Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Odhad věku dítěte podle zubů

Ostatní témata odborného charakteru, která se nehodí do jiného subfóra - pediatrie, gynekologie, sexuologie, psychiatrie, právní otázky, problematika kolem dětské pornografie,...
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 28.2.2017 20:07:13

Vývoj zubů uvnitř dásní a jejich postupné prořezávání u dětí dosti těsně souvisí s věkem a lze je tedy použít pro odhad věku dítěte. Magdaléna Černá z Karlovy univerzity na téma Odhad věku na základě lidské dentice vypracovala bakalářskou práci (KE STAŽENÍ ZDE). Postupně se seznámíme s některými metodami a konkrétními poznatky.

Necháme stranou odhad věku miminek mladších 1 roku a dospívajících starších 15 let. Méně přesné odhady lze činit na základě přítomnosti již prořezaných zubů, ať mléčného či trvalého chrupu. Přesnější provádějí odborníci na základě postupné tvorby a růstu ještě neprořezaných zubů, jak je to na nich vidět na rentgenovém snímku. K čemu je dobrý odhad věku, když o dítěti víme, kolik mu je?
1. Třeba u uprchlíků bez dokladů to nevíme.
2. U obětí násilného trestného činu nebo nehody to někdy nevíme.
3. Můžeme srovnat kalendářní a dentální (zubní) věk a stanovit tak, není-li dítě ve vývoji příliš opožděné anebo předčasně vyspělé.

Kalendářní věk se může u jednotlivců odchylovat od biologického věku, u patnáctiletých až o dva roky, aniž by to bylo považováno za nežádoucí odchylku, vyžadující pozornost lékaře. Biologický věk lze měřit jako věk dentální (zubní), kostní (zejména stav růstových chrupavek na dlouhých kostech končetin a švů lebečních kostí) a pohlavní (hladina hormonů v krvi, vývoj primárních i sekundárních pohlavních znaků). Vztah mezi těmito třemi veličinami je dost těsný. To znamená, že pokud je dítě trochu opožděné ve vývoji oproti kalendářnímu věku, je opožděné v růstu kostí, zubů i pohlavním dospívání. Pokud by se tři odhady biologického věku lišily od kalendářního na různé strany, je to důvod k vyšetření.

Obrázek
A teď už přehled věku prořezávání (odborně se říká erupce) mléčných a trvalých zubů:

Mléčný chrup: i1=první řezák, jedničky, i2=druhý řezák, dvojky, c=špičák, trojky, m1=první stolička, čtyřky, m2=druhá stolička, pětky:
i1: 6.-8. měsíc; i2: 7-12. měsíc; c: 15.-20. měsíc; m1: 12.-16. měsíc; m2: 20.-30. měsíc.

Trvalý chrup: I1=první řezák, jedničky, I2=druhý řezák, dvojky, C=špičák, trojky, P1: první třenák, čtyřky, P2=druhý třenák, pětky, M1=první stolička, šestky, M2=druhá stolička, sedmičky, M3=třetí stolička, osmičky, zuby moudrosti:
I1: 6.-8. rok; I2: 6.-7. rok; C: 7.-9. rok; P1: 9.-11. rok; P2: 9.-14. rok; M1: 1.-14.rok; M2: 10.-15. rok; M3: 17.-30. rok.
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 7.3.2017 18:00:11

I když rozpětí věku erupce jednotlivých zubů u jednotlivých dětí může být značné, pořadí prořezávání bývá zachováno. Je-li třeba zpožděna erupce špičáku až do 9. roku věku, nebudou se oba třenáky prořezávat současně s ním, ale spíše první v jedenáctém a druhý ve třináctém roku. Ohromné rozpětí má věk erupce první trvalé stoličky - může to být první trvalý zub, rostoucí v době, kdy se ty mléčné ještě ani nekývají. Vyrůstá totiž až za mléčnými stoličkami. Věk erupce odpovídajících zubů v horní a dolní čelisti je dost podobný. Jen úplně první zoubky jsou převážně spodní řezáky.

Úplný mléčný chrup šestiletého dítěte krátce před začátkem vypadávání:


Zdroj: soukromý archív


Kromě individuálních rozdílů jsou rozdíly mezi pohlavími a mezi etniky. U děvčat je dentice časnější, u mléčného špičáku i o rok. U Afroameričanů je dentice časnější než u bílých Američanů. Malým Arabům a Nepálcům začínají první zoubky růst později než jiným národům, ale první stolička už je s ostatními srovnaná, naopak se u ní zpožďují Američané.

Graf ukazuje individuální rozdíly v korelaci mezi skutečným kalendářním a dentálním věkem. (Jurca a kol., 2014, European Scientific Journal 10: 51-60). Body hodně vzdálené od čáry jsou již patologičtí jedinci. Čtrnáctiletá osoba s desetiletým chrupem (uprostřed nahoře) nejspíše bude na samém začátku pohlavního dospívání, zatímco devítileté dítě s třináctiletým chrupem (vpravo šikmo dole) bude i dost pohlavně vyspělé.


Zdroj: Eur. Sci. J. 10: 51-60 (2014)


Průměrný vzhled chrupu dětí různého věku u nás je asi takovýto:
1 rok: i1, i2
2 roky: i1, i2, c, m1, (m2)
3 roky: i1, i2, c, m1, m2
4 roky: i1, i2, c, m1, m2
5 let: i1, i2, c, m1, m2
6 let: i1/I1, i2, c, m1, m2
7 let: I1, I2, c, m1, m2
8 let: I1, I2, C, m1, m2, M1
9 let: I1, I2, C, m1, m2, M1
10 let: I1, I2, C, P1, m2, M1
11 let: I1, I2, C, P1, P2, M1
12 let: I1, I2, C, P1, P2, M1
13 let: I1, I2, C, P1, P2, M1, M2 (vhodný čas na rovnátka)
14 let: I1, I2, C, P1, P2, M1, M2
15 let: I1, I2, C, P1, P2, M1, M2

Vidíme, že se toho v některých obdobích moc neděje. Proto je k přesnějšímu odhadu věku potřeba rentgenového snímku, který ukáže pokrok v mineralizaci zubů dosud ukrytých v čelisti:


Odkaz; Zdroj: draxelrad


Čelist dítěte raného školního věku je proděravělá připravujícími se zuby a nejspíše tedy dost křehká. Takové děti bychom neměli moc silně fackovat.
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 17.3.2017 13:38:49

Dentisté nabízejí pomoc se sporem kolem věku gymnastek

Než se pustíme do odborného výkladu několika metod stanovení věku podle vývoje zubů, podívejme se, k čemu je taková znalost také dobrá.

Opatření olympijského gymnastického výboru jsou bezzubá. Doslova. Tvrdí to alespoň někteří američtí dentisté. Podle nich by panoramatický rentgenový snímek ukázal, jestli čínské gymnastky byly dostatečně staré, aby se mohly účasnit závodů (Olympiády v Pekingu 2008).

Spor odstartovali někteří pozorovatelé, kteří zpochybnili, zda jsou čínské gymnastky závodící na Olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu alespoň 16 let staré, což je podmínkou účasti. Zpravodajské agentury se odvolávaly na dokumenty čínské vlády, které hovořily o reprezentantkách i pouhých 13 let starých.

Americkým dentistům, co se na olympijské hry koukali a zaznamenali tuto novinovou zprávu, hned přišly na mysl metody pro odhad věku podle vývoje dentice. "Říkal jsem si páni, vždyť my bysme jim uměli říct, jak jsou starý, kdyby nás nechali. To by byl gól." prohlásil prezident Amerického výboru pro kriminalistickou odontologii, Dr. Peter Hampl, D.D.S.


Obrázek Obrázek

Výše: panoramatický rentgenový snímek devítileté ukazuje smíšenou dentici typickou pro tento věk. (mléčné zuby růžově, prořezané trvalé modře (1, 2, 6), v čelisti zatím skryté trvalé zeleně (3, 4, 5, 7))
Níže: panoramatický rentgenový snímek šestnáctileté ukazuje formování třetích stoliček (=osmiček, zubů moudrosti, žlutě). Snímky: Sandra Swing, D.D.S; digitálně koloroval Neptun.

Obrázek Obrázek

Čínský tým vyhrál na pegingských hrách většinu zlatých medailí v ženské sportovní gymnastice. Nízká hmotnost a pružnost mladých sportovkyň je obecně považována za výhodu. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) neodpověděl na výzvu dentistické organizace DrBicuspid.com. Ale Mezinárodní gymnastická federace (francouzsky FIG) vydala prohlášení o věku dívek: FIG získal potvrzení od MOV, že všechny cestovní pasy všech gymnastek na pegingských hrách jsou platné. Přísná regulační opatření jsou přijímána pro nominaci sportovců na všech oficiálních soutěžích FIG. Navíc, věk sportovkyň na pekingských hrách se shoduje se záznamy FIG na všech předchozích jimi pořádaných soutěžích.

Toto prohlášení ale každého nepřesvědčilo. Oficiální webová stránka pekingských her obsahuje datum narození čínské gymnastky Deng Linlin, a to 21.dubna 1992 (tj. 16 let v době olympiády). Ale poté, co tato gymnastka vyhrála zlatou medaili v soutěži družstev, vedoucí amerického družstva Márta Károlyi prohlásila, že Deng chybí zub nebo dva. Dentisté si také těch mezer všimli.

"Myslím, že bychom jí ani nemuseli dělat panoramatický rentgen, protože jí chybí přímo postranní řezáky." řekla Sandra Swing, D.D.S., hlavní dentistka v Colorado Springs, která viděla Deng v televizi. "Myslím, že téhle mladé je asi devět."

Je-li Deng tak mladá, odborníci by uměli určit její věk velmi přesně. David Senn, D.D.S., profesor kriminální odontologie na University of Texas, San Antonio, často určuje věk mladých pro Americký imigrační úřad. Úřad využívá jeho služeb, protože pravidla zakazují deportovat z USA mladistvé, kteří ve vlastní zemi nemají opatrovníka, který by se o ně postaral.


Podle článku Lairda Harrisona z 19. srpna 2008 na DrBicuspid.com
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 10.11.2017 13:38:19

Růst prvních a druhých trvalých stoliček u současných dětí

Jak je uvedeno v druhém příspěvku, ohromné rozpětí má věk erupce první trvalé stoličky (M1) - může to být první trvalý zub, rostoucí v době, kdy se ty mléčné ještě ani nekývají. Kromě toho má doba prořezání první a druhé trvalé stoličky (M1, M2) vliv na kazivost zubů. Načasování růstu stoliček se liší mezi pohlavími a národnostmi a poslední výzkum též hovoří o časnějším růstu u obézních dětí. Proto se skupina výzkumníků podívala na souvislost mezi hmotnostním indexem (body mass index = BMI) a prořezáváním M1 a M2 u amerických dětí a mládeže v letech 2009-2014.


Odkaz; Zdroj: braintreedental

Analýza růstu M1 zahrnovala děti od 4 do 8 let (prohlédnuto 3 102 dětí z asi 20 milionů v tomto věku v USA). Analýza růstu M2 zahrnovala děti od 9 do 13 let (2 774 dětí a dospívajících z asi 19 millionů). Věkově a pohlavně specifické hodnoty BMI pro rozhodnutí, zda má to které dítě nadváhu či trpí obezitou, byly převzaty z údajů Centers for Disease Control and Prevention.

Čtyřicet osm procent šestiletých a 98% osmiletých dětí mělo všechny čtyři stoličky M1 prořezané. Růst M2 vykazoval překvapivě větší variabilitu. Holčičkám rostly zuby o něco dříve než chlapcům a černouškům dříve než bělouškům. Nadváha či obezita byla spojena s dřívějším růstem M1, zejména u černošek. Obezita, ale už ne pouhá nadváha, byla spojena s dřívějším růstem M2. Celkově znamenala nadváha či obezita urychlení růstu zubů o 6 až 12 měsíců oproti situaci u štíhlých dětí. Pohlaví, rasa a tloušťka se musejí vzít v potaz při určování věku dětí podle zubů.
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Prořezávání zubů u českých dívek

Příspěvekod Neptun » 20.12.2017 14:27:13

Z některých výše uvedených studií je patrné, že věk při růstu jednotlivých trvalých zubů má značnou variabilitu mezi jednotlivými dětmi v populaci, ale že část variability je způsobena genetickými vlivy, zjednodušeně příslušností k určitému etniku, a část variability jsou rozdíly mezi pohlavími. Dále tušíme, že se věk prořezávání zubů poněkud snižuje, jak se celkově urychluje růst a dospívání dětí. Tým lékařů z 1. lékařské fakulty tedy provedl studii, která přináší čerstvé údaje o vývoji chrupu dětí v České republice, zvlášť chlapců a dívek. Přesné tabulky získané touto studií jsou potřeba pro dětskou zubní diagnostiku, pro plánování ortodontických zásahů (nasazení rovnátek) a pro antropologické a forenzní (kriminalistické) účely.

Studie byla provedena v letech 2013-2014 na jedenácti základních školách a mateřských školkách v České republice. Podle metodiky WHO vzorek zahrnuje i děti z měst i z vesnic, a to ve věku 4-15 let. Bylo potřeba získat svolení ředitelů škol, rodičů i samotných dětí. Celkem bylo vyšetřeno 1370 dětí se středoevropským původem (hlavně Češi, dále Moravané, Slezané, Slováci, Poláci, Němci a Maďaři). Přímo ve třídách výzkumníci prohlédli chrup zkoumaných dětí a zaznamenali, které zuby jsou alespoň částečně prořezané, zapsali si pohlaví a věk dítěte s přesností na setinu roku. (Pozn. Neptuna: tedy s přesností na čtyři dny; při takové přesnosti by již mohlo být důležité, zda se dítě narodilo po standardním devítiměsíčním těhotenství, anebo bylo nedonošené - pak se bude na svůj věk jevit mladší; ale po 4 letech už snad bude takové opoždění smazáno.)Výsledkem studie je veliká tabulka, kde je pomocí statistických modelů (ne pouhým průměrováním) spočítán střední věk prořezání jednotlivých zubů a dále 5% a 95% percentily (tzn. hranice, v kolika letech se prořeže daný zub u 5 % nejrychleji rostoucích či vyspívajících dětí a kdy u 5 % nejpomaleji rostoucích). Velkou předností studie je nejen oddělení údajů pro obě pohlaví (holčičky jsou obyčejně asi o tři měsíce před chlapci, viz dále), ale i pro pravou a levou stranu horní a spodní čelisti. Naopak vliv tělesné hmotnosti nebyl zkoumán.

Velmi významné (statisticky) mezipohlavní rozdíly existují pro následující zuby (značení viz studie výše): horní čelist: I2 (o pět měsíců dříve u holčiček), C (skoro o 11 měsíců dříve u dívek), M1 (o tři měsíce dříve u holčiček), spodní čelist: M2 (o šest měsíců dříve u dívek). Významné rozdíly jsou u mnoha dalších zubů (vždy dříve u dívek), zatímco skoro žádný rozdíl v načasování prořezávání nebyl nalezen u horních P1, P2, M2 a spodních I1 (=prostředních řezáků, což jsou obvykle úplně první zuby trvalého chrupu).

zdroj: R. Šindelářová, L. Žáková, Z. Broukal, 2017: Standards for permanent tooth emergence in Czech children. BMC Oral Health 17:140.
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Prořezávání zubů u českých dívek

Příspěvekod Neptun » 26.12.2017 19:16:41

Pokud jde o pravo-levou symetrii, vědí rodiče mladších školáků, že ten samý zub na jedné a druhé straně úst (jako třeba dvojka vlevo nahoře a dvojka vpravo nahoře) se mohou prořezat s půlročním i větším odstupem. Avšak celkově v populaci není žádný trend, aby ty dřívější zuby byly třeba většinou ty napravo. Takže v průměru vychází u dívek rozdíly mezi pravými a levými odpovídajícími si zuby méně než měsíc. Největší rozdíl je u pětky nahoře (XP2), kde pravý třenák vyrůstá v průměru o 25 dní později než levý.

Asymetrie mezi horní čelistí (maxilou) a spodní čelistí (mandibulou) je výraznější a pravidelná. Skoro vždy rostou odpovídající si spodní zuby dříve než horní. Výrazné je to hned u prvního řezáku (I1), kde veliké horní zuby vyrůstají o 9 měsíců po drobných spodních. U řezáků I2 je rozdíl pět měsíců, u špičáků C pak dokonce 16 měsíců. Jen třenáky P1 rostou nepatrně dříve nahoře, a to v podobné době jako špičáky hned vedle, které se tolik liší.

Obrázek
odkaz; zdroj: pinterest

Pořadí prořezání zubů v té samé čelisti a na stejné straně bývá stejné u většiny dětí, i když přesný věk při prořezání týchž zubů se mezi dětmi může značně lišit. Mezi nejčasnějšími 5 % dívek a nejopožděnějšími 5 % je to i 2 a půl roku. Obměna zubů se děje ve dvou vlnách. První zahrnuje výměnu I1, I2 a přidání M1 v 6 až 8 letech. Po jedenapůlroční pauze následuje výměna C, P1, P2 a přidání M2 v 9 až 13 letech. Musíme však pamatovat na to, že jde o průřezovou studii (mnoho dětí různého věku zkoumáno jednou, a to najednou), nikoli o longitudinální (kdy by ty samé děti byly sledovány opakovaně po dlouhou dobu). Použití výpočtu středního věku pomocí probitové rovnice činí výsledky robustní vůči možné chybě způsobené agenezí - zcela chybějícím alespoň jedním zubem. Prostě u 7 % populace se alespoň jeden zub vůbec neprořeže ani do 15 let.

Konečně je zde tabulka středních hodnot prořezávání zubů současných českých dívek (průměr pravé a levé strany, kalendářní věk):

maxila:
I1: 6.91
I2: 7.6
C: 10.46
P1: 9.37
P2: 10.82
M1: 6.60
M2: 12.54

mandibula:
I1: 6.19
I2: 7.19
C: 9.155
P1: 9.74
P2: 10.65
M1: 6.19
M2: 11.83

Obrázek
odkaz; zdroj: pinterest

Z této tabulky lze odhadnout kalendářní věk dívky nejistého původu (přistěhovalci, oběť zločinu), ale souvislost mezi zubním a kalendářním věkem je dost slabá a odhad nepřesný. Přesnější odhad dává mineralizace zubů patrná na rentgenovém snímku. Alternativně lze tabulku použít k odhadu, zda je vaše známá holčička spíše urychlená nebo opožděná v celkovém vývoji, což se projeví i na nástupu puberty.

A pamatujte: darovanému koni na zuby nehleď a cizí holčičce už vůbec ne.

zdroj: R. Šindelářová, L. Žáková, Z. Broukal, 2017: Standards for permanent tooth emergence in Czech children. BMC Oral Health 17:140.
Uživatelský avatar
Neptun
Moderátor
Příspěvky: 467
Registrován: 2.1.2016 13:35:44
Pohlaví: muž
Povolání: pedagog
Líbí se mi: dívky a ženy
... ve věku od: 6
... až do věku: 40
Děkoval: 1462 x
Oceněn: 1534 x
Kontaktovat uživatele:

Odhad věku dítěte podle zubů

Příspěvekod Neptun » 3.1.2018 23:08:13

Zbývá porovnat novou českou studii s údaji o prořezávání zubů v jiných zemích. Uveden je i rok té které zahraniční studie, přičemž se předpokládá, že vývoj zubů, stejně jako celý tělesný vývoj dětí, je v posledních deseti letech o pár měsíců urychlený oproti předchozímu období.

Zkratky zemí: CZE Česká republika, BEL Belgie , FIN Finsko, LTU Lotyšsko, DEU Německo, ESP Španělsko, GBR Velká Británie, TUR Turecko, JOR Jordánsko, IRN Írán, GHA Ghana, USA Spojené státy americké, AUS Austrálie

Kód: Vybrat vše

   2017 2003 1999 2012 2006 2008 2000 2004 2012 2004 1967 1978 2003
horní čelist
    CZE  BEL  FIN  LTU  DEU  ESP  GBR  TUR  JOR  IRN  GHA  USA  AUS
I1  6.9  6.9  6.8  6.8  6.7  6.9  7.2  7.3  7.1  7.6  6.0  7.2  7.2
I2  7.6  7.9  7.6  7.6  7.5  7.4  8.2  8.0  8.1  8.8  7.3  8.2  8.2
C  10.4 11.0 10.8 10.5 10.9 11.0 11.4 10.5 11.1 12.1  9.5 11.0 11.2
P1  9.4 10.4 10.3  9.5 10.1 10.4 10.9 10.3 10.0 11.0  9.0 10.5 10.8
P2 10.9 11.4 11.6 10.6 11.1 11.2 11.8 11.0 11.0 12.5 10.0 12.2 11.7
M1  6.6  6.2  6.1  6.3  6.1  6.2  6.5  6.2  6.2  6.7  5.0  6.4  6.5
M2 12.5 12.0 11.9 12.1 11.9 12.2 12.4 12.3 12.3 12.5 10.9 12.1 12.3
dolní čelist
    CZE  BEL  FIN  LTU  DEU  ESP  GBR  TUR  JOR  IRN  GHA  USA  AUS
I1  6.2  6.2  5.9  5.9  6.3  6.0  6.4  6.7  6.3  6.5  5.1  6.1  6.3
I2  7.2  7.1  6.8  6.9  6.8  7.3  7.4  7.6  7.3  7.9  6.3  7.3  7.4
C   9.1  9.7  9.7  9.6  9.5  9.8 10.3 10.0  9.8 10.3  8.9  9.9 10.1
P1  9.7 10.3 10.3  9.7 10.1 10.3 10.7 10.2 10.1 11.1  9.2 10.4 10.6
P2 10.6 11.4 11.3 10.6 10.9 11.3 11.9 11.1 11.2 12.6 10.3 11.1 11.7
M1  6.2  6.2  6.1  6.0  6.1  6.1  6.5  6.2  6.1  6.7  4.4  6.3  6.3
M2 11.8 11.6 11.6 11.3 11.2 11.5 12.0 11.9 11.7 12.4 10.5 11.8 11.8

Mezi evropskými národy (včetně bílých Američanů a Australanů) existují jen mírné (několikaměsíční) rozdíly v načasování prořezávání jednotlivých zubů. Z evropských národů jsou mírně opožděné britské holčičky, podobně jako holčičky tří blízkovýchodních zemí. Větší rozdíl je pouze u černošek z Ghany, které byly už před padesáti lety více než o rok napřed oproti současným Evropankám. Pořadí prořezávání zubů však zůstává univerzálně stejné napříč etniky, pouze první stoličky (M1) s prvními řezáky (I1) se různě předhánějí. První trvalé stoličky v dolní čelisti tak vyrůstají u černošek v rekordním mládí čtyř a půl roku.

Obrázek
odkaz; zdroj: pinterst

Ač pořadí zůstává zachováno, interval mezi prořezáním druhých třenáků (P2) a druhých stoliček (M2) nahoře i dole je u našich dívek delší (1-1,5 roku) než u jiných národů (do půl roku). Je třeba hledat příčinu takového nápadného rozdílu. Je třeba znovu prozkoumat zadní zoubky spousty českých 10-13letých českých pubošek. Kdo se tohoto úkolu ujme?

zdroj: R. Šindelářová, L. Žáková, Z. Broukal, 2017: Standards for permanent tooth emergence in Czech children. BMC Oral Health 17:140

Zpět na “OSTATNÍ”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů