Chat pro oprávněné uživatele je obvykle v provozu od 18:00 do 22:00

Slavní malíři

Výtvarná díla se zaměřením na holčičky. Různé kresby, malby, portréty, obrázky z knih, počítačová grafika.
Asce
Administrátor
Pohlaví: muž
Povolání: IT služby
Líbí se mi: dívky (GL)
... ve věku od: 4
... až do věku: 13
Děkoval: 2869 x
Oceněn: 2877 x
Kontaktovat uživatele:

Slavní malíři

Příspěvekod Asce » 30.1.2018 23:36:38

Špetka kultury – po jednom obrazu tří slavných malířů

Anthonis van Dyck

Příjmení se čte „fan dajk“. Narodil se 22. března 1599 a zemřel 9. prosince 1641. Byl to přední vlámský barokní malíř a grafik (Vlámsko je jedna ze součástí Belgického království).

Obrázek
Anthonis van Dyck: Rodinný portrét
Asceho komentář:
Přátelé, vychutnejme si tento romantický pohled na movitou středověkou rodinku. Kdybych se býval neučil tak dobře dějepis, a tudíž nevěděl, jaký byl středověk doopravdy, musel bych na základě tohoto obrazu konstatovat: „Jo, to musely být časy…“

Jean-Léon Gérôme

Narodil se 11. května 1824 a zemřel 10. ledna 1904. Byl předním francouzským malířem a sochařem 19. století, jehož malířské dílo tvoří převážně historické scény a portréty.

Obrázek
Jean-Léon Gérôme: Trh s otrokyněmi (1884)
Asceho komentář:
No, já bych se – na rozdíl od kupců v obecenstvu – s nákupem tak neukvapoval. Jistě je kromě sličné otrokyně v popředí k mání i jiné, alespoň pro mne daleko rajcovnější zboží…

Pierre-Auguste Renoir

Narodil se 25. února 1841 a zemřel 3. prosince 1919. Byl významným francouzským impresionistickým malířem.

Obrázek
Pierre-Auguste Renoir: Dvě sestry
Asceho komentář:
Jejda, to mi náhle nějak došla slova… Tohle je prostě majstrštyk. Krásné dívky, mistrovské zpracování…

Zdroj: Obrázky pochází z Wikipedie. Pro publikování na fóru Asce upravil rozměry.
Asce
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Slavní malíři

Příspěvekod Asce » 1.2.2018 23:28:13

Špetka kultury – a také středověku

Lorenzo Lotto

Lorenzo Lotto (narozen okolo roku 1480, zemřel buď v roce 1556, nebo 1557) byl jedním z předních benátských malířů počátku 16. století. Maloval výhradně portréty a náboženská díla. Byl hluboce nábožensky založený a jeho pozdní obrazy se staly silně duchovní. Jeho díla jsou charakterizována použitím sytých barev, odvážným používáním stínu a až překvapivě silným citovým rozsahem.

Obrázek
Lorenzo Lotto: Giovanni della Volta s manželkou a dětmi
(Giovanni della Volta byl benátský obchodník. Obraz akcentuje misku třešní na stole. Matka třešně nabízí dceři, zatímco otec synovi. Důležitým bodem malby je i stůl s jeho komplikovaně tvarovaným tureckým kobercem.)

Asceho komentář:
Místo komentáře tentokrát hádanka. Na jakou sopku se z okna příbytku obchodníkovy rodiny díváme?

Neznámý holandský mistr

Obrázek
Neznámý holandský mistr: Malá dívka s košíčkem třešní
Namalováno někdy mezi roky 1570 až 1579.

Asceho komentář:
Chudák bohatá holka… Vzhledem ke svému zámožnému původu, a tudíž bydlíc v čemsi kamenném, kde je i v době zrání třešniček pěkná kosa, aby chodila takhle nemožně navlečená.

Pieter de Hooch

Narodil se roku 1629 a zemřel roku 1684. Proslavil se svými obrazy domácího života žen a dětí, jako je právě například zde vyobrazený "Dvůr domu v Delftu". De Hooch se narodil v Rotterdamu (Holandsko). V roce 1663 se přestěhoval do Amsterdamu a jeho pozdější obrazy tak zaznamenávají módní život ve městě a využívají tmavší a bohatší paletu barev.

Obrázek
Pieter de Hooch: Dvůr domu v Delftu
Namalováno v roce 1658.

Komentář galerie lehce doplněný Ascem :
Obraz znázorňuje výjev z města Delft, které leží nedaleko Haagu či Rotterdamu v Holandsku. Pečlivě zachycená architektura má v malbě přednost před postavami; rozbitá zahradní stěna vpravo kontrastuje s dobře zachovaným domem vlevo, kde průchod poskytuje pohled na ulici za ním a na čerstvě zametený chodník. A já dodávám, že konečně také vidíme trochu prostší lid, zde městský. Kamenná deska nad dveřmi byla původně umístěna nad vchodem kláštera Hieronymusdale v Delftu. Když byl klášter zrušen, byla tato deska zasazena do stěny malovaného domu. Nápis na desce, který cituje Svatého Jeronýma, říká zhruba toto: „Chceš-li být povznesen, nejprve musíš sejít dolů.“

Zdroj obrázků: The National Gallery, London
Asce
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Slavní malíři

Příspěvekod Asce » 3.2.2018 1:27:51

Špetka kultury – tři obrazy ze tří různých dob

Thomas Gainsborough

Gainsborough se narodil roku 1727 a zemřel roku 1788. Byl předním anglickým malířem portrétů konce 18. století. Rysem jeho obrazů je lehký štětec a bohatý pocit z barev, což přispívá k trvalé popularitě jeho portrétů. Byl zakládajícím členem Královské akademie.

Obrázek
Thomas Gainsborough: Malířovy dcery s kočkou
(Obraz je portrétem dcer Mary a Margaret. Mary se zdá být stará asi devět nebo deset let, zatímco Margaret je nejspíše osm nebo devět. Obraz je nedokončený, kočka je zachycena jen v obrysech.)

Asceho komentář:
Nás, kteří se zabýváme fyzikou, a tudíž známe Schrödingerovu kočku, která je současně živá i mrtvá, nemůže nenamalovaná namalovaná kočka naprosto rozhodit…

Caspar Netscher

Narodil se buď v roce 1635, nebo 1636 a zemřel roku 1684. Byl vychován v Arnhemu. Malbě se učil u malíře Gerarda Borcha v Deventeru (obě zmíněná města jsou v Holandsku). Po cestě do Francie se usadil v roce 1662 v Haagu (holandské město), kde žil a pracoval po zbytek svého života. Jeho žánrem byl portrét.

Obrázek
Caspar Netscher: Žena, která učí číst dítě
Netscher zdůrazňuje kontrast mezi pílí dívky, která se učí číst a nečinností chlapce, který si chce hrát se psem a kočičkou. Na zadní stěně je malá kopie Rubensova obrazu "The Brazen Serpent" (jehož originál je též v kolekci National Gallery).

Asceho komentář:
Tak, přátelé, opět si musím gratulovat, že žiji v současné době. Jak tak koukám, tak bych se totiž ve středověku snadno pomýlil, a vy byste se na mě coby BL pak dívali skrz prsty. Jo, a vyhlašuji pátrání po avizované kočičce (možná budu potřebovat silnější brýle).

Jacques-Louis David

Narodil se roku 1748 a zemřel roku 1825. Byl předním malířem neoklasického hnutí ve Francii. Stal se známým pro své dokonalé portréty. Aktivně se podílel na revoluci z roku 1789, kdy byl zvolen poslancem do nového parlamentu a pomáhal při zrušení Královské akademie malířství a sochařství. Jeho obrazy Napoleona jako generála, konzula a císaře pomohly oslavit francouzského vůdce. Po Napoleonově definitivní porážce v roce 1815 pokračoval v malování v exilu v Bruselu, kde i zemřel.

Obrázek
Jacques-Louis David: Portrét komtesy Vilain XIIII a její dcery
Komtesa (*1780 - †1853) je zobrazena s pětiletou dcerou Louise. Portrét byl malován v Bruselu během prvního roku Davidova exilu po pádu Napoleona. Stejně jako David, i komtesa byla spojena s Napoleonovou kauzou. Bývala dvorní dámou císařovny Marie Louise a držela nádobku s vodou při křtu Napoleonova syna. Vysedávání malíři popsala v sérii dopisů svému manželovi, kde, ačkoliv si stěžovala na délku, byla s portrétem nakonec spokojena.
Namalováno v roce 1816.

Asceho komentář:
Hm, tak zde okázalost z obrazu snad přímo sublimuje. Ale stejně by mne zajímalo, z čeho ti uprchlíci po pádu Napoleona vlastně v tom exilu žili. Bývalý majetek byl opravdu jen bývalý. Z čeho žijí uprchlíci dnešní, to vím, ale zde na tomto místě, u nádherného obrazu s velice sympatickou dívenkou, bych s tím text nezapleveloval…

Asce
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Slavní malíři

Příspěvekod Asce » 5.2.2018 9:23:26

Špetka kultury – opět exkurze do středověku

Judith Leyster

Malířka Judith Leyster se narodila v Haarlemu (Holandsko) roku 1609 a zemřela roku 1660 v Heemstede (Holandsko). V roce 1635 měla tři žáky, což naznačuje, že byla považována za slavného umělce. V roce 1636 se provdala za malíře Jan Miense Molenaera, a přestože po tomto datu pokračovala v malování, dnes je známo jen málo prací z tohoto období. Byla jednou z mála profesionálních žen malířů holandského zlatého věku. Byla hlavně žánrová malířka (tj. malovala scény nebo události z každodenního života, jako jsou trhy, domácí prostředí, interiéry, večírky, hostinské nebo pouliční scény), ale malovala také květiny (většinou po roce 1635).

Obrázek
Judith Leyster: Chlapec a dívka s kočkou a úhořem
(Obraz slouží jako varování před nevhodným chováním. Chlapec použil malého úhoře, aby přilákal kočku do své náruče, ale pak zadržuje návnadu, zatímco dívka trápí kočku tím, že ji tahá za ocas. Soudě podle roztažených drápů, kočka se chystá chlapce škrábnout. Jde o ilustraci holandského přísloví: "Ten, kdo si hraje s kočkami, bývá poškrábán", které značí, že ten, kdo hledá potíže, je také najde. V holandské malbě ze 17. století bylo běžné používat děti, aby poukázaly na hloupé chování dospělých.)

Asceho komentář:
Uvedené přísloví mohu kvalifikovaně odsouhlasit. Zapomenuv na své šediny a k nim přináležející důstojnost, také jsem si zahrával s kočičkou. Odložil jsem ostražitost a její drápek se do mne zatnul hluboko - a teď mi krvácí srdce. Nu, neměl jsem štěstí – nepotkal jsem ty malé děti z obrazu, které by mne varovaly…

Elisabeth Louise Vigée Le Brun

Zde se na půdě středověku sice nepohybujeme, ale obraz se mi sem tak nějak tématicky hodil. Snad mne za mou nedůslednost nevyplísníte příliš...

Elisabeth Vigée se narodila a byla vychována v Paříži. Jejím otcem byl malíř Louis Vigée. Byla velmi módní portrétní malířka. Mezi její patronky patřila zejména královna Marie Antoinette. V letech 1789 - 1805 cestovala po Evropě a navštívila i Rusko.

Obrázek
Elisabeth Louise Vigée Le Brun: Slečna Brongniartová
(Alexandrin-Emilie, * 1780 až † 1847, byla dcerou architekta Alexandra-Theodora Brongniarta, který byl přítelem malířky.)
Obraz byl namalován v roce 1788 olejovými barvami na dubovém dřevě.

Asceho komentář:
Copak asi tak ta osmiletá šibalka má za lubem? Napadá mne následující scénář: objevila babiččinu skrýš pletací příze. Samozřejmě jí babička nakázala, že se klubíček opravdu, ale opravdu nemá dotýkat… Kdyby malíř přišel o pár minut později, již bychom dívenku nepoznali, protože by byla celá zamotaná do různobarevných vláken…

Dirck Santvoort

Jeho otcem byl malíř Dirck Pietersz Bontapaert. On a jeho bratři přijali příjmení Santvoort. Narodil se roku 1610 či 1611 v Amsterdamu (Holandsko) a zřejmě celý svůj život zde i strávil. Zemřel roku 1680. Jeho styl byl spíše staromódní, i když občas vykazuje známky Rembrandtova vlivu. Byl to portrétní malíř.

Obrázek
Dirck Santvoort: Portrét Geertruyt Spiegel s pěnkavou
(Dívka na obraze je Geertruyt Spiegelová, která se narodila v Amsterdamu v říjnu 1635. Byla dcerou Elberta Dircksze Spiegela a jeho ženy Petronelly. Pár měl pět dcer a zakázal portrétovat je v podobě pěti smyslů od Santvoorta. Nicméně Gertruyt je přesto zobrazena s pěnkavou na ruce coby reprezentací smyslu DOTYK (asi bychom spíše měli říci hmat, ale to by nevyznělo). Portréty dalších čtyř dcer jsou v jiných muzeích či v soukromých sbírkách.
Obraz byl namalován v roce 1639 olejovými barvami na dubovém dřevě.

Asceho komentář:
Letmý pohled na obraz a jeho barvy a je to jasné: temný středověk. Jenže ta čtyřletá dívenka, ta je prostě rozkošná. Jak asi tak prožila svůj život, který tehdy byl ještě prakticky celý před ní?

Asce
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Slavní malíři

Příspěvekod Asce » 27.2.2018 15:59:16

Špetka kultury ze století páry

Jacob Maris

Jacob Hendrick Maris se narodil roku 1837 v Haagu (Holandsko) a byl starším bratrem malířů Matthijse Marise a Willema Marise. Studoval v Haagu a Antverpách (Belgie). Část pracovního života strávil v Paříži (Francie), avšak později tvořil v rodném Haagu. Zemřel roku 1899 v Karlových Varech (tehdejší Rakousko-Uhersko).

Obrázek
Jacob Maris: Dívka krmící ptáka v kleci
Olej na mahagonu
Dílo bylo pravděpodobně vytvořeno roku 1867, tj. v době, kdy umělec žil v Paříži. Je stejného stylu, jako jeho "Dívka sedící u domu", o kterém se předpokládá, že byl namalováno téhož dne a že modelem byla tatáž dívka.

Obrázek
Jacob Maris: Dívka sedící u domu
Olej na mahagonu
Kostel v pozadí obrazu je umístěn v obci Montigny-sur-Loing ležící jihovýchodně od Paříže. Dívka, jež je modelem, je zřejmě toutéž dívkou, která je namalována v obrazu „Dívka krmící ptáka v kleci“. Dílo bylo namalováno v pařížském období umělce. Je zajímavé, že do povědomí se dostalo pod názvem Odpolední modlitba, ačkoliv se zdá, že dívka si spíše upravuje klobouček s květinami, než že by se modlila.

Asceho komentář:

Oba obrazy jsou malovány (pravděpodobně) stejného dne, zobrazují tutéž dívku (opět pravděpodobně), jsou malovány stejnou technikou na stejný podklad a mají stejné rozměry (32,6 cm x 20,8 cm, resp. 32,7 cm x 20,9 cm). Myslím, že se vedle sebe musely nádherně vyjímat. Umím si dost dobře představit, že s nimi trávím mnoho svého každodenního času, neboť by vévodily mé pracovně. Ovšem abych si je mohl pořídit, musel bych být místo Střípků autorem značně výnosnějších memoárů…

Zpět na “OBRÁZKY”