Kdybych měla dceru, nikdy bych nedovolila, aby byla provdána tak brzy jako já!"

Indie a další
Zákon z roku 1939 zakazuje v Indii sňatky dívek mladších 18 let, pro chlapce stanovuje minimální věk 21 let. Avšak více než 80 procent indické populace žije ve venkovských oblastech, kde tradice dětských sňatků stále přetrvává. Dívka je pro rodinu ekonomickou zátěží – po svatbě se totiž stává součástí rodiny muže, takže investice do jejího vzdělání se rodině nevrátí. Svatby jsou domluvené mezi rodinami a snoubenci se většinou setkávají až v den obřadu. I když jsou páry často stejného věku, není výjimkou ani svatba dítěte s o mnoho let starším mužem.

Podle tradice by dívky měly zůstat v domě otce, dokud nedosáhnou puberty. Teprve poté se mohou připojit ke svému manželovi. Realita je však jiná: dívky jsou většinou přinuceny zahájit sexuální život ještě dříve, než na to jsou fyzicky připravené. Nezletilé dívky čelí během těhotenství a porodu velkým rizikům – u dívek mladších 15 let je 5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí během porodu než u dvacetiletých žen.

Mnoho rodin také věří, že sňatkem dívku ochrání před sexuálním násilím a zajistí jí lepší péči a zázemí. Ve skutečnosti to je přesně naopak: v loňském anonymním výzkumu 67 % dětských nevěst v Indii uvedlo, že se v nové rodině nejméně jednou týdně setkávají s fyzickým násilím a ponižováním.

Velkou roli v udržování této nebezpečné tradice hraje také tlak okolí: ten, kdo se nepodřídí, riskuje vysokou pokutu za neuposlechnutí rozhodnutí starších vesnice. Dívky, které se odmítnou provdat, bývají také často unášeny rodinou ženicha. Poté, co byly uneseny a znásilněny, už není jiná možnost, než se sňatkem souhlasit.

Dětské sňatky zdaleka nejsou pouze indickým problémem. V zemích, jako je Niger, Čad nebo Bangladéš, vstupuje do manželství před dosažením dospělosti až 70 procent dívek. Tyto dívky pocházejí většinou z venkovských oblastí, velmi chudých rodin a nemají žádné nebo mají jen minimální vzdělání. Většina těchto sňatků není oficiálně registrována, takže je velice těžké odhadnout jejich počet. Informace ze zemí, kde UNICEF v terénu pracuje, se však blíží číslu 60 milionů!

Dětský sňatek je porušením základních lidských práv a představuje také jeden z nejčastějších způsobů sexuálního zneužívání dívek. Důsledky předčasného sňatku jsou pro dívku v každém ohledu tragické: je oddělena od své rodiny a přátel, nemá možnost zůstat ve spojení se svými vrstevníky, přestává chodit do školy. Protože se nemůže bránit sexuálnímu styku nebo trvat na použití kondomu, jsou dětské manželky také mnohem zranitelnější vůči přenosu pohlavních chorob včetně smrtelného viru HIV. Není výjimkou, že se ocitají v situaci blízké nucené práci či otroctví.

Dá se tomu zabránit?
Svobodná vůle při uzavírání sňatku patří mezi základní lidská práva. Většina zemí má také zákonem stanoven minimální věk pro vstup do manželství. V mnohých oblastech světa však tyto právní normy mají jen hodnotu papíru, na kterém jsou vytištěny.

Opuštění tradic, které jsou pro děti nebezpečné, není jednoduché dosáhnout, protože je zapotřebí zapojit celé komunity, včetně místních vůdců, náboženských představitelů a žen samotných. UNICEF ve všech zemích, kde je problém předčasných sňatků aktuální, rozvíjí projekty usilující o jeho odstranění.

Za nastavení právních norem a kontrolu jejich dodržování jsou odpovědné vlády jednotlivých zemí – ty svou činností (nebo naopak nečinností) mohou tyto praktiky zastavit či alespoň výrazně omezit. UNICEF s vládami těchto zemí jedná a kromě stanovení 18 let jako jednotného minimálního věku pro vstup do manželství podporuje také programy na registraci dětí při narození (takže je znám jejich skutečný věk) a registraci manželských svazků (protože většina předčasných sňatků je uzavírána tradičními způsoby bez oficiální registrace, a tak je poté obtížné je stíhat).

Odstranění předčasných sňatků je obtížné mj. proto, že i pro rodiče, kteří si jsou vědomi jejich rizik, je těžké odolat ekonomickým a společenským tlakům okolí. Sňatek je v mnoha kulturách považován za ryze soukromou záležitost, o které není možné otevřeně hovořit nebo ji zpochybňovat. Velmi důležitá je proto osvěta: UNICEF organizuje osvětové kampaně a zaměstnává místní aktivisty (většinou opět ženy), kteří objíždějí vesnice a lidem vysvětlují, jaká rizika dětským nevěstám po sňatku hrozí a proč je lepší s tak vážným rozhodnutím počkat až do doby, kdy na to budou dívky připraveny – a ještě lépe, kdy se budou moci rozhodnout samy.

Dívky, které se rozhodnou nucenému sňatku vyhnout tím, že utečou (nebo utečou až poté, co byly provdány), potřebují okamžitou pomoc a útočiště. UNICEF proto podporuje zřizování místních bezpečných center pro ženy a dívky, kde je k dispozici lékař a psycholog.

Tím úplně nejlepším řešením je samozřejmě všechny dívky dostat do školních lavic a udržet je tam. Potom totiž mají mnohem lepší možnost se této nebezpečné tradici bránit samy. Dívky, které chodí do školy, mají lepší informace o reprodukčním zdraví, ochraně před nežádoucím těhotenstvím a přenosem HIV, jsou sebevědomější a vědí, kam se obrátit pro pomoc. A nemusí jít ani o "klasické" školy: pro děti, které pracují nebo jsou příliš staré na to, aby začaly chodit do první třídy, UNICEF zřizuje neformální vzdělávací centra se zhuštěnou výukou.

Existují i šťastné konce
Výsledky osvětových programů samozřejmě nejsou tak rychlé a přesvědčivé jako v jiných oblastech, například očkování nebo budování zdrojů pitné vody, nicméně i zde se věci dávají do pohybu. Například v období 1995–2009 počet dětských sňatků v Rádžasthánu klesl o deset procent.

Uniknout osudu dětské manželky se například podařilo nyní sedmnáctileté Bali Chowdhary, rovněž z indického Rádžasthánu. Její denní program je poměrně náročný: ráno vstává velmi brzy, aby nanosila vodu pro rodinu. I s rodiči jich je doma sedm! Studna je dva kilometry daleko a občas musí pro vodu i osmkrát za den. Kromě toho ještě musí zvládnout chodit do školy – domácí úkoly dělává až večer, když je doma vše hotovo.

Její rodiče, tak jako bylo ve vesnici Himmatpura zvykem, totiž domluvili svatbu, když bylo Bali třináct let. Jakmile ale Bali zjistila, že její nastávající je nejenom o třicet let starší, ale navíc také mentálně postižený, přesvědčila rodiče, aby zasnoubení zrušili. Ve vesnici to sice zpočátku vzbudilo nevoli, ale nakonec si všichni zvykli a rozhodnutí rodiny respektují.

Její příklad dokonce inspiroval dalších devět dívek ve vesnici k podobně odvážnému kroku s tím, že se vdají poté, co dosáhnou 18 let věku a dokončí školu. Bali by jednou chtěla být učitelkou nebo zdravotní sestrou. Nikdo neví, jestli se jí to podaří, jedno však jisté je: jako vdaná, navíc bez vzdělání, by tohoto snu dosáhnout určitě nemohla.

Rychlá fakta
Celosvětově je 35 procent dívek provdáno dříve, než dosáhnou věku 18 let. Každý rok přibližně 14 milionů dívek ve věku 15–19 let otěhotní a porodí dítě.
Dívky v této věkové skupině mají několikanásobně vyšší pravděpodobnost úmrtí během porodu než dvacetileté ženy.
Sňatky mladých dívek jsou nejčastější v subsaharské Africe a jižní Asii.
Autorka je ředitelkou UNICEF ČR.


zdroj
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Sňatky s dětmi

Příspěvekod Neptun » 25.1.2017 0:02:09

S dětmi? OSN a jeho organizace UNICEF si prostě stanovili, že člověk jakéhokoli etnika je do 18 let dítětem a pak sestavují zdánlivě hrůzyplné statistiky.
Přes 700 milionů současných žen bylo provdáno v dětském věku. Každé třetí z nich přitom nebylo ani 15 let.
Dobrá, do 15 let je na svatbu dost času, alespoň v našem kulturním okruhu. Ale nazývat 17letou ženu dětskou nevěstou je nesmysl.
Svatby dětí se v posledních letech objevují v mnohem více zemích, což pro dívky znamená přímé ohrožení jejich práv, svobody a zdraví.
Možná svatba v některých zemích znamená ohrožení práv a svobody ženy, ale to i dospělé. Prostě se tam ženy všeho věku musejí o práva prát. U nás naopak nemožnost uzavřít sňatek před 18. narozeninami (kromě výjimky těhotenství od 16) znamená popření práv a svobod mladé ženy.
Třináctiletá Sonamoni krmí svou téměř roční dceru terapeutickou stravou pro kojence.
Proč takovou stravou? Vždyť vypadají obě zdravě. Asi proto, že tu stravu UNICEF přivezlo.
Toto však nebyl případ třináctileté Sonamoni z bangladéšského Ashkarpuru, která byla v osmi letech a šesti měsících provdána za 24letého muže. Nyní se stará o svou 11měsíční holčičku Aniku. Její dětství skončilo před jejími devátými narozeninami.
12 je na mateřství brzo. Toto však naštěstí není běžná praxe.
Na celém světě žije přes 250 000 žen, které se staly manželkami před dosažením 15 let.
O kousek výš píší o 250 milionech.
Často kvůli tomu přestanou chodit do školy a nedostane se jim potřebné vzdělání.
Často? A když zůstane u rodičů, tak ji do školy pošlou? Často ne, že. V Bangladéši a podobně. Vzdělání dívek podporuji.
...častěji čelí domácímu násilí...
Otec ji nemlátil?
...mohou porodit předčasně a jejich dětem hrozí větší riziko, že zemřou v prvních měsících života.
No to v těch zemích hrozí obecně.
"Svatby v dětském věku dívky poškozují, ubírají na jejich právech a neumožňují, aby se plně rozvinul jejich talent a sny. Je to ztráta pro samotné dívky, ale také pro jejich rodiny a celou komunitu," říká výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake: "Dívky nejsou ničí majetek, mají právo řídit svůj vlastní osud."
Aha, zase vzdělání.
zákony: Legislativa jednotlivých zemí by měla upravovat uzavírání manželství, měla by být stanovena minimální hranice pro uzavření manželského slibu.
Hodně minimální, prosím. Málo omezující svobodu žen.
Část problému tkví v tom, že v Indii apod. je asi o 10% více mladých mužů než mladých žen, protože dcery nemají takovou cenu jako synové (jak píšu v příspěvku o koketování holčiček pro přežití). Aby mladíkovi někdo jeho krasotinku nevyfoukl, musí si ji vzít hodně mladou, konkurence je velká. Kdyby najednou ubylo třeba ve válce asi 20 % mladých mužů, to by hned prudce poklesla poptávka po mladých nevěstách. Pro populaci Indie by to znamenalo 100 milionů mrtvých, víc než ve druhé světové. Chceme to?
Uživatelský avatar
Asce
Administrátor
Příspěvky: 872
Registrován: 16.12.2015 18:13:48
Pohlaví: muž
Povolání: IT služby
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2928 x
Oceněn: 3083 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Sňatky s dětmi

Příspěvekod Asce » 25.1.2017 12:06:34

Neřekl bych to lépe než Neptun, takže je asi dobře, že on byl rychlejší. Přesto bych zkusil aspoň něco málo také dodat.

Výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake píše:Svatby v dětském věku dívky poškozují, ubírají na jejich právech a neumožňují, aby se plně rozvinul jejich talent a sny. Je to ztráta pro samotné dívky, ale také pro jejich rodiny a celou komunitu. Dívky nejsou ničí majetek, mají právo řídit svůj vlastní osud.

Proč asi tak nemůžu, ale ani nechci, uvažovat třeba takto:
Romové jsou nepřizpůsobiví nemakačenkové, kteří okrádají naši společnost o peníze, které jsou jim vypláceny formou sociálních dávek přesto, že by mohli pracovat. Jejich ženy jsou profesionální rodičky, které děti doslova "vyrábí", aby ty byly jejich obživou, opět formou sociálních dávek. Navíc z těchto dětí vyrůstají další příživníci a povaleči.

No, proč neuvažuji takto? Protože existují světlé výjimky, před kterými se naopak hluboce skláním. Například, když jsem poznal jednoho místního zedníka, Roma, dokonce původem z našeho dětského domova, už nechci jiného. Práce špičkové kvality i množství - a navíc za velmi rozumné peníze. Poctivý chlap, před kterým můžu nechat ležet kdekoliv cokoliv, aniž bych se o to nějak strachoval.

Kdybych uvažoval tak, jak jsem nadhodil, jistě by mne pan výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake morálně odsoudil. Právem, protože v onom názoru bych házel všechny lidské osudy daného etnika do jednoho pytle. Proč však pan ředitel u jiné skupiny obyvatel postupuje přesně v tomtéž duchu? Jak může vědět, zda pro některou dívku to, že odejde ze své původní rodiny, není doslova vysvobozením?

Podle mne nositelem zla není to, že se v daných oblastech dívky vdávají moc brzy. Tím zlem je především tamní chudoba. Ta vesnická rada starších či rodiče nerozhodují o brzkém provdání dívky proto, že ji nenávidí, že jí chtějí ublížit. Z jejich pohledu je to řešení, jak snížit tlak na místní zdroje obživy, přičemž jiné si dovolit nemohou. Také je třeba podotknout, že kromě toho, že mnoho řešení na výběr tito lidé nemají, tak si navíc, díky zacyklení v tradicích, ani jiné neumí představit.

Podle mého názoru oním řešením není to, že těmto lidem přidáme nějaké potraviny za peníze z odpustků. Odpustkem zde mám na mysli drobky, pardon - šlechetné dary, firem, které tytéž země nemilosrdně drancují. Tím se totiž stane jen to, že se zvýší populace. Řešením není ani to, že se zavedou přísné zákony, které jsou ovšem v daném kontextu zcela nesmyslné a navíc prakticky nevymahatelné (třeba pro odlehlost daných míst, apod.). Vdávají se nám devítileté dívenky a nezdá se nám to správné? Co ovšem prosadí dobře živení Západní aktivisté (pod příslibem různých "pomocí") - aby místní vláda přijala zákaz sňatků do 18 let věku... Ne, aby trpělivě objížděli vesnice, přesvědčovali místní vůdce i celé komunity, aby nakonec stanovili nějaký kompromis, který bude mít šanci na dodržování, třeba 12 let věku, kdy už je dívka přeci jen duševně vyspělejší. Přitom ty vdavky, alespoň podle mne, nejsou tím hlavním problémem.

Já bych spíše navrhoval to, aby školní docházka byla v těchto oblastech povinná do 12 let věku. Škola by žáky plně zajistila - pomůckami i stravou, dokonce možná droboulinkým kapesným (odstupňovaným podle kombinovaných kriterií prospěchu a chování). Nepovinná školní docházka by byla státem organizována do 15 let věku, avšak s tím, že pomůcky i strava, případně ono kapesné, by byly hrazeny jen v případě, že se dívka nevdá (chlapec neožení). Tím bych místní komunitu lehce a nenásilně pobízel k tomu, aby přijala "moje" normy. Ovšem toto celé chápu jen jako jedno z nutných opatření. Dalším by bylo vytipovávání nadaných dětí a úhrada jejich následného vzdělávání - ti pak posléze do místní komunity navíc budou přinášet nové myšlenky. Současně by bylo zapotřebí s místními lidmi probrat a realizovat možnosti alespoň přijatelné obživy. Komunita prostě musí být schopna do světového směnného obchodu něčím přispívat a zpětně z toho těžit (pro sebe, méně již pro nadnárodní koncerny). Důležitým opatřením by podle mne bylo i omezení porodnosti - zdaleka ne tak rigorózní, jako kdysi v Číně, leč přeci.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 26.1.2017 10:59:50

Ako to tak čítam, za najväčší problém označili to, že dievčatá prestanú chodiť do školy a tým pádom ostanú bez vzdelania. A ešte to, že budú "odtrhnuté" od svojich rodín a priateľov. O sexuálnom zneužívaní sa tam píše len v jednej vete.

Z toho všetkého mi vyplýva, že tieto detské nevesty nie sú v prvom rade ohrozené SZ, ale niečim iným.
Keby toto ešte pochopili aj u nás v Európe a povolili sobáše aspoň od 12-tich rokov.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 28.1.2017 15:28:43

Svatba v šesti letech? Dětských nevěst jsou milionyObrázek
AFGHÁNSKÁ VESELKA: ČTYŘICETILETÝ ŽENICH, JEDENÁCTILETÁ NEVĚSTA. | FOTO: CNN


Než propukne svatba naplno, čtyřicetiletý ženich se svou jedenáctiletou nevěstou zapózuje fotografům. Dívenka se ale neusmívá, kvůli svatbě se musela vzdát školy a svého snu stát se učitelkou. Malá Afghánka je jednou z 51 milionů dětských nevěst na světě.
Fotografka Stephanie Sinclairová procestovala svět, aby fenomén dětských sňatků zdokumentovala. Na projektu pracuje bezmála deset let. "Tento krutý zvyk je v některých kulturách tak hluboce zakořeněn, že rodiny své děti neochraňují tak, jak by měly," tvrdí Sinclarová, kterou si do své talk-show na stanici CNN pozvala americká novinářka Christiane Amanpour.

Zarážející je velmi mladý věk některých nevěst. I když mnoho Afghánců tvrdí, že manželé se sexem čekají, až jejich nevěsta dosáhne dospělosti, ženy se fotografce mezi čtyřma očima svěřily, že praxe je jiná.

PROHLÉDNĚTE SI SNÍMKY DĚTSKÝCH NEVĚST
Projekt americké fotografky: Dětské nevěsty

Jeden ze snímků zachycuje mladou Jemenku, která ani o svatebním dnu nevěděla, že se vdává. To pochopila až o svatební noci. Bylo jí šest let. „Stačilo se na něj jen podívat a už jsem se utíkala schovat. Nenáviděla jsem ho,“ vzpomínala malá Jemenka na první dny svého manželství s pětadvacetiletým vojákem.

Rozzářená tvář Jemenky na další fotografii je vzácným dokladem toho, že i v konzervativní zemi mohou někdy události nabrat nečekaný směr. Holčička jménem Nudžúd Ali září štěstím, v deseti letech se jí totiž podařilo nevídané: nechat se rozvést. Několik měsíců po svatbě Nudžúd Ali kontaktovala jednu právničku a požádala ji o pomoc. A v procesu překvapivě uspěla. "Je to určitě zcela výjimečné. Nudžúd se stala jakýmsi mezinárodním symbolem dětských nevěst. Myslím, že inspirovala mnoho dalších dívek a organizací," komentuje fotografii Sinclairová.

PODÍVEJTE SE NA ROZHOVOR S FOTOGRAFKOU
Stephanie Sinclairová vypráví o svém projektu na stanici CNN

Fotografka praxi dětských sňatků zdokumentovala i v křesťanské komunitě v Etiopii. Obrázek čtrnáctileté Lejualem na první pohled připomíná spíš únos než svatbu. Nevěsta se zavázanýma očima na mule odjíždí pouští kamsi do neznáma. Důvod, proč na cestu nevidí, je prostý - kdyby chtěla utéct, nenajde cestu zpět.

Skupinová svatba šetří výdaje
Další ze zemí, kde Sinclairová fenomén dětských svateb zdokumentovala, jsou Indie a Nepál. Pětiletá Rádžní se vdávala pod rouškou noci. Doslova. Svatba se odehrávala ve čtyři hodiny ráno a spolu s ní se vdávaly i její dvě starší sestry. Skupinové svatby chudým rodinám šetří vysoké výdaje, které si hinduistický sňatek žádá. Nejmladší Rádžní zůstane u své původní rodiny několik dalších let, její sestry ji opustí.

Svým projektem chce fotografka na fenomén dětských sňatků upozornit nejen na Západě, ale zároveň ukázat, že v oblastech, kde ženy nuceně stráví život péčí o domácnost, trpí nejvíce tamní komunity. “Je to krutá tradice, která se pomalu mění. Chceme ji vidět mizet rychleji," uzavřela Sinclairová.


Zdroj: Lidovky
Uživatelský avatar
Asce
Administrátor
Příspěvky: 872
Registrován: 16.12.2015 18:13:48
Pohlaví: muž
Povolání: IT služby
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2928 x
Oceněn: 3083 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Sňatky s dětmi

Příspěvekod Asce » 29.1.2017 16:47:45

Já mám k takovýmto zprávám, resp. myšlenkám, ambivalentní vztah. Jsem naprostým odpůrcem nepřiměřeného omezování svobody. Samozřejmě to nemyslím tak, že bych ctil anarchii, právě naopak. Je plno nesvobod, které je rozumné ctít, protože to přináší dobro jak mně samotnému, tak i mému okolí – takovým jednoduchým příkladem je třeba dodržování pravidel silničního provozu. Nepřiměřeným omezováním svobody mám na mysli v podstatě (a prosím, neberte mne zcela za slovo, nechci se na tomto místě pouštět do hlubších úvah) vše to, co je nad rámec čtvrtého až desátého přikázání Božího (nejlépe v Asceho modifikaci, která je poněkud srozumitelnější, přesnější a komplexnější, než církevní text).

Z tohoto pohledu je pro mne nepřijatelné vytržení malého děvčátka z kruhu rodiny, jeho provdání za muže, kterého nejen že neviděla, ale dokonce třeba ani nezná, přičemž nebude moci dále navštěvovat školu a naopak to, co bude muset, se rovná otročině.

Ovšem podívejme se třeba na tuto zdánlivě odlišnou situaci:

Omlouvám se za to, že jsem zapomněl podrobnosti, ale i takto bude zřejmé, kam mířím. V jisté africké zemi sloužil pod hlavičkou schválené mise kontingent evropských vojáků. Tito vojáci si ze svých přídělů potravin odkládali stranou značnou část a tu dávali svým místním černošským dětským přítelkyním. Každý voják měl svoji dívenku, kterou sponzoroval. A naopak, každá dívenka měla jednoho svého sponzora. Byla to tedy taková směs trochy dětské prostituce a přátelství. Vyrozuměl jsem, že to ale nebylo jako u klasické prostituce – "dnes jsi víc roztáhla nožičky, dostaneš více jídla…" Spíš to bylo tak, že dívka byla chápána jako milovaná osoba, se kterou se voják dělil o vlastní jídlo. Potravinami, díky skromnosti místních obyvatel, dívenka zásobovala celou rodinu. Když to kvůli nějaké „uvědomělé reportérce“ prasklo, vojáci byli odveleni domů, potrestáni (myslím, že ne příliš tvrdě) a byla přijata opatření, aby se takové věci nemohly opakovat. Takže se neopakovaly. Mnoho lidí, a zejména oněch dívek, upadlo do ještě větší a zásadnější nouze, než před tím. Některé z nich už pak ani nemohly navštěvovat školu. Některé byly donuceny věnovat se skutečné prostituci, tentokrát pro místní, takže s dramaticky zvýšenou hrozbou AIDS a dalších nemocí, k prostituci bez přátelského a v podstatě milujícího „sponzora“.

Nyní bych rozebral další, tentokrát zdánlivě ještě odtažitější záležitost:

Jediné, co skutečně vytváří kladnou bilanci tvorby hmotných statků určených v nejrůznější podobě k uspokojení základních lidských potřeb (potrava, ošacení, otop, bydlení), tedy potažmo definuje materiální část životní úrovně lidstva, je prací (postupně) přidaná hodnota při tvorbě těchto hmotných statků (původně) z přírodnin. Je přitom lhostejné, zda jde o skutečnou fyzickou práci či práci prostřednictvím strojů, protože i ty byly původně nějakými přírodninami (stromem, nerostem,…), jež byly lidskou prací přeměněny za účelem zvýšení produktivity. Je opět lhostejné, zda jde o práci bezprostředně se podílející na tvorbě hmotných statků či zprostředkovaně tím, že jde buď o výzkum a vývoj v oblasti vylepšování stávajících či úplně nových technologií, anebo jinak - např. tvorbou nehmotných statků, které mají potenciál zlepšit duševní rozpoložení konzumenta, a tím nepřímo podpořit jeho pracovní výkonnost, protože spokojení lidé obvykle mají i vyšší produktivitu práce. Existuje pochopitelně velké množství činností, které mají ambivalentní charakter či dokonce charakter záporný, tedy částečně nebo zcela snižují celkovou úroveň základního zajištění lidstva. To samo o sobě nemusí, ale také může být (alespoň podle mého názoru) jednáním společensky negativním – například zakoupení briliantového náhrdelníku pro pejska znuděnou bohatou paničkou jako negativní chápu, investici do opravy venkovské kapličky naopak nikoliv. Avšak v obou případech na tuto neproduktivní činnost napřed někdo musel vydělat a jejím užitím se snížilo celkové množství prostředků použitelných pro základní zajištění lidstva. Stejně tak je tomu u fotografky z předmětného příspěvku – ta svojí činností, která toho nejspíše pro ty, jimž chce pomoci, mnoho nepřinese, vlastně příslušnou část zdrojů ještě snižuje.

Shrnutí

Celou problematiku nelze nahlížet jen z malého „okénka“ tématu dětských nevěst a jiných zvyků a praktik různých etnik. Důležité je uvědomit si to, že tito lidé se chovají relativně racionálně vzhledem k možnostem (zdrojům), jaké mají. Dále si uvědomme, že tyto jejich zdroje naše západní civilizace ještě více snižuje, doslova je drancuje, přičemž místním zanechává jen zlomek bohatství, které prostřednictvím oněch zdrojů získá. A na závěr ještě zanechá zdevastovanou přírodu. Celá věc má také filozofický rozměr a její řešení by znamenalo přepracovat náš vlastní hodnotový žebříček. Rozhodně je zcela pomýlené lidem v chudých částech světa jezdit vykládat o tom, v kolika letech se má vdávat dívka, jak co mají dělat – a přitom přehlížet jejich vykořisťování našimi vlastními spoluobčany, ze kterého ovšem máme sami značný prospěch v podobě levného zboží. Jestli chceme těm lidem pomáhat k tomu, aby dosáhli vyšší životní úrovně a mohli se tak vzdát těch svých tradic, které nám nepřipadají správné, pak bychom si ale nejprve měli uvědomit tyto záležitosti:

  • Naše zákony, které bychom rádi vnucovali jiným, ovšem ne vždy mají potřebnou logiku. Těch ohledně dětí se to týká obzvláště.
  • Je třeba umožnit, aby přidaná hodnota výroby hmotných statků co nejvíce zůstávala v zemi původu výchozích přírodnin. Tím bude prostřednictvím práce a odpovídající mzdy, daní, apod. zvýšen blahobyt místních. Ovšem zboží pro nás „zápaďáky“ bude dražší, čímž naopak snížíme svoji životní úroveň.
  • Zvýšením blahobytu dojde nejspíše ke zvětšení tamních populací s trendem zvýšené bohatství opět rozmělnit. Tedy bude zapotřebí nějaké kontroly porodnosti – což není úplně demokratické, tedy podle našich představ.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 4.2.2017 16:35:54

Dětské nevěsty a konkrétní příklad JemenuDětská svatba je formální svazek, do kterého vstupuje chlapec či dívka před dosažením věku 18 let. Zákonem
stanovený minimální věk nevěsty a ženicha je v mnoha státech nižší jak 18 roků, zvláště v případě děvčat.
Dětské svatby se týkají obojího pohlaví, chlapců i děvčat, ačkoliv v drtivé většině případů se jedná o dívky.
Pro porovnání: v roce 2006 bylo v Mali vdaných 52 % dívek a 10 % chlapců ve věku 15–19 let. Podle odhadů
OSN vstoupí na celém světě do manželství každý rok 14 miliónů nezletilých dívek.

Dětské svatby byly během historie široce rozšířené z rozličných příčin - byly jimi chudoba, ohrožení dívek,
stejně jako politické a finanční důvody. Výskyt dětských svateb, ve většině částí světa, v současnosti nicméně
poklesl. Dnes jsou ve vyspělém světě dětské svatby spojovány především s těhotenstvím neplnoleté dívky. V
některých rozvojových zemích jsou však dětské svatby nadále běžné, především v subsaharských částech
Afriky, v jižní a jihovýchodní Asii, v západní Asii, latinské Americe a Oceánii. Země s nejvyšší mírou
dětských svateb do věku 18 let, v souladu s pozorováními organizace UNICEF v letech 2003–2009, jsou Niger,
Středoafrická republika, Čad, Bangladéš, Mali, s mírou přesahující 60 %!

Dětské svatby mívají pro dívky trvalé následky. Podle organizace Girls Not Brides, dívky do 15 let mají až
patnáctkrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou během porodu. Často kvůli vdavkám přestanou chodit do školy
a nedostane se jim potřebné vzdělání, častěji čelí domácímu násilí, mohou porodit předčasně a jejich dětem
hrozí větší riziko, že zemřou v prvních měsících života.

Příčiny dětských svateb

Věno a cena nevěsty, tradice
Zajištění dcery věnem je prastarou tradicí, která se v některých částech světa stále dodržuje. Obtíže shromáždit
a uchovat bohatství na věno rostou obzvláště v dobách strádání nebo persekucí, kdy sílí potenciální možnost
nepředvídatelné ztráty majetku. Tyto obtíže tlačí na rodiny, aby zasnoubily své dcery, bez ohledu na jejich věk,
ve chvíli, kdy shromáždily dostatečné věno.
Cena za nevěstu je částka placená ženichem rodičům nevěsty. V některých zemích platí, čím mladší nevěsta je,
tím vyšší částku může rodičům přinést. Tyto praktiky vytvářejí ekonomický stimul vdát dceru brzo, aby rodina
získala nejvyšší nabídku. Dětské svatby jsou tak cestou ze zoufalých ekonomických podmínek nebo jednoduše
zdrojem příjmu pro rodiče.

Dětské svatby jsou mnohdy tradiční záležitostí, která se děje po generace, a odstoupení od tradice může
znamenat vyloučení z komunity. Například v arabském světě je obecně věk, ve kterém se ženy vdávají, nižší
než u nás. Tento fakt vyplývá z tradičnějšího pojetí rodiny a postavení jednotlivce ve společnosti - vlastní
rodina představuje důležitý sociální status.


Pronásledování, nucená migrace a otroctví
Sociální nepokoje, jako války, nájezdy, nucené náboženské konverze, braní domorodců za válečné zajatce a
jejich přeměna na otroky, pronásledování a nucené migrace lidí, často vytvářejí zvýšenou poptávku po ženiších.
Rodina nevěsty by ráda našla jakéhokoliv dostupného ženicha pro svoji dceru, její ochrana pak přechází na
manžela. Někteří vědci tvrdí, že např. původ dětských svateb v Indii tkví v epoše invazí muslimů, které
probíhaly před 1000 roky. Nájezdníci znásilňovali neprovdaná hinduistická děvčata, nebo je unášeli jako kořist.
To ponoukalo místní rodiny vdávat své dcery co nejdříve, aby je tak ochránily.
Dětské svatby pokračují, nebo jejich počet dokonce narůstá v tzv. zhroucených státech, mezi něž dnes paří
např. Somálsko, Jemen, Sýrie.


Sociální tlaky a chudoba
Pocit sociálního ohrožení byl vždy důvodem pro dětské svatby kdykoliv a kdekoliv. Například v Nepálu se
rodiče obávali sociálního stigmatu, jestliže dospělá dcera zůstala v domě. Mezi další obavy patří strach ze
znásilnění, které není pouze psychickým traumatem, ale může vést k pohrdání dívkou, která se stala obětí násilí.
V jiných kulturách panují obavy, že se neprovdaná dívka může angažovat v nepovolených vztazích, nebo že
nebude schopná si najít manžela ze své ekonomické a sociální vrstvy.
Extrémní chudoba činí z dcer ekonomické břemeno rodiny, které se brzkým sňatkem uleví. Chudí rodiče často
vidí svatbu jako prostředek, jak zajistit finanční bezpečnost své dcery a redukovat ekonomické břímě, které na
rodinu klade.


Víra a zákony
Existuje příčinná souvislost mezi restrikcemi vymezenými zákonem a vyšším průměrným věkem nevěst.
Zákony v mnoha zemích dětské svatby umožňují, v několika málo případech je schválený i věk nižší jak 15
roků. V zemích, které uznávají islámské právo šaríu, Islám nedovoluje manželské vztahy do doby, než je dívka
fyzicky připravená, avšak Korán neobsahuje žádné přesné vymezení, takže tyhle věci závisejí výhradně na
rodině a náboženských činitelích, nikoliv na státní legislativě. Zpráva UNICEF referuje, že zmíněných pět
národů na špici žebříčku dětských svateb — Niger, Středoafrická republika, Čad, Bangladéš, Mali — jsou
většinově muslimské země.


Dětské nevěsty v Jemenu

„Robi, budu se ženit“, oznámil mi suše Alí při sestupu z Džebel Bury, pohoří v Jemenu. „Počkej, počkej, kdy?" ptám se ho. Alí bez toho, aby se obrátil, znovu stroze odpoví: „Nevím, za rok, za dva“. „Počkej, počkej, jak se jmenuje, kolik jí je let“, snažím se ukojit svou zvědavost. Tenhle výraz už znám, narazil jsem na věc, o které se moc nemluví. Alí už mě po několika návštěvách přestává brát jako běžného turistu a začíná občas vyžadovat dodržování místních zvyků a obyčejů. „Robi, to neví ani moji nejbližší přátelé, to se neříká!“ Pokračuje v sestupu. Po pár metrech se otočí a řekne „ Zahra, šestnáct“.

Standardní věk na vdávání a ženění je v Jemenu po sedmnáctém roce života, rodina představuje v arabském
světě po víře v Boha nejvyšší hodnotu. Studované nebo zaměstnané ženy nemají dost prostoru a času na péči o
manžela a děti a často jsou silnými osobnostmi. Obecně je rozšířený předsudek, že studovaná žena po dvacítce
nebude dobrou manželkou. Proto je v Jemenu vysoká poptávka po mladých nevěstách, které mají dobré
vychování, jsou zdravé, krásné a nejsou drahé. Vzhledem k tomu, že většina populace v Jemenu je venkovská,
tvořená chudými rodinami se spoustou dětí, nabídka převyšuje poptávku. Protože hlavním subjektem je na
svatebním trhu žena, problém nedostatečného věku se týká zejména dětských nevěst. Podle odhadů OSN je
jedna ze tří jemenských dívek provdána před 18. rokem věku. Specifikem Jemenu je, že se tak občas děje za
starší ženichy, někdy i výrazně starší.

Zhruba za dva roky, brzo ráno, přistávám na letišti v Saná v Jemenu, je pár dní po ramadánu, nastává nejlepší doba pro svatby. Vítá mě usměvavý Alí, opětovně říká jak je šťastný, že jsem dorazil na jeho svatbu. Alího rodina má za sebou dlouhé vyjednávání a přípravy na svatbu, oženit se v arabském světě není jen tak. Zprvu bylo třeba najít vhodnou kandidátku, o to se postarala ženská část rodiny. Ženy často chodí na jakési dýchánky, kde okukují dcery ostatních žen, nepokrytě se vyptávají, když se jím některá líbí a všemožně zjišťují, jestli je to ta pravá pro jejich syna. Pokud se rozhodnou, že ano, pak přichází čas mužské části rodiny, je třeba dojednat platbu pro nevěstiny rodiče a všechny možné detaily budoucí svatby. Platba není žádná maličkost, běžně se platí kolem 200 000 riálů, to je asi 1000 USD, a v zemi, kde se udává že měsíční plat činí 150 USD, je to dost. A jelikož jemenské rodiny jsou vždy velké, tak oženit všechny syny je drahá záležitost. A navíc je třeba zaplatit i všechny výdaje ohledně svatby, hostů atd., celkově svatba vyjde kolem 3000 USD. A to většinou aniž by ženich vůbec věděl, jak jeho nastávající vypadá. Vtipně to komentoval jiný můj jemenský známý: „To je jak když kupuješ meloun, vždy vidíš jen šlupku, ale nevíš, co je uvnitř“. Po chvíli přemýšlení dodal: „A já měl špatný meloun a už jsem s ním 30 let."

Stejně jako pro většinu Afriky, data o sňatcích pro Jemen ve zprávě Human Rights Watch jsou z pozorování
mezi roky 1990 a 2000. Aktuálnější data je obtížné získat, kvůli regionálnímu násilí.

Značná část příznivců svateb s nezletilými nevěstami se opírá o sunnu. V ní údajně stojí, že nejmladší
Prorokova žena Áiša byla provdána již ve věku devíti let. “Pokud by raný sňatek znamenal nějaké nebezpečí,
Alláh by to byl zakázal,” dávají se slyšet mnohdy i členové jemenského parlamentu. „To, co nezakázal Alláh,
nemůžeme zakázat ani my.“ Počátek puberty, podle interpretace konzervativců, je v devíti letech, a ta byla
stanovena jako hranice pro manželství. Ve skutečnosti jemenské zákony umožňují, aby se dívka se souhlasem
rodičů vdávala kdykoliv, ale sex s ní je zakázaný do nejasné hranice, „kdy je připravena k pohlavnímu styku“...

Argumentuje se také tím, že po předchozí generace nebyly mladé nevěsty nijakou zvláštností a nikdy to
nevadilo, případně se poukazuje i na status rodin, které potřebují peníze za nevěstu. Někteří zastánci varují před
rizikem „staropanenství“ dívek, které s vdavkami otálí nebo nebezpečím "zkažení" dívek, které by svoboda
sváděla k experimentům.

Po prvním dnu mě nenapadá nic jiného nežli se Alího zeptat, kdy mi ukáže svoji ženu. Vysvětluji mu, že on mou manželku také viděl a že jsem přeci nejel tak daleko, abych ani neviděl jeho ženu. „Počkej, to nebude problém, zeptáme se, tamhle sedí její bratr," ukazuje na mladého muže naproti. Nežli ho stačím zastavit, že vše byl jen vtip, bratr manželky už vytahuje džambíju z pochvy. „Opravdu chceš?“, ptá se mě a pohazuje džambíjí v ruce. Zbytek osazenstva se směje, no spíš řehtá. Ale při večerním posezení s Alím a rodinou na terase pod jejich domem se Alí svěřuje, že bratr jeho ženy se ještě několikrát ptal, zda jsem to myslel vážně.
Alí mi po návratu z večeře oznamuje, že samozřejmě přišla řeč i na mé přání vidět jeho ženu, což se setkalo s
téměř všeobecným nesouhlasem, jen matka prý prohlásila: „A proč by ji asi nemohl vidět!“ „No vidíš proč?“
ptám se. „To je nepřijatelné a nedělá se to a je to proti zvykům,“ argumentuje Alí. Ale záhy se do rozhovoru
přidává bratr Noman, který to stejně jako já pokládá za dobrý vtip. „Měl bys mu jí ukázat.“ „ To nejde, to přeci
nemůžu.“ „Proč, vždyť u nás je to normální,“ znovu popichuji já. Hovor, teď už spíš hádka, přechází mezi
angličtinou a arabštinou, s Nomanem se na sebe po očku usmíváme, ale tak, aby nic neviděl Alí, na něho se oba
tváříme, že vše myslíme zcela vážně. „Jdeme spát“, ukončuje diskuzi Alí.


Řadě dětských nevěst často nedochází, jaký osud je v nadcházejících letech čeká. Převažuje prvotní okouzlení z
krásných šatů, dostanou se z dohledu přísných rodičů... Ve většině islámských kultur se o pohlavním životě s
dětmi nemluví, a to ani v případě vzdělanějších matek. Dívky proto přesně nevědí, co se odehraje během
svatební noci. Přestože řada mužů slíbí, že se sexem počkají až do doby, kdy budou dívky starší, jen málokterý
své slovo dodrží. Nezralé dívky si pak z prvního setkání se sexem často odnášejí trvalé trauma a někdy i
zdravotní komplikace. Výjimkou nejsou potrhané děložní stěny, silné krvácení, najdou se i případy, kdy první
pohlavní styk o svatební noci končí smrtí – naprosto sexuálně nezralá dívka po pohlavním styku vykrvácí.
Vzhledem k tomu, že je v těchto končinách tabu i téma antikoncepce, stávají se z dětských nevěst záhy velmi
mladé matky. Hrstka z nich se o fungování rozmnožování, těhotenství a mateřství dozví až v okamžiku, kdy se
dostanou do péče lékařů.

Dětské nevěsty kromě plnění role manželky a matky nečeká v životě již nic dalšího. S uzavřením sňatku pro ně
často končí jakákoliv cesta ke vzdělání. Ne vždy je situace mladých nevěst takhle tragická. Řada holčiček je provdána do šťastného svazku a vede normální život. To však závisí hlavně na manželovi a jeho rodině.

Poslední ráno několikadenního svatebního veselí. Tentokrát už je celá rodina na nohou, ne jako předchozí rána, kdy byly vzhůru jen ženy. Alí odbíhá do domu, poté co se vrátí, mě s tajuplným výrazem tahá stranou. Zastaví se a rozhlíží, jestli nikdo nikde není. Z kapsy vyndá foťák. „Koukni, to je ona,“ ukazuje fotky své nevěsty ve svatebních šatech podobných těm evropským. Nevím, co mám říct. Opakuji jen stále: „ Pěkná, děkuji, pěkná, děkuji“. Toto opakuji ještě po pár dnech nasedajíc do letadla. Alí děkuji za projevenou důvěru...

Ačkoli argumenty pro zavedení věkové hranice pro vdávání se zdají neprůstřelné, jemenské legislativě se tento
krok nedaří. První norma omezující manželství věkem patnácti let byla účinná ještě před sjednocením
rozděleného Jemenu, byť bez valného reálného dopadu. Parlament ji však v 90. letech zrušil pod tlakem
duchovních vůdců a kmenových šejchů.

V roce 2000 se objevil návrh na uzákonění hranice sňatku 18 let, ale byl odmítnut. Tlak duchovních a
konzervativních složek společnosti je v Jemenu významný a ovlivňuje každodenní politiku vlády i rozhodování
parlamentu. V dobách zostřených diskusí se dokonce konaly demonstrace proti zavedení věkového limitu pro
sňatky, a to i za účasti mnoha žen s transparenty hlásajícími „Také jsem byla dětskou nevěstou!“
V průběhu roku 2010 Jemenem hýbala vlna lidových bouří. Jemenský parlament chystal projednávat návrh
zákona, který by zakotvil minimální věk pro sňatek. Byl to druhý pokus poté, co Komise pro kodifikaci
islámského práva šaría, jakási rada státu přes náboženské právo, první návrh na stanovení hranice 17 let v
předchozím roce vetovala. A situace dnes? Dětské nevěsty jsou nadále legální, nový zákon byl zamítnut.


Zdroj:geography.cz
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 9.2.2017 0:09:27

Pákistán zpřísnil tresty za sňatky s dětmi, hrozí za ně až deset let vězení (idnes.cz)Obrázek
odkaz a zdroj


Pákistánský parlament zpřísnil zákon postihující sňatky s dětmi. Novela se kromě manželství s dítětem týká i nucených sňatků, napsala agentura Reuters. Až tři procenta dívek v Pákistánu jsou podle statistik Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) provdána před dovršením 15 let. Legálně se přitom v zemi mohou vdávat od 16 let.

Za porušení zákona bude pachatelům nově možné uložit pět až deset let vězení a pokutu ve výši jednoho milionu pákistánských rupií (241 000 korun). Dosud jim hrozilo nejméně tříleté vězení a poloviční pokuta.
Pákistánská organizace hájící práva dětí Society for the Protection of the Rights of Children (Organizace na ochranu práv dětí) tvrdí, že ve vesnických komunitách bývá až 58 procent dívek mladších 18 let vdaných, není ovšem jasné, kolik z nich je mladší 16 let. Za praktikou provdávání mladých dívek podle organizace na ochranu dívek Girls not Brides (Dívky, ne nevěsty) stojí především chudoba a nerovnost mezi pohlavími.
První zákon zakazující sňatky s dětmi, který se týkal i území dnešního Pákistánu, byl schválen již v roce 1929, tedy v dobách britské koloniální správy nad Indií. Ten stanovil, že chlapci se mohou ženit od 18 let a dívky již od 16 let.

Návrh, který požadoval, aby přípustná věková hranice pro obě pohlaví byla stanovena na 18 let, letos v lednu kritizovali pákistánští duchovní. Podle Rady islámské ideologie, což je instituce radící pákistánskému parlamentu, je zákaz sňatků s dětmi v rozporu s islámem. Tato tvrzení si vysloužila širokou kritiku veřejnosti. Ani současná novelizace ale nezvýšila legální hranici provdávaní dívek na 18 let.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 9.2.2017 0:15:37

Myslím si, že nech by už mali zákony akokoľvek prísne, takéto svadby nikdy nevymiznú. A už vôbec nie z chudobného vidieka. Je to hlboká tradícia a najhlavnejší dôvod sú predsa len tie peniaze.

Peniaze hýbu svetom...
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 10.2.2017 1:49:44

V Německu přibývá dětských nevěst. Úřady se přou, zda sňatky uznávat (idnes.cz)Obrázek
odkaz zdroj

Společně s migrační vlnou dorazil do Německa nový problém: nucené sňatky nezletilých. Úřady už evidují 1500 vdaných či ženatých dětí. Sociální pracovníci páry rozdělují, podle některých soudů však sňatky platí. Obřad totiž proběhl v cizině, a to v souladu s místním právem.

Sociální pracovníci v bavorském Aschaffenburgu nedávno zažili naprostou bezmoc. Do města v rámci uprchlické vlny přijela mladá Syřanka, kterou loni rodiče jako čtrnáctiletou provdali za bratrance - o šest let staršího muže. Úřad nucený sňatek odmítl uznat, pár rozdělil a dívku si nechal ve své péči. Vrchní zemský soud v Bamberku však rozhodnutí nečekaně zvrátil: manželství platí.

Případ, na který upozornil server Augsburger Allgemeine, není v Německu ojedinělý. Podle oficiálních statistik tam aktuálně žije zhruba 1 500 nezletilých cizinců, kteří se úřadům nahlásili jako ženatí či vdané.
Jejich počet loni výrazně vzrostl, neboť stovky mladých sezdaných párů do Evropy přišly v rámci masivní migrační vlny. Kromě přistěhovalců z Blízkého východu se však úřady s nezletilými nevěstami musejí vypořádat i u některých romských rodin, píše deník Die Welt. Ve statistikách figurují i občané Polska nebo jihovýchodní Evropy.

Soud v Bamberku i některé další úřady volí při posuzování jejich sňatku značně formální postup: pokud bylo manželství v zemi původu právoplatně uzavřeno, například islámským obřadem v Sýrii, uzná ho soudce i v Německu. Bez ohledu na to, že nucené sňatky jsou v zemi trestné a svatbu nezletilých zákon - až na drobné výjimky - zakazuje.

Děti patří do školy. Ministerstvo jim chce sňatky zrušit
Politiky i dětské psychology podle N24 znepokojilo hlavně 361 nevěst, kterým ještě nebylo ani 14 let. Takové dívky navíc po svatbě nezřídka během několika let otěhotní, odejdou ze školy a prakticky vypadnou z německé společnosti.
„Jedenáctileté, třináctileté a patnáctileté dívky nepatří do manželství, ale do školy,“ citoval deník Die Zeit na začátku září ze strategické koncepce vládní strany CDU, která se problém letos na podzim rozhodla řešit. „Dětské sňatky uzavřené v zahraničí je do budoucna nutné rušit,“ stojí v dokumentu, nad kterým minulý týden kromě politiků trávili čas i odborníci či zástupci neziskových organizací.


Mnohé z nich volají po úplném zrušení výjimek, což by znamenalo, že do osmnáctých narozenin mládež zkrátka nikdo neoddá. To je přitom v současnosti možné třeba i v Česku - pokud například šestnáctiletá dívka otěhotní, může se u soudu nechat zplnoletnit a provdat se za otce dítěte.

Jordánci „skupují“ dcery uprchlíků
Na příval v cizině uzavřených sňatků, které svým dětem zejména v muslimském světě dodnes domlouvají rodiče, však Německo připravené nebylo. Die Zeit na začátku září upozornil, že někteří bohatí Jordánci či Libanonci si od válečných uprchlíků „kupují“ nezletilé manželky, což rodině může pomoci sehnat peníze na cestu do Evropy.
Samotná dívka pak buď zůstane u svého nového partnera, nebo sice přijede s rodiči do Německa, ale už jako vdaná.
Úřady pak čeká těžké rozhodnutí: převážit může buď ochrana práv dítěte, jak je chápou Evropané, nebo zvyk uznávat rozhodnutí suverénního státu, který sňatek posvětil.

Spolkové ministerstvo vnitra se snaží situaci vyjasnit. „Potřebujeme jasný zákaz pokračování dětských sňatků, které byly uzavřeny v zahraničí. Svatba každému dítěti vždy jen uškodí,“ prohlásil podle televize N24 jeho státní sekretář Ole Schröder. Bamberská kauza však ukázala, že německé úřady se zatím s justicí na jednotném přístupu neshodnou.


Sezdané děti v Německu

1.Syřané (664)
2.Afghánci (157)
3.Iráčané (100)
4.Bulhaři (65)
5.Poláci (41)
6.Rumuni (33)
7.Řekové (32)

Většině sezdaných mladistvých je mezi 16 a 18 lety (994), což je věk, v němž německý zákon výjimečně připouští uzavření sňatku. 361 nevěstám však není ještě ani 14 let.
Mezi cizinci s povolením k trvalému pobytu je 26 nezletilých manželů a manželek, 516 může v Německu žít jen dočasně.
Uživatelský avatar
Asce
Administrátor
Příspěvky: 872
Registrován: 16.12.2015 18:13:48
Pohlaví: muž
Povolání: IT služby
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2928 x
Oceněn: 3083 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Sňatky s dětmi

Příspěvekod Asce » 10.2.2017 12:51:09

V článku 'V Německu přibývá dětských nevěst' se píše:...úřady volí při posuzování jejich sňatku značně formální postup: pokud bylo manželství v zemi původu právoplatně uzavřeno, například islámským obřadem v Sýrii, uzná ho soudce i v Německu. Bez ohledu na to, že nucené sňatky jsou v zemi trestné a svatbu nezletilých zákon - až na drobné výjimky - zakazuje.
Tak tomu nerozumím. Asi jsem chyběl ve škole, když se probíralo slovo "právoplatný". Dosud jsem měl zato, že pokud je něco "právoplatné", pak je to dle práva, tudíž nechápu, jak to současně může zákon zakazovat. Pokud by byl sňatek uzavřen například pouze podle "práva" šaria, pak přeci podle našich standardů jde o sňatek uzavřený na základě nějaké zvyklosti a nikoliv podle skutečného práva. Právoplatný skutek je jen takový, který je v daném státu v souladu s jeho právními normami.

V článku 'V Německu přibývá dětských nevěst' se píše:Děti patří do školy. Jedenáctileté, třináctileté a patnáctileté dívky nepatří do manželství, ale do školy.
Tento názor zastávám i já. Ovšem, na rozdíl od různých aktivistů a jiných mudrlantů, nikoliv dogmaticky. Život je pestrý a nelze ho po vzoru německých vojáků postavit do jednoduché a jednotné "lajny". No, tedy vlastně lze - ale dotyční by si měli uvědomit, že pak už mohou i škodit, místo toho, aby pomáhali.

V článku 'V Německu přibývá dětských nevěst' se píše:„Dětské sňatky uzavřené v zahraničí je do budoucna nutné rušit,“ stojí v dokumentu, nad kterým minulý týden kromě politiků trávili čas i odborníci či zástupci neziskových organizací. Mnohé z nich volají po úplném zrušení výjimek, což by znamenalo, že do osmnáctých narozenin mládež zkrátka nikdo neoddá. To je přitom v současnosti možné třeba i v Česku - pokud například šestnáctiletá dívka otěhotní, může se u soudu nechat zplnoletnit a provdat se za otce dítěte.
Jen bych připomenul, za mnohé jiné lidské příběhy, že má dětská přítelkyně Alenka se právě takto vdávala. Jistě, že by bývalo bylo lepší, kdyby se nejprve vyučila, a teprve potom si pořídila miminko a vdala se. Jenže to tak zkrátka nebylo a ona díky tomu prožila nádherný život. Zůstala celou dobu s jedním partnerem. Je šťastná. V tom bychom jí měli zamezit? A proč? Kvůli tomu, že to někdo, kdo si nevidí na špičku vlastního nosu, říká?

Společnost prostřednictvím institutu registrovaného partnerství promýšlí různé extravagance, jak by spolu mohli žít nejrůznější úchylové - a mladým milujícím se lidem chce bránit? To je ten humanizmus Západní demokracie?

V článku 'V Německu přibývá dětských nevěst' se píše:Jordánci „skupují“ dcery uprchlíků... Úřady pak čeká těžké rozhodnutí: převážit může buď ochrana práv dítěte, jak je chápou Evropané, nebo zvyk uznávat rozhodnutí suverénního státu, který sňatek posvětil. Spolkové ministerstvo vnitra se snaží situaci vyjasnit. „Potřebujeme jasný zákaz pokračování dětských sňatků, které byly uzavřeny v zahraničí. Svatba každému dítěti vždy jen uškodí,“ prohlásil podle televize N24 jeho státní sekretář Ole Schröder.
Především Evropané ukázali a ukazují, že nerozumí nejen ostatním kulturám, ale ani sami sobě. A jejich pomoc podle toho vypadá. Je pravda, že třeba v Libyi byl tyranský režim, který měl ročně na svědomí desítky, možná stovky zavražděných, "zmizelých" či mučených. Po naší pomoci je v zemi totální rozvrat, a to s tím, že uvedené počty bezpráví jsou minimálně desetinásobné. Pokud jsme chtěli pomáhat, mělo to být zcela jinak, a především promyšleno, co bude poté, až místní režim svrhneme. Vůbec se neměla připustit tak gigantická migrace lidí se zcela odlišnými kulturně historickými kořeny do našeho kulturního okruhu. Potom by různí mudrlanti nemuseli vymýšlet věty, které mi nápadně připomínají slova bývalé nacistické hymny Německa: "Německo, Německo je nad všecko!" Tedy, že německý úředník zavelí a všichni sklapnou podpatky, protože vše bude jedině tak, jak on zavelel...
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 12.2.2017 16:35:41

Poslanci v šoku. Migranti přivážejí ve velkém dětské nevěsty (týden.cz, 01.10.2015)Obrázek
odkaz zdroj


Poslanci dolní komory nizozemského parlamentu (Generální stavy) jsou šokováni zprávami o dětských nevěstách a jejich velkém počtu v Nizozemí. Jak uvedla tamní televize RTV Noord, jen loni požádalo o azyl v zemi 34 dětských nevěst, přičemž letos je jich výrazně víc.

Kolik dívek v roli manželek migrantů, téměř výlučně mohamedánů z Blízkého východu, do země dorazilo letos, se neví, neboť dostupné údaje jsou starší a neúplné. Bude to však nejspíš mnohem víc.

Pro zákonodárce není informace o existenci dětských nevěst novinkou, ovšem rozsah toho problému, který se dosud politika snažila kvůli obavám z reakcí raději netematizovat a v zásadě zametat pod koberec, však nový je.

Televize RTV Noord připravuje výbušné matriály o dětských nevěstách. Od příštího roku začne v Nizozemí platit zákon, který sňatky s dětmi neuznává. Nyní však parlament požaduje akci. "Něco se akutně musí udělat," prohlásil křesťanskodemokratický poslanec Peter Oskam (CDA) tváří v tvář aktuálně zveřejněným "děsivým" číslům.

"Úkolem vlády je tyto dívenky chránit podle našich zákonů, norem a standardů. Dětské sňatky jsou zcela nepřijatelné a my tyto praktiky v Nizozemí nesmíme připustit," dodal Oskam.

"Než začne platit nová legislativa, nemůžeme se dívat jinam a tiše sedět," uvedla během debaty sociální demokratka Attje Kuikenová (PvdA). "Těmto dívkám se musí dostat ochrany."

Zatím jsou sňatky s dětmi za určitých podmínek v Holandsku přípustné. Například tehdy, když je svazek zaregistrován ze zákona v zemi původu. Stává se také, že migrant, který je na cestě do některé země EU, si během ní vybere pomocí smartphonu dětskou nevěstu a potom tvrdí, že si ji vzal dle kmenových zvyklostí. Též v takovém případě může u úřadů na Západě uspět.

Ke zmíněným nejméně 34 dětským nevěstám ze Sýrie, které o azyl požádaly loni, je nutné připočíst 22 dalších, jež jsou za manželem žijícím v Nizozemí na cestě. Jsou mezi nimi dvě dívky ve věku pouhých 13 let a další dvě ve věku 14 let, cituje televize RTL Noord z interního dokumentu Služby pro imigraci a naturalizaci (IND).

Jestli už mezitím dorazily do střediska v holandském Ter Apelu, není známo. Nejstaršímu manželovi je podle IND 38 let a jeho nevěstě 15 let.

Čtrnáctiletá Fatima ve vysokém stupni těhotenství zmizela z azylu. Aktuální čísla k dětským nevěstám nejsou dostupná. Ineke van Windenová z Centra proti obchodu s dětmi a obchodu s lidmi (CKM) nicméně uvádí, že počet dětských nevěst přicházejících do Nizozemí se oproti roku 2014 nejméně ztrojnásobil.

Podle Windenové jde přibližně o tři dívky týdně, všechny z oblasti Blízkého východu. Nejde ale jen o jejich "dovoz". Kolem azylových center se prý poměrně běžně potloukají muži, až na výjimky muslimové, kteří si mezi nezletilými migrantkami snaží najít možnou partnerku.

Někteří však hledají další oběť pro dětskou prostituci. V takovém případě se to týká i chlapců.

Začátkem září zmizela z centra v Ter Apelu čtrnáctiletá Syřanka ve vysokém stupni těhotenství, která tam pobývala půldruhého měsíce. Policie vychází z toho, že Fatima i se svým manželem utekli někam do východní Evropy.

Richard Joling (PvdA), šéf frakce sociálních demokratů v nizozemském parlamentu, označil cifry dětských nevěst za šokující a rozhořčeně prohlásil: "Jako vláda tak přiznáváme, že tyto dívky jsou sexuálně zneužívány. Považuji to za velmi zavrženíhodné a hodně vážné."
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Píseň Dětská nevěsta

Příspěvekod Neptun » 25.2.2017 22:05:44

Píseň Dětská nevěsta od dua CocoRosie


z alba Tales of a Grass Widow (2013)
má patrně zobrazovat, jak špatné je provdat nezletilou dívku. Text ovšem jen opakuje, že se holčičce v novém domově stýská :cry: , jinak se jí nic hrozného neděje. Má jít ovšem o nevěstu skutečně dětskou, pětiletou, což není případ tak zvaných dětských nevěst ze zpráv výše v tomto vláknu, kde jde o osud dospívajících či pubertálních dívek.

Původní text /(český překlad níže):

It's hard to tell
This is my wedding night
I'm dressed and ready, despite my innocence
It's hard to tell whose little girl am I
The man with the black hat
Will take me home tonight
I wash my body, five years grown
He promised father, leave me alone
Hope not too lonely
We pull away down a dusty road
Family waving

Hope not too lonely (4x)

I watch the grass blow through the window
I'm a good grass widow, I'm a grass widow
News from the sparrow, my friendly fellow
They get along just fine without me
They're never lonely (3x)

I watch the flowers grow outside my window
I'm a good grass widow, I'm a grass widow (6x)

Je těžké to říci
To je má svatební noc
Jsem oblečená a připravená, navzdory mé nevinnosti
Je těžké to říci, čí jsem malé dítě
Muž s černým kloboukem
vezme si mě domů dnes v noci
Umývám své tělo, které je staré pět let
Slíbil otci, že mě nechá na pokoji
Doufám, že nebudu příliš osamělá
Jedeme odtud dolů po prašné cestě
rodina mává

Doufám, že nebudu příliš osamělá (4x)

Vidím trávu prorůstat oknem
Jsem spořádaná slaměná vdova, jsem slaměná vdova
Novinky od vrabce, mého milého společníka
Je jim spolu dobře beze mne
Nejsou nikdy osamělí (3x)
Vidím květiny růst před svým oknem
Jsem spořádaná slaměná vdova, jsem slaměná vdova (6x)


Zdroj: karaoketexty.cz

Písnička byla natočena jako videoklip:

phpBB [video]


Hraje zde holčička Imogen Verrocchi, daleko starší než 5 let, také se tváří smutně, ale nic hrozného se jí v klipu neděje. Nepovedl se snad záměr autorek písně a tvůrců videa? Nebo máme tak odlišné vnímání od jiných lidí? Protože na serveru spin.com můžete najít takovýto komentář:
CocoRosie’s ‘Child Bride’ Video Is a Harrowing Portrait of Abuse
CocoRosie’s latest video is both beautifully shot and deeply disturbing. Director Emma Freeman goes for a very literal take on the song’s title, “Child Bride,” following a culty cast of rural folk as they perform a morally reprehensible ritual. The titular girl, hauntingly played by Imogen Verrocchi, is dressed and made up for the day’s main event, in which she’ll be handed off to a creepy elder, forever to be his chattel. Meanwhile, Bianca Casady coos, “Whose little girl am I? / The man with the dark hat will take me home tonight / I washed my body…” The music is a mournful mix of keyboards, floral synth-work, and tabla-style percussion, making for a sound that’s as exotic as it is irrepressible. As the clip plays out, our young heroine gazes out of her disgusting husband’s window, imagining a carefree life for herself. The horrors that await are only hinted at, but it’s enough to create a lasting impression. “Child Bride” hails from the sister duo’s fifth album, Tales of a Grass Widow. We’ve also been privy to “Gravedigress” and “After the Afterlife.”


Neptunův překlad: Video ‘Dětská nevěsta’ od CocoRosie je trýznivý portrét zneužívání.
Nejnovější video od CocoRosie je jednak krásně natočené a současně hluboce znepokojující. Režisérka Emma Freeman vzala titul písně "Dětská nevěsta" velmi doslovně. Zobrazuje jakýsi kult venkovských obyvatel, kteří hrají morálně trestuhodný rituál. Dívka v titulní roli, chytlavě zahraná Imogen Verrocchi, je oblečena pro výjimečný den, kdy bude předána strašidelnému staršímu muži, aby se navždy stala jeho majetkem. Mezitím Bianca Casady (=Coco) zpívá "čí holčička jsem? / Muž s černým kloboukem vezme si mě domů dnes v noci / Umývám své tělo...". ... naše mladá hrdinka se dívá z okna svého nechutného manžela (nebo z ošklivého okna svého manžela?), představuje si pro sebe bezstarostný život. Hrůzy, které ji čekají, jsou jen naznačeny, ale video stačí vytvořit trvalý dojem...
Uživatelský avatar
Max
VIP člen
Příspěvky: 205
Registrován: 2.1.2016 17:09:35
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 3
... až do věku: 12
Děkoval: 2740 x
Oceněn: 561 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Píseň Dětská nevěsta

Příspěvekod Max » 25.2.2017 22:06:41

Veľmi podarená pesnička. Dievčatko je pekne decentne upravené, má úžasný hlas, prejav, uveriteľnosť. Niečo takéto som hľadal, kde by som nenašiel rušivé elementy - všetko je naprosto dokonale zvládnuté. Vizuálne prevedenie, hudba, spev - no je vidieť, že si dali na tom fakt záležať. Čo sa týka emocionálneho podania toho príbehu, tak ten funguje úžasne. Ak by som sa mal podieľať na tomto videu, tak by som ten záver scény, kde si to dievča sadá na posteľ, poupravil na dve verzie zakončenia. A to nasledovne... Keď už tam sedí tak odovzdane a len čaká na to, že ten jej manžel s ňou bude robiť, čo chce (svadobná noc), tak by bolo dobre z toho ešte kúsok emocionálneho vypätia tým, že jej položí ruku na nohu, čo je už možno aj klišé, ale určite by to viac zapôsobilo na diváka. Poprípade druhá možnosť je ju pritiahnuť k sebe rukou alebo proste náznak nejakej sexuálnej začínajúcej aktivity. No a skrytým odkazom tak trochu propagandisticky by sa otočila na kameru so smutným výrazom, kde by sa dalo vyčítať „pomôžte mi“. Prípadne by sa do kamery nepozrela a ostala by naďalej ako panenka bez pocitov.
Podobný a silný príbeh bola LETIZIA, kde ten koniec bol o dosť prepracovanejší.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 27.2.2017 22:03:00

Detské nevesty rozprávajú
– v roku 2017 sa očakáva okolo 12 000 neviest už vo veku 6 rokov
(hlavnespravy.sk)Obrázek
odkaz zdroj


Experti hovoria, že malé dievčatá budú prinútené k svadbe s výrazne staršími mužmi každých pár sekúnd v roku 2017. Organizácia Girls not Brides (Dievčatá nie Nevesty) odhaduje, že 28 dievčat mladších ako 18 rokov je vydaných každú minútu každého dňa.

Detské svadby sú poháňané rodovou nerovnosťou, chudobou, tradíciami aj nedostatkom bezpečnosti. Väčšina dievčat prinútených k sobášu nikdy neskončí školu a veľa z nich zomrie počas pôrodu.

Podľa Girls not Brides, do roku 2050 bude donútených k svadbe až 1,2 miliardy dievčat.

Daily Mail uviedol niekoľko hrozných príbehov detských neviest, z ktorých niektoré boli donútené utiecť od svojich týranských manželov.

Pomocní pracovníci v Británii objavili 6 ročnú „nevestu“, ktorá bola predaná do manželstva mužovi nad 40 rokov. Venom bola koza.

Medzičasom, 8ročné dieťa bolo prinútené vydať sa za muža päťkrát staršieho. Zomrela na vnútorné krvácanie počas svadobnej noci.

Sýrčanka Sarah mala 13 rokov, keď sa vydala za 20ročného muža z Libanonu. Otehotnela nasledujúci rok. „Predstavovala som si, že svadobný deň bude úžasný, ale nebol,“ povedala organizácii Save the Children, ktorá sa snaží takýmto deťom pomáhať.

„Bolo to strašné. Plné smútku. Mnoho dievčat, ktoré sa vydajú v mladom veku ochorie a trpí krvácaním. Som dieťa, ktoré vychováva dieťa.“

Manželstvo a vychovávanie dieťaťa jej ukradlo vlastné detstvo a viedlo ju k tomu, aby varovala ďalšie mladé dievčatá a svoju vlastnú mladšiu sestru, aby prežívali svoj život pred manželstvom trochu viac.

Kirsty McNeill, riaditeľka pre politiku a kampane organizácie Save the Children vyhlásila, že viac ako 12 000 dievčat bude donútených do manželstva v tomto roku. Vysvetľuje: „To znamená, že každých 7 sekúnd sa vydá jedno dievča, ktoré je ešte dieťaťom.“

Pokračovala, že dievčatá „stratia svoje detstvo, svoju nevinnosť a niekedy aj svoj život. Sú ochudobnené o svoju príležitosť učiť sa, žiť v pohode a byť zdravé. Táto diskriminácia dievčat nie je len neférová, ale je smrteľná. Sú objektom násilia, psychického aj sexuálneho, a sú zanedbávané svojimi rodinami a komunitami.“

McNeill uviedla, že detské nevesty nie sú dostatočne vyvinuté na pôrod, ktorý je druhou najčastejšou príčinou smrti adolescentných dievčat.

Niekoľko skupín sa pokúša zastaviť detské sobáše, ale bojuje nerovný boj proti krajinám, ktoré odmietajú uznať ženám ich práva.

„Musíme si uvedomiť, že detský sobáš je často hlboko zakoreneným sociálnym zvykom a kľúčom k zmene môže byť často náboženský líder alebo ženská skupina,“ vysvetľuje McNeill. „Títo kultúrni lídri si uvedomujú, že detské sobáše sú hrozbou pre budúcnosť dievčat a snažia sa pracovať na zmene takýchto škodlivých postojov a praktík.“

Čo je smutné, niektoré krajiny vydávajú dievčatá, aby ich udržali v poslušnosti, aby mali viac detí, a aby ich uchránili pred pokušením stratiť čistotu pred sobášom.

Skupiny ako Girls not Brides a Save the Children ponúkajú chudobným rodinám peniaze, aby ich zachránili pred predajom ich dcér v mladom veku. S finančnou pomocou, rodiny pravdepodobne dcéry nechajú v školách dlhší čas.

McNeil vysvetľuje: „Ako my začíname rok 2017 s novými nádejami a predsavzatiami, Save the Children sa snaží splniť sny 15 miliónov dievčat, ktoré sa stanú detskými nevestami v roku 2017. Stále máme pred sebou horu, ktorú musíme zdolať, kým nedosiahneme svet, v ktorom dievčatá budú mať rovnaké možnosti ako chlapci.

„Dvakrát viac dievčat ako chlapcov nikdy nedostane vzdelanie. Školy tiež bežne vylučujú dievčatá, pretože sú vydaté alebo tehotné. Ale pracujeme na tom, aby bolo zabezpečené, že dievčatá zostanú v školách namiesto svadobných hál, aspoň pokiaľ nemajú dostatočný vek na to, aby si manželov vybrali samé.“
Viktória Dandarová


Nie som si istý, či peniaze vyriešia všetko a či je to tá správna cesta.
Uživatelský avatar
Asce
Administrátor
Příspěvky: 872
Registrován: 16.12.2015 18:13:48
Pohlaví: muž
Povolání: IT služby
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2928 x
Oceněn: 3083 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Sňatky s dětmi

Příspěvekod Asce » 28.2.2017 0:15:32

Viktória Dandarová píše:Detské svadby sú poháňané rodovou nerovnosťou, chudobou, tradíciami aj nedostatkom bezpečnosti.
Ano. Můj názor je takový, že toto jsou skutečně některé příčiny toho, proč se ve značné části světa dívky masivně vdávají až příliš mladé. Že s tím bude problém něco udělat, plyne již z toho, že sami "odborníci" se bojí blíže rozklíčovat ono slovo "tradice" - museli by zmínit cosi, co je velkému počtu lidí tohoto světa blíže, než jejich vlastní život. S takovým přístupem se ale nedá dosáhnout ničeho. Maximálně se pomůže pár dívkám, což problém nijak neřeší - a slouží spíše ke zviditelnění takových skupin, jako jsou zde jmenované.

Viktória Dandarová píše:Väčšina dievčat prinútených k sobášu nikdy neskončí školu a veľa z nich zomrie počas pôrodu.
Obávám se, že toto je pravda. Smutná pravda. Ale jak už jsem psal výše, řešení je komplikované, a upřímně řečeno, ani si ho moc neumím představit.

Viktória Dandarová píše:Pomocní pracovníci v Británii objavili 6ročnú „nevestu“, ktorá bola predaná do manželstva mužovi nad 40 rokov. Venom bola koza.
Tady je právě vidět, jak vůbec nechápeme jiné kulturní okruhy. Jsme rozmazlení, zhýčkaní, přežraní a mnohým z nás se hnusí práce. Koza je v mnoha krajinách základem k přežití rodiny. Jenže my si takový život ani neumíme představit.

Viktória Dandarová píše:Medzičasom, 8ročné dieťa bolo prinútené vydať sa za muža päťkrát staršieho. Zomrela na vnútorné krvácanie počas svadobnej noci.
Toto je dokonce i proti muslimskému přesvědčení. Například Islámský stát v návodu, jak zacházet s otrokyněmi, píše, že pohlavní styk je možný pouze, pokud je otrokyně k tomu tělesně způsobilá. Do té doby se z ní majitel může těšit jiným způsobem (což bych tu nerozváděl). Takže dokonce i teroristé by dotyčného, který dívce spáchal to, co popisuje citát, pohnali k zodpovědnosti (rovná se zabili by jej).

Viktória Dandarová píše:Manželstvo a vychovávanie dieťaťa jej ukradlo vlastné detstvo...
Zde je třeba si uvědomit, že to, co my nazýváme "dětství", je výdobytek dejme tomu posledních 100 - 200 let naší Západní civilizace. Je to pojem závislý na blahobytu. Děti byly původně pořizovány za účelem toho, aby jako levná pracovní síla výrazným způsobem přispěly k přežití rodiny jako celku. Když to zjednoduším, tak na přežití dítěte se vynaložila čtvrtina nákladů oproti dospělému, přičemž ale vykonalo polovinu práce dospělého. Můj příměr zjednodušuje - ale v principu je správný. Bez dětí by nešlo zvládnout vypěstování, ošetřování a sklizeň úrody. Toto se pomalu začalo měnit s nástupem kapitalizmu.

Viktória Dandarová píše:Kirsty McNeill, riaditeľka pre politiku a kampane organizácie Save the Children vyhlásila, že viac ako 12 000 dievčat bude donútených do manželstva v tomto roku. Vysvetľuje: „To znamená, že každých 7 sekúnd sa vydá jedno dievča, ktoré je ešte dieťaťom.“
Nějak mi to "neštymuje". Buď já nebo nebo paní ředitelka neumíme počítat. Já mám státní zkoušku z matematiky... (uvedené číslo by odpovídalo jednomu dni a nikoliv roku).
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 28.2.2017 19:44:32

Viktória Dandarová píše:Skupiny ako Girls not Brides a Save the Children ponúkajú chudobným rodinám peniaze, aby ich zachránili pred predajom ich dcér v mladom veku. S finančnou pomocou, rodiny pravdepodobne dcéry nechajú v školách dlhší čas.


Myslím si, že keď dajú rodine peniaze, aby nepredali malú dcéru, tak tieto peniaze prejedia za rok, možno skôr a potom dcéru aj tak predajú na vydaj. Peniaze naozaj nie sú riešením.

Treba to riešiť úplne inak. Ako? To zatiaľ ešte nikto nevie a nikto to nevyriešil a mám taký pocit, že toto ani nemá riešenie. Je to niečo obdobné ako rómska otázka - rieši sa už možno 40 rokov a ešte sa nevyriešila a asi ďalších 20 rokov sa nevyrieši. A rovnako je to s detskými sobášmi, je to príliš hlboko zakorenené v ľuďoch samotných.

Prirovnal by som to k tomu, že niekto by chcel aby všetci kresťania u nás konvertovali na inú vieru, alebo na ateizmus. A to sa nedá.
Uživatelský avatar
Snilko
VIP člen
Příspěvky: 319
Registrován: 23.12.2016 21:52:09
Pohlaví: muž
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 2
... až do věku: 13
Děkoval: 2628 x
Oceněn: 648 x
Kontaktovat uživatele:

Sňatky s dětmi

Příspěvekod Snilko » 14.4.2017 10:04:37

Zákaz dětských manželství: Děti nepatří před oltář, ale do školy (ticsali.cz)Obrázek
odkaz zdroj
Tato mexická dívka porodila v pouhých 13 letech poté, co byla unesena a provdána v rámci tradičního obřadu


Je svoboda opravdu tak důležitá, aby se nařizovala zákonem bez ohledu na to, zda o ni dotyčný jedinec opravdu stojí? A nenapáchá se tím víc škody než užitku? To byly některé z otázek, které provázely debatu o dětských manželstvích, proti nimž vytáhla do boje německá vláda.

Berlínský kabinet schválil návrh, podle něhož budou automaticky neplatné všechny svazky, v nichž je nejméně jeden z manželů mladší 16 let. U mladistvých ve věku 16 až 18 let může manželství za určitých okolností uznat soud – například jsou-li ve svazku děti nebo je-li manželka těhotná. Neplnoleté provdané dívky budou svěřeny do péče úřadů pro mladistvé. Ty pak prověří, jestli je nutné, aby byly od manželů dlouhodobě odloučeny.

Další změnou je, že manželství bude napříště možné uzavřít výhradně až po dosažení plnoletosti; zatím to výjimečně bylo možné už v 16 letech, pokud byl druhý z partnerů plnoletý a povolil to soud. Předpokládá se, že nová legislativa projde parlamentem bez problémů.


Děti patří do školy

Děti nepatří před oltář, ale do školy, hlásí ministr spravedlnosti Heiko Maas – a má samozřejmě pravdu. Přinejmenším z pohledu západní civilizace. Manželství nezletilých je ovšem do značné míry krizový fenomén.

O změně zákona se totiž debatuje hlavně kvůli vysokému počtu běženců, kteří v posledních dvou letech do země přišli z muslimských zemí. Sňatky nezletilých tu bývají poměrně časté, a tak počet takových svazků stoupl i v Německu.

Loni v létě jich podle centrálního registru cizinců bylo 1475. Ve 361 případech byl alespoň jeden z partnerů mladší 14 let, v dalších 120 mu bylo 14 nebo 15 let. V drtivé většině takových případů jde přitom o mladé dívky, které se provdají za starší muže. Nejčastěji pocházejí ze Sýrie, následuje Afghánistán a Irák.

Mezi Němci naopak počet manželství nezletilých dramaticky klesá: V roce 2000 jich bylo 1073, podle posledních dostupných údajů už jen 92.

V mnoha zemích, odkud přicházejí uprchlíci, sice dětská manželství nejsou povolena, ale tolerují se. Manželství samo o sobě tu má vysokou hodnotu a ne každý dětský sňatek se uzavírá z donucení. Také v Sýrii nebo Afghánistánu je stanoven minimální věk nevěsty na 16 let; u ženichů to bývá zpravidla o něco víc, ale i zde jsou možné výjimky. V nízkém věku se musí nebo chtějí vdávat spíše dívky, u chlapců to bývá spíše zřídka.

Významnou roli přitom hrají třeba nejen zvyklosti, ale i ekonomické důvody. Děvčata bývají zpravidla považována za přítěž, protože nejsou budoucími živiteli. Navíc pro rodinu bývá důležité věno, které musí ženich podle tradice za nevěstu rodině zaplatit. To bývá i důvod, proč jsou ženichové většinou starší, protože ti mladší ještě nemají dost peněz na to, aby si manželku mohli dovolit. Výjimku samozřejmě tvoří ženichové z bohatých rodin.

Dívky se vdávají i ve chvíli, kdy se rodiče mohou horko těžko postarat sami o sebe, když se dá dívčina čest zachránit jen manželstvím nebo když ji může manžel vzít s sebou na Západ a zajistit jí tak lepší budoucnost.

Spousta dětských manželství se nyní také uzavírá v uprchlických táborech v Libanonu, Jordánsku nebo Turecku. Rodiče se tím snaží v tíživé situaci své dcery zabezpečit a zároveň je touto cestou chránit před sexuálními útoky. Tím zároveň hájí i rodinnou čest, protože panenství má v patriarchálních strukturách velmi vysokou hodnotu.


Má svobodu nařizovat zákon?

Ale je svoboda opravdu tak důležitá, aby se nařizovala zákonem bez ohledu na to, zda o ni dotyčný – či lépe řečeno dotyčná – opravdu stojí? A nenapáchá se víc škody než užitku? Anebo máme na druhé straně dopustit, aby se děvčatům odpírala jejich zákonem zaručená svoboda?

Je jasné, že mladičké dívky, které přijdou do Německa jako do neznámé země, chtějí raději zůstat za všech okolností se svým manželem. Pokud to úřady dovolí, připravíme je tím v podstatě o svobodné prožití vlastního života. Děvčata zůstanou většinou ve všech ohledech závislé na manželovi a nebudou se moci svobodně rozhodnout, zda půjdou studovat, naučí se nějakému povolání, zda budou rodit až v pozdějším věku či zda si budou vydělávat vlastní peníze.


Mladičkým dívkám by nový zákon asi spíš zkomplikoval život

Vzkaz, že děti nepatří před oltář, ale do školy, sice zní logicky a správně, ale tak jednoduché to zase není. Sňatky děvčat uzavřené mezi 16 a 18 lety jejich věku by měl zrušit soud. To znamená, že pár absolvuje slyšení, že existují řešení pro závažné případy a hlavní je, že dívce zůstávají základní práva – jako dědické právo nebo manželova vyživovací povinnost. Pokud má pár děti, je vyřešené i otcovství – zrušená manželství mají stejné právní postavení jako rozvedená.

U dívek mladších šestnácti let se ale žádný takový kvazi rozvod nekoná – podle zákona budou manželství prohlášena za nulitní, tedy neplatná od samého počátku. Takové manželství podle německého práva nikdy neexistovalo.

Experti na lidská práva to ale pokládají za nadmíru problematické – zvlášť když jsou v takovém svazku děti, které by najednou byly bez právoplatného otce. Pak by se muselo určovat otcovství, vyživovací povinnost by pak zřejmě přešla na stát a podobně. Všechny tyto okolnosti nezletilé mamince rozhodně neprospívají.

Zastánci nové legislativy tvrdí, že archaické a vůči ženám nepřátelské praktiky nemají v Německu co dělat. Nejde o odmítání cizích kultur, ale o prosazování základních a celosvětově uznaných lidských práv. Představa, že tělem a osudem dětí lze na základě náboženství a tradice libovolně disponovat, je sice poměrně rozšířená, je ale výsměchem právnímu státu. Mnozí také pokládají taková manželství za pláštík pro zneužívání dětí. Bavorská CSU ještě trochu přitvrdila a hlásí, že děti patří do školy, a nikoliv na manželské lože.


Protiargumentem jsou právě případy velmi mladých manželek – jejich manželství se prostě anuluje, jako by nikdy neexistovalo, aniž by se jich kdokoliv ptal na názor. Úřad pro mladistvé bez jakéhokoliv přezkoumání pár rozdělí hned po příjezdu do Německa. Dívka tím ztrácí veškeré nároky ze sňatku plynoucí a dostane se tak většinou do tíživé sociální situace, která je pro ni ještě horší, než kdyby svazek dál existoval.

Právníci hovoří kromě toho o "kulhajícím manželství", které je sice v Německu anulováno, podle mezinárodního práva ale trvá. Další výhrady zaznívají například od samotných migrantů: Nechápou, proč může mít v Německu 14letá dívka přítele, ale nikoliv manžela. Kritici se proto přimlouvají za to, aby soud přezkoumával i taková manželství, kdy je nejméně jeden z partnerů mladší 16 let.


Šaría dětské sňatky povoluje

Problém dětských manželství se ale řeší i v zemích, kde je celkem běžnou záležitostí. Před několika dny vyvolal rozruch poslanec malajsijské vládní koalice Národní fronta Shabudin Yahaya, když prohlásil, že i devítileté dívky jsou "fyzicky a psychicky" připravené vstoupit do manželství.

Při schvalování zákona o sexuálně motivovaných trestných činech páchaných na dětech tak reagoval na návrh člena opozice, aby se do zákona včlenil i zákaz dětských sňatků. Většina parlamentu této převážně muslimské země však návrh nakonec zamítla.

"Puberty dosahují ve věku devět až dvanáct let a v té době už mají tělo jako v osmnácti letech. Takže z fyzického a psychického hlediska dívce ve sňatku nic nebrání," prohlásil Yahaya. Dodal také, že nevidí "nic špatného" na tom, když si oběť znásilnění vezme jeho pachatele. Návrh pro zákaz dětských sňatků prý odmítl, protože jde proti právu šaría.

Podle opozice právě toho zneužívají pachatelé znásilnění, aby unikli spravedlnosti. Se svými oběťmi se ožení a znásilnění manželem v Malajsii zločin není. Pouhých 140 z celkově bezmála 13 tisíc nahlášených případů sexuálního zneužívání dětí mezi lety 2012 a 2016 tu vedlo k odsouzení viníka.

Zpět na “DĚTI”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů