PUBERTA U DÍVEK
V našem fóru se často vyskytuje pojem „puberta“ či jeho odvozeniny, jako třeba „puboška“, dokonce občas navíc s upřesňujícím přídavným jménem, tedy „mladší puboška“, apod. Připravil jsem proto tento materiál, kde se pokouším dát těmto slovům poněkud ostřejší kontury.
Příspěvek je určen laické veřejnosti a je připraven s využitím podkladů a informací z Wikipedie.
Tak jako u všech jiných popisů týkajících se živých bytostí, i zde musíme při aplikaci různých tvrzení a pouček vzít v úvahu značné individuální rozdíly mezi jedinci. Zejména věkové hranice jednotlivých kategorií proto vnímejme spíše orientačně. Rozhodně nelze uvedené poznatky aplikovat bezmyšlenkovitě s tím, že nyní vše vím a znám…
Puberta (česky dospívání) je období a proces tělesných i duševních změn, při kterých se tělo i mysl holčičky proměňuje na fyzicky (biologicky) dospělou bytost, tj. ženu schopnou rozmnožování. Z hlediska tělesného se před pubertou odlišnosti mezi chlapci a dívkami omezují pouze na oblast genitálií. Během puberty se však rozvinou rozdíly ve velikosti, tvaru, kompozici a funkci tělesných struktur a systémů.
Proberme tyto základní pubertální změny u dívek, kterých si můžeme laicky povšimnout:
- Vývoj prsou
- Pubické ochlupení
- Tělo a tělesné ochlupení
- Tělesný tvar, rozložení tuku a tělesná kompozice
- Pochva, menstruace a plodnost
- Psychické změny
Vývoj prsou
Prvním fyzickým znakem puberty u dívek je obvykle zpevnění bradavky na jednom či obou prsou zhruba mezi desátým a jedenáctým rokem věku. Toto ukazuje na začátek růstu prsou v pubertě. Podle Tannerovy stupnice je to fáze č. 2 ve vývoji prsou (fáze č. 1 jsou plochá předpubertální). Během 12 měsíců od této fáze se prsa začínají vzdouvat a začínají být patrná navenek. Toto je pak fáze č. 3 ve vývoji prsou. Během fáze č. 4 prsa ještě více mohutní a získávají téměř dospělý tvar, který se ještě ustálí během fáze č. 5.
Pubické ochlupení
Pubické ochlupení je nepochybně druhou pubertální změnou, které si lze všimnout, a to obvykle krátce po začátku růstu prsou. Ochlupení je nejprve viditelné kolem stydkých pysků. Prvních pár chloupků je na Tannerově stupnici popisováno jako fáze č. 2. Ve fázi č. 3, která následuje za 6 až 12 měsíců, je již chloupků tolik, že se nedají spočítat a objevují se i na Venušině (stydkém) pahorku. Ve fázi č. 4 již ochlupení zcela vyplňuje charakteristický trojúhelník. Ve fázi č. 5 rostou chloupky i v tříslech a směrem nahoru k pupíku.
Tělo a tělesné ochlupení
V měsících a letech následujících poté, co se objeví ochlupení ohanbí, se ostatní části pokožky působením hormonů ochlupují v následujícím pořadí: podpaží, ochlupení v oblasti hýždí, horní ret, licousy. Množství chlupů v těchto oblastech je menší než u mužů, přičemž záleží i na etnické příslušnosti.
Tělesný tvar, rozložení tuku a tělesná kompozice
Během tohoto období se zvyšující hladinou hormonu estrogenu rozšiřuje dolní část pánve. Zvyšuje se procento tukové tkáně, a to více než u mužů, zvláště v typickém ženském rozložení, tj. v oblasti prsou, boků, hýždí, stehen, horních paží. Progresivní rozdíly v rozložení tuku, jakož i sexuální rozdíly v růstu kostry, na určitých místech přispívají k typicky ženskému tvaru těla na konci puberty. Ve věku 10 let má průměrná dívka o 6 procent více tuku než průměrný chlapec, ale koncem puberty je průměrný rozdíl téměř 50 procent.
Pochva, menstruace a plodnost
Slizniční vrstva pochvy se postupem puberty též mění v závislosti na rostoucí hladině estrogenu, začíná být tlustší a přechází do růžova (oproti předpubertální červené). Estrogen má na svědomí i různé bělavé poševní sekrety.
První menstruační krvácení (menarche) přichází zpravidla 2 roky po prvních příznacích růstu prsou. Menses není první dva roky pravidelný a měsíční. Ovulace (uvolnění zralého vajíčka) je nezbytná pro plodnost, ale může i nemusí, doprovázet raný menzes. Nejspíše okolo 80 procent menzes v prvním roce není doprovázeno ovulací a asi 50 procent v druhém roce, ale pouze 10 procent dívek neovuluje po pěti letech. Počátek ovulace po prvním menstruačním krvácení tak není nevyhnutelný. Ve vzácných případech může proběhnout ovulace mimo pravidelnou dobu či během doby mezi dvěma menstruacemi. Tyto nepravidelnosti jsou často způsobeny např. stresem. Z uvedeného plyne, že vyvozovat plodnost pouze na základě menstruace může být velmi ošidné…
Menstruace u dívek v české republice přichází zhruba jeden měsíc po jejich dvanáctých narozeninách.
Psychické změny
V období dospívání je proces uvědomování si vlastní osobnosti prakticky dokončen. Dívka napodobuje myšlenky, které jsou charakteristické pro její dobu, nebo napodobuje nějaký svůj idol. Bouří se proti autoritám, obzvlášť proti rodičům. Začne více navazovat a poznávat přátelství, ale též lásku. V tomto věku také obvykle zažívá od podobně starých chlapců jisté drobné násilí s erotickým podtextem, jako jsou pokusy o osahávání, apod. Prochází si prvními zklamáními a probíhají u ní náhlé změny nálad – například jedna a tatáž spolužačka je během dne hned několikrát v roli úžasné, nejlepší nej nej přítelkyně a zrovna tak nenáviděné, nejhorší, hnusné, … fúrie. Nic mezi tím. Dívka neustále pozoruje svoje tělo a jeho změny, obzvláště častý průvodce pubertálním obdobím, totiž akné, ji doslova přivádí k šílenství.
Asceho drobná poznámka ze života:
Puboška se chce nejen vyrovnat, ale přímo předčit svět dospělých. Ovšem podvědomě cítí, že toho není schopna – ani fyzicky, ani duševně, ani materiálně. Tento rozpor vede k duševní nerovnováze, která se navenek projevuje oněmi bouřlivými, někdy až nenávistnými, výlevy. Bohužel, tohoto je zkušený hebefil, zejména pokud disponuje formální autoritou, schopen snadno zneužít. Takové dívce totiž stačí nabídnout aktivitu, která je vysloveně spojena se světem dospělých – např. ji pozve do luxusní kavárny, kde jí zakoupí květinu a zahrne mnoha různými pozornostmi. A při večerním doprovodu domů použije „kouzelnou“ větičku, která pubošku dokonale odzbrojí: „Přeci již nejsi dítě…“ Proto je úloha rodičů, přes náročnost komunikace s pubertální dcerou, velmi důležitá – pubošku je zapotřebí pověřovat samostatnými a složitějšími, přesto spíše rychleji řešitelnými úlohami a poté ji za vyřešení účinně vyzdvihovat před okolím… Asceho příklad: Posílal jsem pubertální dceru vyřizovat vhodné (a předjednané) záležitosti na úřad.
Tannerova stupnice
Tannerova stupnice je stupnice tělesného vývoje u dětí, mladistvých a dospělých. Definuje jí tělesné měření vývoje založené na vnějších primárních a sekundárních pohlavních znacích, jako je velikost prsů, genitálií a růst pubického ochlupení.
Pubické ochlupení
- Fáze č. 1: Zcela bez ochlupení - mladší 10 let.
- Fáze č. 2: Malé množství dlouhého prachového chmýří se slabou pigmentací zejména na Venušině pahorku a stydkých pyscích – věk 10 až 11,5 roku.
- Fáze č. 3: Chlupy se stávají tmavší, hrubší a kudrnaté a rozšiřují se bočně - věk 11,5 až 13 roků.
- Fáze č. 4: Ochlupení podobné kvality a typu jako u dospělé ženy, avšak menšího rozsahu, vynechává jen boční úhly, pokrývá i celé velké stydké pysky - věk 13 až 15 roků.
- Fáze č. 5: Plně dospělé ochlupení; na rozdíl od předcházejícího stádia překračuje i na přilehlé části stehen. Horní hranice ochlupení je ostrá a horizontálně rovná (ženský typ ochlupení). Více než 15 let věku.
- Fáze č. 1: Žádné žlázové těleso, nevybarvený bradavkový dvorec je v základní úrovni hrudníku - ml. 10 let.
- Fáze č. 2: Žlázové těleso je hmatatelné jen v rozsahu dvorce – věk 10 až 11,5 roku.
- Fáze č. 3: Žláza přesahuje obrys dvorce, objevuje se špičatě kónický prs – věk 11,5 až 13 roků.
- Fáze č. 4: Prs, někdy i velký, jehož dvorec s bradavkou tvoří puchýřkovitý útvar nad základní rovinou kontury prsu, dvorec je jen málo pigmentován, nejsou patrny Montgomeryho žlázky (Asce: malé „pupínky“ na dvorci bradavky) a bradavka není erektilní (zpevňující až zvětšující se při dráždění) - věk 13 až 15 roků.
- Fáze č. 5: Definitivní podoba zralého prsu, kde je dvorec v úrovni prsu, je hyperpigmentovaný (hnědý až tmavě hnědý) a lemovaný věnečky Montgomeryho žlázek, bradavka je erektilní - více než 15 let věku.

Ilustrace Tannerovy stupnice pro ženy
Autor obrazu: Michał Komorniczak,
publikováno pod licencí Creative Commons 3.0. Attribution-ShareAlike (CC BY-SA 3.0)