Štrnásťročné nevesty? V Gruzínsku bežná vec (aktualne.sk)

Monika a Laura. Staršia z nich prišla na svet, keď mala jej matka iba 14 rokov. odkaz zdroj
Gruzínsko sa síce usiluje o priblíženie k vyspelej Európe, ale na druhej strane toleruje archaické zvyky, ktoré v modernej spoločnosti nemajú miesto. Ide napríklad o svadby s detskými nevestami. Je bežné, že sa vydávajú už v 14 rokoch.
Ako informoval nemecký portál Spiegel Online, na problém upozornila gruzínska fotografka Daro Sulakauri. Pri mapovaní tradícií v regiónoch Kachetsko a Adžarsko narazila na prípady, keď sa s dospelými mužmi sobášili aj veľmi mladé dievčatá. Podľa fotografky nemajú ani potuchy, čo ich v manželstve čaká. Väčšinu z nich na to nestihla pripraviť ani škola, lebo sa tam neučili nič o sexuálnom živote, ochrane ani tehotenstve.
Závislé od manželov
Na to, aby sa dievčatá skoro vydali, tlačia vo väčšine prípadov ich rodiny. Maloleté nevesty tým prakticky zbavujú samostatnosti. Po svadbe totiž spravidla prestanú chodiť do školy, zostávajú doma a rodia deti. Tým sa vlastne stávajú úplne závislé od manžela.
Svadby s detskými nevestami sú časté najmä medzi gruzínskymi moslimami, no aj medzi ortodoxnými kresťanmi. Všetko závisí od miestnych zvykov a tradícií jednotlivých etnických menšín, ako sú napríklad gruzínski Azerbajdžanci.
V ich komunitách je problémom i to, že tieto nevesty niekedy ani neovládajú gruzínsky jazyk. Preto sú izolované aj sociálne, a ak nedokončia školu, nevedia sa zamestnať.
Ako zdôrazňuje Sulakauri, aj keď sú tieto dievčatá v manželstve nešťastné, nemajú prakticky žiadnu šancu zmeniť svoj život.
„Môžu sa nechať rozviesť, ale potom potrebujú niekoho, kto ich prijme a postará sa o ne – pretože do svojho domu už nemôžu vstúpiť,“ vysvetľuje.
V rozpore so zákonom i dohodami
Pre úrady ide o háklivú tému, lebo svadby s deťmi sú v rozpore s tým, o čo sa krajina snaží – teda o presadzovanie európskeho spôsobu života.
Podľa gruzínskych zákonov môžu pritom sobáš uzavrieť iba ľudia starší ako 18 rokov, vo výnimočných prípadoch od 16 rokov, ak im to povolia rodičia. Spoločný život s mladším partnerom je zakázaný a môže sa potrestať až troma rokmi väzenia.
V praxi sa však táto legislatíva nedodržuje a v určitých regiónoch ju úplne ignorujú. Podľa údajov Detského fondu OSN (UNICEF) sa pred dovŕšením plnoletosti vydáva až 14 percent gruzínskych žien.
A to napriek tomu, že krajina podpísala konvenciu OSN o odstránení diskriminácie žien (tzv. CEDAW) i konvenciu o právach detí.
Ako vyplýva zo štúdie Populačného fondu OSN (UNFPA), úrady a polícia postupujú pasívne aj vtedy, ak niekto podá pre detský sobáš trestné oznámenie.
Na obchádzanie zákona sa okrem toho používa aj trik. Veľa mladých párov sa najprv nechá zosobášiť duchovným v mešite alebo v kostole a úradne svoj zväzok spečatia, až keď na to majú primeraný vek aj podľa legislatívy.
Potrebná osveta a vzdelanie
Sulakauri pripomína, že keď sa pred troma rokmi začalo hovoriť o týchto manželstvách, na sociálnych sieťach to vyvolalo masívnu vlnu protestov.
Spoločnosť to totiž pokladá za prežitok. Kým sa však nezlepší vzdelávanie dievčat na vidieku, ťažko možno očakávať nejaký výraznejší pokrok.
Mladé manželky sú totiž finančne aj emocionálne závislé od svojich mužov. Ich úloha sa často zužuje na rolu matky, čo potvrdzujú i štatistické údaje.
Zatiaľ čo pôrodnosť medzi azerbajdžanskými ženami vo veku 15 až 19 rokov v roku 2010 predstavovala 143 detí na tisíc obyvateľov, u gruzínskych žien bolo detí len 30.